International Orienteering Federation

Official results for Ski-O Tour 4

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Ski-O Tour 4
Organiser: Italy
Date: 14 January 2009

Men

60 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Staffan TunisFinlandFinland1:33:36
2Eduard KhrennikovRussian FederationRussian Federation1:35:34+1:58
3Erik RostSwedenSweden1:36:54+3:18
4Peter ArnessonSwedenSweden1:36:57+3:21
5Eivind TonnaNorwayNorway1:38:15+4:39
6Ondrej VodrazkaCzech RepublicCzech Republic1:38:44+5:08
7Olli-Markus TaivainenFinlandFinland1:38:49+5:13
8Lars Hol MoholdtNorwayNorway1:38:50+5:14
9Andrei LamovRussian FederationRussian Federation1:39:23+5:47
10Johan GranathSwedenSweden1:40:10+6:34
11Christian HohlSwitzerlandSwitzerland1:40:48+7:12
12Hans Jorgen KvaleNorwayNorway1:40:59+7:23
13Eirik WatterdalNorwayNorway1:41:38+8:02
14Andrei GruzdevRussian FederationRussian Federation1:42:04+8:28
15Valeriy GluhovRussian FederationRussian Federation1:43:05+9:29
16Stanimir BelomazhevBulgariaBulgaria1:43:12+9:36
17Jan LauermanCzech RepublicCzech Republic1:43:35+9:59
18Martin HammarbergSwedenSweden1:43:41+10:05
19Andrin KappenbergerSwitzerlandSwitzerland1:44:25+10:49
20Kiril VeselovRussian FederationRussian Federation1:44:42+11:06
21Andrey GrigorievRussian FederationRussian Federation1:45:01+11:25
22Michail SorokinKazakhstanKazakhstan1:45:44+12:08
23Andrey BagenovRussian FederationRussian Federation1:46:48+13:12
24Gion SchnyderSwitzerlandSwitzerland1:46:56+13:20
25Jiri BouchalCzech RepublicCzech Republic1:46:57+13:21
26Gabriele CanellaItalyItaly1:47:43+14:07
27Joel SjolanderSwedenSweden1:49:36+16:00
28Morihiro HorieJapanJapan1:51:11+17:35
29Michal DrobnikCzech RepublicCzech Republic1:51:24+17:48
30Boris FischerSwitzerlandSwitzerland1:51:38+18:02
31Vitalijus PetrulisLithuaniaLithuania1:52:21+18:45
32Egidijus PilybasLithuaniaLithuania1:52:37+19:01
33Daniel NordeboSwedenSweden1:53:19+19:43
34Marek PospisekCzech RepublicCzech Republic1:53:40+20:04
35Ivan ShakirovRussian FederationRussian Federation1:54:10+20:34
36Jakub SkodaCzech RepublicCzech Republic1:54:51+21:15
37Radek LacigaCzech RepublicCzech Republic1:55:04+21:28
38Antoine VullioudSwitzerlandSwitzerland1:55:32+21:56
39Janne KeisanenFinlandFinland1:56:06+22:30
40Andrej GerasimovLithuaniaLithuania1:57:38+24:02
41Bernd KohlschmidtGermanyGermany1:57:59+24:23
42Vilius AleliunasLithuaniaLithuania1:58:29+24:53
43Klaus CsucsRomaniaRomania1:59:07+25:31
44Regimantas KavaliauskasLithuaniaLithuania2:00:17+26:41
45Daniele OrlerItalyItaly2:00:24+26:48
46Stepan KodedaCzech RepublicCzech Republic2:00:26+26:50
47Lukas VanaCzech RepublicCzech Republic2:03:58+30:22
48Martin HederskogSwedenSweden2:04:25+30:49
49Emanuel ViklundSwedenSweden2:08:51+35:15
50Ilian TonchevBulgariaBulgaria2:10:53+37:17
51Raphael MallwegerAustriaAustria2:14:14+40:38
52Danielius PralgauskisLithuaniaLithuania2:14:24+40:48
53Jimmy LarssonSwedenSweden2:15:39+42:03
54Thomas ZanonerItalyItaly2:15:45+42:09
55Pavel JustaCzech RepublicCzech Republic2:19:35+45:59
56Greg WalkerUnited StatesUnited States2:29:50+56:14
Vladimir BarchukovRussian FederationRussian Federationdisqualified
Mikhail LapchinskyRussian FederationRussian Federationdisqualified
Alexander SalatkinRussian FederationRussian Federationdisqualified
Stefan VargaAustriaAustriadisqualified

Women

34 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Irina OnishchenkoRussian FederationRussian Federation1:30:16
2Olga NovikovaKazakhstanKazakhstan1:30:53+0:37
3Tatiana RvachevaRussian FederationRussian Federation1:31:45+1:29
4Helena RandakovaCzech RepublicCzech Republic1:32:10+1:54
5Helene SoderlundSwedenSweden1:32:18+2:02
6Mariya KechkinaRussian FederationRussian Federation1:33:28+3:12
7Hannele Tonna ValkonenFinlandFinland1:33:31+3:15
8Pernilla TunisFinlandFinland1:33:37+3:21
9Olga ShevchenkoRussian FederationRussian Federation1:34:02+3:46
10Anastasia KravchenkoRussian FederationRussian Federation1:34:05+3:49
11Ramune ArlauskieneLithuaniaLithuania1:35:01+4:45
12Asa Zetterberg-ErikssonSwedenSweden1:35:19+5:03
13Paulina Frolova MalchikovaRussian FederationRussian Federation1:35:20+5:04
14Josefine EngstromSwedenSweden1:35:58+5:42
15Yuliya Tarasenko BronnikovaRussian FederationRussian Federation1:36:01+5:45
16Johanna EdinSwedenSweden1:37:10+6:54
16Alyona TrapeznikovaRussian FederationRussian Federation1:37:10+6:54
18Zlata BorinaRussian FederationRussian Federation1:37:39+7:23
19Tiia TallilaFinlandFinland1:39:13+8:57
20Simona KarochovaCzech RepublicCzech Republic1:39:46+9:30
21Elin VedinSwedenSweden1:40:13+9:57
22Laura Kempas SalmiFinlandFinland1:40:17+10:01
23Kajsa RichardssonSwedenSweden1:41:14+10:58
24Zuzana StehnovaCzech RepublicCzech Republic1:43:18+13:02
25Yvonne GantenbeinSwitzerlandSwitzerland1:45:38+15:22
26Marianne  Larsen Mellbye NorwayNorway1:47:58+17:42
27Carmen StrubSwitzerlandSwitzerland1:53:40+23:24
28Jolanta SulcieneLithuaniaLithuania1:54:24+24:08
29Edita MartuseviciuteLithuaniaLithuania1:55:35+25:19
30Aleksandra GataulinaRussian FederationRussian Federation1:56:01+25:45
31Miwa TakahashiJapanJapan2:24:41+54:25
Barbora ChudikovaCzech RepublicCzech Republicdisqualified
Olga TrifanovaRussian FederationRussian Federationdisqualified
Sonja ZinklAustriaAustriadisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org