International Orienteering Federation

Official results for Thermenland Open Day 1

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Thermenland Open Day 1
Organiser: Slovenia
Date: 27 June 2008

Classes: Show all | Men | Women

Men

37 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Gernot KerschbaumerAustriaAustria14:33
2Matthias LeonhardtSwitzerlandSwitzerland14:36+0:03
3Martin BinderAustriaAustria15:07+0:34
4Pierre KaltenbacherAustriaAustria15:47+1:14
5Markus LangAustriaAustria15:53+1:20
5Thomas LangAustriaAustria15:53+1:20
7David RihtaricSloveniaSlovenia16:07+1:34
8Tihomir SalopekCroatiaCroatia16:34+2:01
9Klaus CsucsRomaniaRomania17:06+2:33
10Janez PretnarSloveniaSlovenia17:17+2:44
11Kim Andre SveenNorwayNorway17:32+2:59
12Edi OcvirkCroatiaCroatia18:00+3:27
13Zoltan DenesHungaryHungary18:14+3:41
14Vedran BijelicCroatiaCroatia18:17+3:44
15Zoltan SzepRomaniaRomania18:35+4:02
16Marton ScultetyHungaryHungary19:00+4:27
17Philipp HaiderAustriaAustria19:20+4:47
18Stefan JeschkeAustriaAustria19:23+4:50
19Erich GoschlAustriaAustria19:27+4:54
20Damir KlobucaricCroatiaCroatia20:05+5:32
21Martin VeitsbergerAustriaAustria20:10+5:37
22Oyvind StoksethNorwayNorway20:14+5:41
23Gunther KroupaAustriaAustria21:15+6:42
24Nandor BorbasHungaryHungary21:38+7:05
25Andrea FoschianItalyItaly22:37+8:04
26Matthias PoellAustriaAustria22:48+8:15
27Dario StambukCroatiaCroatia23:40+9:07
28Vinko PernekSloveniaSlovenia25:48+11:15
Herwig AllwingerAustriaAustriadisqualified
Jurgen EggerAustriaAustriadisqualified
Klemen KendaSloveniaSloveniadisqualified
Samo KofolSloveniaSloveniadisqualified
Lino LegacCroatiaCroatiadisqualified
Andreas MullerSwitzerlandSwitzerlanddisqualified
Martin PongratzAustriaAustriadisqualified
Iztok RojcSloveniaSloveniadisqualified
Vladimir TkalecCroatiaCroatiadisqualified

Women

12 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Ursula Binder PolzerAustriaAustria15:16
2Karin LeonhardtAustriaAustria15:49+0:33
3Heidi AckenhausenNorwayNorway15:52+0:36
4Eva PonweiserAustriaAustria15:57+0:41
5Marit Thea LillehovAustriaAustria15:58+0:42
6Antonija OrlicCroatiaCroatia16:16+1:00
7Annika BjorkSwedenSweden16:30+1:14
8Vinka Vukmanovic KvocieCroatiaCroatia17:01+1:45
9Nikolina StepanCroatiaCroatia17:12+1:56
10Sabine FuchsAustriaAustria17:56+2:40
11Tunde AllwingerRomaniaRomania18:28+3:12
12Ana  Borstnik Pribakovic SloveniaSlovenia19:10+3:54

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World