International Orienteering Federation

Official results for Australian Sprint Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Australian Sprint Championships
Organiser: Australia
Date: 26 September 2008

Men

35 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Simon UppillAustraliaAustralia17:36
2Rob WalterAustraliaAustralia17:43+0:07
3Ryan SmythAustraliaAustralia17:53+0:17
4Grant BluettAustraliaAustralia17:54+0:18
5Ben RattrayAustraliaAustralia18:44+1:08
6Adrian JacksonAustraliaAustralia18:54+1:18
7Eric MorrisAustraliaAustralia19:03+1:27
8Rob JessopNew ZealandNew Zealand19:12+1:36
9Darren AshmoreNew ZealandNew Zealand19:14+1:38
10James BradshawNew ZealandNew Zealand19:20+1:44
11Steven TodkillAustraliaAustralia19:30+1:54
12Bruce ArthurAustraliaAustralia19:33+1:57
13Adam ScammellAustraliaAustralia19:37+2:01
14Ian AndersonAustraliaAustralia19:54+2:18
15Rob PrestonAustraliaAustralia19:59+2:23
16Paul LigginsAustraliaAustralia20:15+2:39
17Martin PeatNew ZealandNew Zealand20:17+2:41
18Simon GoddardAustraliaAustralia20:30+2:54
19David MeyerAustraliaAustralia20:31+2:55
20Jim RussellAustraliaAustralia20:32+2:56
21Craig DuftyAustraliaAustralia20:51+3:15
22John NieuwenhovenAustraliaAustralia20:53+3:17
23Nino CalabroAustraliaAustralia21:20+3:44
24Blair TrewinAustraliaAustralia21:44+4:08
25Glenn MeyerAustraliaAustralia21:48+4:12
26David BrownridgeAustraliaAustralia21:51+4:15
27Louis ElsonAustraliaAustralia22:24+4:48
28Matthew BourkeAustraliaAustralia23:11+5:35
29Miles EllisAustraliaAustralia25:01+7:25
30Sean SunleyAustraliaAustralia31:23+13:47
31Luke HennellyAustraliaAustralia31:30+13:54
32Joel YoungAustraliaAustralia42:29+24:53
Caine BattonAustraliaAustraliadisqualified
Mathieu McGuireAustraliaAustraliadisqualified
John ToomeyAustraliaAustraliadisqualified

Women

22 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Kathryn Preston EwelsAustraliaAustralia17:40
2Jo AllisonAustraliaAustralia18:05+0:25
3Mace NeveAustraliaAustralia18:44+1:04
4Ilka BarrAustraliaAustralia19:23+1:43
5Susanne CasanovaAustraliaAustralia19:31+1:51
6Anna SheldonAustraliaAustralia19:40+2:00
7Lizzie InghamNew ZealandNew Zealand20:21+2:41
7Briohny SeamanAustraliaAustralia20:21+2:41
9Lene GodagerNorwayNorway20:26+2:46
10Allison JonesAustraliaAustralia20:32+2:52
11Rebecca SmithNew ZealandNew Zealand21:02+3:22
12Bridget AndersonAustraliaAustralia21:30+3:50
13Rachel WestAustraliaAustralia21:45+4:05
14Jennifer Graham-TaylorAustraliaAustralia22:46+5:06
15Anthea BarrowAustraliaAustralia22:47+5:07
16Emma WarrenAustraliaAustralia23:22+5:42
17Jessica Fuller-SmithAustraliaAustralia27:38+9:58
18Julie SunleyAustraliaAustralia34:40+17:00
Hanny AllstonAustraliaAustraliadisqualified
Tineke BerthelsenNew ZealandNew Zealanddisqualified
Shannon JonesAustraliaAustraliadisqualified
Amber MorrisonNew ZealandNew Zealanddisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
WOC 2019 Banner 2
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org