International Orienteering Federation

Official results for WOC Sprint Distance Final /World Cup Event 6

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: WOC Sprint Distance Final /World Cup Event 6
Organiser: Czech Republic
Date: 13 July 2008

Men

46 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Andrey KhramovRussian FederationRussian Federation13:36.8
2Daniel HubmannSwitzerlandSwitzerland13:39.2+0:02.4
3Martin JohanssonSwedenSweden14:13.7+0:36.9
4Lukas BartakSlovakiaSlovakia14:17.1+0:40.3
5Thierry GueorgiouFranceFrance14:19.2+0:42.4
6Tomas DlabajaCzech RepublicCzech Republic14:23.1+0:46.3
7Jan ProchazkaCzech RepublicCzech Republic14:23.3+0:46.5
8Mats HaldinFinlandFinland14:30.7+0:53.9
9Gernot KerschbaumerAustriaAustria14:38.1+1:01.3
10Simonas KrepstaLithuaniaLithuania14:39.2+1:02.4
11Pavlo UshkvarokUkraineUkraine14:40.7+1:03.9
12Jamie StevensonUnited KingdomGreat Britain14:43.7+1:06.9
13Valentin NovikovRussian FederationRussian Federation14:44.6+1:07.8
14Matthias LeonhardtSwitzerlandSwitzerland14:46.7+1:09.9
15Yuriy OmelchenkoUkraineUkraine14:47.3+1:10.5
16Pavol BukovacSlovakiaSlovakia14:52.7+1:15.9
17Tero FohrFinlandFinland14:53.2+1:16.4
18Jan MrazekCzech RepublicCzech Republic14:54.2+1:17.4
19Alexander LubinaGermanyGermany14:54.5+1:17.7
20Mikkel LundDenmarkDenmark14:55.3+1:18.5
21Ionut ZincaRomaniaRomania14:55.8+1:19.0
22Graham GristwoodUnited KingdomGreat Britain14:57.7+1:20.9
23Matthias MerzSwitzerlandSwitzerland14:58.2+1:21.4
24Damien RenardFranceFrance15:00.7+1:23.9
25Christian TeichGermanyGermany15:02.5+1:25.7
26Wojciech KowalskiPolandPoland15:02.8+1:26.0
27Vilius AleliunasLithuaniaLithuania15:03.5+1:26.7
28Oystein  Osterbo Kvaal NorwayNorway15:09.0+1:32.2
29Marius BjuganNorwayNorway15:09.3+1:32.5
30Adam KovacsHungaryHungary15:10.6+1:33.8
31Kiril NikolovBulgariaBulgaria15:10.8+1:34.0
32Mikhail MamleevItalyItaly15:12.2+1:35.4
33Marco SeppiItalyItaly15:23.3+1:46.5
34Sander VaherEstoniaEstonia15:29.2+1:52.4
35Istvan ZsebehazyHungaryHungary15:33.7+1:56.9
36Chris ForneNew ZealandNew Zealand15:37.2+2:00.4
37Martins SirmaisLatviaLatvia15:44.8+2:08.0
38Erik OhlundSwedenSweden15:53.3+2:16.5
39Christian NielsenDenmarkDenmark15:55.6+2:18.8
40Ross MorrisonNew ZealandNew Zealand15:58.6+2:21.8
41Rasmus SoesDenmarkDenmark16:03.2+2:26.4
42Julian DentAustraliaAustralia16:18.2+2:41.4
43Simon UppillAustraliaAustralia16:23.3+2:46.5
44Patrick GoeresCanadaCanada16:37.7+3:00.9
Lars SkjesetNorwayNorwaydisqualified
Emil WingstedtSwedenSwedendisqualified

Women

45 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Anne Margrethe  Hausken NordbergNorwayNorway12:42.2
2Minna KauppiFinlandFinland12:51.5+0:09.3
3Helena JanssonSwedenSweden13:01.1+0:18.9
4Galina VinogradovaRussian FederationRussian Federation13:06.7+0:24.5
5Heli JukkolaFinlandFinland13:13.1+0:30.9
6Dana BrozkovaCzech RepublicCzech Republic13:13.2+0:31.0
7Signe SoesDenmarkDenmark13:26.6+0:44.4
8Emma Claesson EngstrandSwedenSweden13:28.3+0:46.1
9Eva JurenikovaCzech RepublicCzech Republic13:32.2+0:50.0
10Elise EgsethNorwayNorway13:42.3+1:00.1
11Katri LindeqvistFinlandFinland13:52.7+1:10.5
12Seline StalderSwitzerlandSwitzerland13:53.1+1:10.9
13Sarah RollinsUnited KingdomGreat Britain13:56.3+1:14.1
14Lea MullerSwitzerlandSwitzerland13:58.2+1:16.0
15Linnea GustafssonSwedenSweden14:04.7+1:22.5
16Celine DodinFranceFrance14:06.6+1:24.4
17Radka BrozkovaCzech RepublicCzech Republic14:07.0+1:24.8
18Mingyue ZhuChinaChina14:13.1+1:30.9
19Rahel FriederichSwitzerlandSwitzerland14:17.2+1:35.0
20Martina RakayovaSlovakiaSlovakia14:24.6+1:42.4
21Pippa ArcherUnited KingdomGreat Britain14:25.2+1:43.0
22Ingunn  Weltzien Hultgreen NorwayNorway14:31.1+1:48.9
23Inga KazlauskaiteLithuaniaLithuania14:33.8+1:51.6
24Bernadett KelemenHungaryHungary14:42.8+2:00.6
25Iliana Ilieva ShandurkovaBulgariaBulgaria14:51.2+2:09.0
26Michela GuizzardiItalyItaly14:53.2+2:11.0
27Kathryn Preston EwelsAustraliaAustralia14:54.7+2:12.5
28Aija SkrastinaLatviaLatvia14:55.2+2:13.0
29Natalia EfimovaRussian FederationRussian Federation14:57.5+2:15.3
30Sandra PauzaiteLithuaniaLithuania15:04.6+2:22.4
31Eva Novai MakraiHungaryHungary15:06.5+2:24.3
32Grace CraneAustraliaAustralia15:07.5+2:25.3
33Inga DambeLatviaLatvia15:12.0+2:29.8
34Rachael Rothman ElderUnited KingdomGreat Britain15:20.1+2:37.9
35Ildiko SzerencsiHungaryHungary15:22.5+2:40.3
36Yoko BambaJapanJapan15:30.2+2:48.0
36Nataliya DimitrovaBulgariaBulgaria15:30.2+2:48.0
38Liis JohansonEstoniaEstonia15:47.3+3:05.1
39Nadiya VolynskaUkraineUkraine15:57.2+3:15.0
40Amelie ChataingFranceFrance15:58.7+3:16.5
41Capucine VercellottiFranceFrance16:21.8+3:39.6
42Jasmine NeveAustraliaAustralia16:28.2+3:46.0
Shuangyan HaoChinaChinadisqualified
Ji LiChinaChinadisqualified
Larisa StanchenkoRussian FederationRussian Federationdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org