International Orienteering Federation

Official results for Asian & Asia Pacific Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Asian & Asia Pacific Orienteering Championships
Organiser: Korea, Republic of
Date: 27 July 2008

Men

35 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Yoshinori TakahashiJapanJapan1:40:50
2Sergey MyshakinRussian FederationRussian Federation1:49:42+8:52
3Wataru TeragauchiJapanJapan1:53:00+12:10
4Aleksandr VoloshkoRussian FederationRussian Federation1:57:17+16:27
5Bin CaoChinaChina2:01:44+20:54
6Siu Tung HuiHong KongHong Kong2:02:16+21:26
7Takahiko MotekiJapanJapan2:02:18+21:28
8Lachlan HallettAustraliaAustralia2:06:17+25:27
9Chi Ming ChungHong KongHong Kong2:07:34+26:44
10Stanislav FedorovKazakhstanKazakhstan2:07:52+27:02
11Xiang LiChinaChina2:10:37+29:47
12Shinichiro SakuramotoJapanJapan2:13:23+32:33
13Denis VlasovKazakhstanKazakhstan2:14:47+33:57
14Sam Choi LamHong KongHong Kong2:14:54+34:04
15Kezhan XueChinaChina2:26:12+45:22
16Yutaka TakuboJapanJapan2:26:17+45:27
17Timur ArtyukhinKazakhstanKazakhstan2:28:41+47:51
18Takashi OzakiJapanJapan2:39:59+59:09
19Jong-Hyun ParkKorea, Republic ofKorea, Republic of2:40:21+59:31
20Xiao-Chao ZhuChinaChina2:47:48+1:06:58
21Chun Kit TangHong KongHong Kong2:48:34+1:07:44
22Lic-Hoi KimKorea, Republic ofKorea, Republic of3:04:15+1:23:25
23Hyang-Rak SonKorea, Republic ofKorea, Republic of3:32:54+1:52:04
24Jong-Kun JungKorea, Republic ofKorea, Republic of3:34:56+1:54:06
25Kil-Jong ParkKorea, Republic ofKorea, Republic of3:53:55+2:13:05
26Bong-Gyun AnKorea, Republic ofKorea, Republic of3:59:56+2:19:06
27Dong-Lip AnKorea, Republic ofKorea, Republic of4:05:23+2:24:33
Yuen Hang ChoiHong KongHong Kongdisqualified
Jin-Buem JungKorea, Republic ofKorea, Republic ofdisqualified
Chi Hang LiangHong KongHong Kongdisqualified
Joung-Man MoonKorea, Republic ofKorea, Republic ofdisqualified
Byung-Gu RyuKorea, Republic ofKorea, Republic ofdisqualified
Gyung-Seok SeoKorea, Republic ofKorea, Republic ofdisqualified
Neill WatesUnited KingdomGreat Britaindisqualified
Chang-Chan YangChinese TaipeiChinese Taipeidisqualified

Women

18 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Yoko BambaJapanJapan1:19:02
2Susanne CasanovaAustraliaAustralia1:19:48+0:46
3Naoko KanoJapanJapan1:23:44+4:42
4Shenghuan WenChinaChina1:32:43+13:41
5Madoka KogureJapanJapan1:33:48+14:46
6Natalija ChuprikovaKazakhstanKazakhstan1:42:11+23:09
7Mitsue ChibaJapanJapan1:42:54+23:52
8Yuki UsukuraJapanJapan1:43:00+23:58
9Riana KhassanovaKazakhstanKazakhstan1:46:23+27:21
10Ya XueChinaChina1:51:54+32:52
11Wai Lan Iris LuiHong KongHong Kong2:00:33+41:31
12Mariya GornayaKazakhstanKazakhstan2:07:14+48:12
13Wing Man SoHong KongHong Kong2:19:46+1:00:44
14Wing Sze Vivian LeeHong KongHong Kong2:34:41+1:15:39
15Hyun-Ju ChoiKorea, Republic ofKorea, Republic of3:11:08+1:52:06
Yukari AbeJapanJapandisqualified
Tatyana GavrilovaKazakhstanKazakhstandisqualified
Aya KasaharaJapanJapandisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org