International Orienteering Federation

Official results for Asian & Asia Pacific Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Asian & Asia Pacific Orienteering Championships
Organiser: Korea, Republic of
Date: 29 July 2008

Men

33 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Yoshinori TakahashiJapanJapan35:40
2Sergey MyshakinRussian FederationRussian Federation41:14+5:34
3Wataru TeragauchiJapanJapan42:41+7:01
4Aleksandr VoloshkoRussian FederationRussian Federation43:26+7:46
5Takahiko MotekiJapanJapan43:34+7:54
6Bin CaoChinaChina45:06+9:26
7Shinichiro SakuramotoJapanJapan45:16+9:36
8Lachlan HallettAustraliaAustralia48:24+12:44
9Stanislav FedorovKazakhstanKazakhstan48:51+13:11
10Denis VlasovKazakhstanKazakhstan48:58+13:18
11Takashi OzakiJapanJapan53:10+17:30
12Chun Kit TangHong KongHong Kong54:33+18:53
13Chi Ming ChungHong KongHong Kong56:53+21:13
14Siu Tung HuiHong KongHong Kong57:10+21:30
15Hyang-Rak SonKorea, Republic ofKorea, Republic of58:09+22:29
16Timur ArtyukhinKazakhstanKazakhstan59:37+23:57
17Chi Hang LiangHong KongHong Kong59:54+24:14
18Joung-Man MoonKorea, Republic ofKorea, Republic of1:00:19+24:39
19Sam Choi LamHong KongHong Kong1:00:57+25:17
20Xiao-Chao ZhuChinaChina1:04:14+28:34
21Bong-Gyun AnKorea, Republic ofKorea, Republic of1:07:26+31:46
22Jong-Hyun ParkKorea, Republic ofKorea, Republic of1:09:27+33:47
23Dong-Lip AnKorea, Republic ofKorea, Republic of1:14:10+38:30
24Shao-Hua ZhangChinaChina1:14:18+38:38
25Jong-Kun JungKorea, Republic ofKorea, Republic of1:17:47+42:07
26Lic-Hoi KimKorea, Republic ofKorea, Republic of1:25:34+49:54
27Yuen Hang ChoiHong KongHong Kong1:28:29+52:49
28Cheng-Hsiung ChenChinese TaipeiChinese Taipei1:30:18+54:38
29Jin-Buem JungKorea, Republic ofKorea, Republic of1:34:55+59:15
30Kil-Jong ParkKorea, Republic ofKorea, Republic of1:38:18+1:02:38
31Neill WatesUnited KingdomGreat Britain1:38:53+1:03:13
Byung-Gu RyuKorea, Republic ofKorea, Republic ofdisqualified
Yutaka TakuboJapanJapandisqualified

Women

18 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Yoko BambaJapanJapan29:41
2Susanne CasanovaAustraliaAustralia33:18+3:37
3Shenghuan WenChinaChina39:48+10:07
4Tatyana GavrilovaKazakhstanKazakhstan40:33+10:52
5Madoka KogureJapanJapan41:53+12:12
6Riana KhassanovaKazakhstanKazakhstan47:09+17:28
7Aya KasaharaJapanJapan50:29+20:48
8Mariya GornayaKazakhstanKazakhstan50:33+20:52
9Ya XueChinaChina51:51+22:10
10Mitsue ChibaJapanJapan52:34+22:53
11Yukari AbeJapanJapan53:54+24:13
12Yuki UsukuraJapanJapan56:37+26:56
13Natalija ChuprikovaKazakhstanKazakhstan57:07+27:26
14Wai Lan Iris LuiHong KongHong Kong59:31+29:50
15Wing Man SoHong KongHong Kong1:25:30+55:49
16Xing LiChinaChina1:56:13+1:26:32
17Wing Sze Vivian LeeHong KongHong Kong2:06:35+1:36:54
Hyun-Ju ChoiKorea, Republic ofKorea, Republic ofdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org