International Orienteering Federation

Official results for Saint-Petersburg

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Saint-Petersburg
Organiser: Russian Federation
Date: 1 June 2008

Men

49 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Anton FoliforovRussian FederationRussian Federation1:08:43
2Maxim ZhurkinRussian FederationRussian Federation1:10:20+1:37
3Margus HallikEstoniaEstonia1:15:06+6:23
4Andrey KornevRussian FederationRussian Federation1:15:13+6:30
5Victor KorchaginRussian FederationRussian Federation1:16:02+7:19
6Ruslan GritsanRussian FederationRussian Federation1:16:22+7:39
7Valeriy GluhovRussian FederationRussian Federation1:19:29+10:46
8Aleksey ZdeblovskiRussian FederationRussian Federation1:19:32+10:49
9Aleksey BudkinRussian FederationRussian Federation1:22:19+13:36
10Christian GigonAustriaAustria1:22:24+13:41
11Tonis ErmEstoniaEstonia1:24:00+15:17
12Andrey MinovRussian FederationRussian Federation1:24:26+15:43
13Andrey BagenovRussian FederationRussian Federation1:25:01+16:18
14Vasile KuzminRussian FederationRussian Federation1:25:22+16:39
15Mikchail SuchkovRussian FederationRussian Federation1:27:01+18:18
16Igor BondarenkoRussian FederationRussian Federation1:30:15+21:32
17Aleksandr LogvinchukRussian FederationRussian Federation1:30:25+21:42
18Maxim KalininRussian FederationRussian Federation1:30:28+21:45
19Pavel BlagikhRussian FederationRussian Federation1:31:41+22:58
20Andrey ProkchorovRussian FederationRussian Federation1:32:28+23:45
21Aleksandr ShevelevRussian FederationRussian Federation1:36:08+27:25
22Sergey BurlinovRussian FederationRussian Federation1:36:19+27:36
23Arbo RaeEstoniaEstonia1:37:47+29:04
24Anatoliy ShelekhinRussian FederationRussian Federation1:38:29+29:46
25Denis ZhelomonovRussian FederationRussian Federation1:39:19+30:36
26Anton BrichevskyRussian FederationRussian Federation1:39:46+31:03
27Andrey EdemskyRussian FederationRussian Federation1:39:51+31:08
28Ivan SukcharevRussian FederationRussian Federation1:41:11+32:28
29Andrey KartvelishviliRussian FederationRussian Federation1:41:39+32:56
30Aleksey ZvetkovRussian FederationRussian Federation1:42:26+33:43
31Sergey BelovRussian FederationRussian Federation1:43:43+35:00
32Aleksandr KorobovRussian FederationRussian Federation1:44:53+36:10
33Anton ZhelomonovRussian FederationRussian Federation1:47:08+38:25
34Boris GolubevRussian FederationRussian Federation1:47:52+39:09
35Andrey PotopaevRussian FederationRussian Federation1:49:36+40:53
36Mihail UtkinRussian FederationRussian Federation1:52:08+43:25
37Oleg PetrenkoRussian FederationRussian Federation1:52:16+43:33
38Alexander IvanovRussian FederationRussian Federation1:53:49+45:06
39Vladimir KoltunovRussian FederationRussian Federation1:55:49+47:06
40Vjcheslav DegalzevRussian FederationRussian Federation1:56:55+48:12
41Fedor ElzovRussian FederationRussian Federation2:01:50+53:07
42Vasiliy PontaplevRussian FederationRussian Federation2:08:39+59:56
43Pavel PerevezenzevRussian FederationRussian Federation2:10:16+1:01:33
44Dmitriy MuravnikRussian FederationRussian Federation2:12:37+1:03:54
45Greg BarbourNew ZealandNew Zealand2:15:38+1:06:55
Oleg AndreevRussian FederationRussian Federationdisqualified
Nikolay FionovRussian FederationRussian Federationdisqualified
Andrey KolobovRussian FederationRussian Federationdisqualified
Anton NovogilovRussian FederationRussian Federationdisqualified

Women

28 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Ksenia ChernykhRussian FederationRussian Federation1:04:51
2Nadia MikryukovaRussian FederationRussian Federation1:05:23+0:32
3Michaela GigonAustriaAustria1:07:40+2:49
4Natalia GorbunzovaRussian FederationRussian Federation1:12:19+7:28
5Svetlana PoverinaRussian FederationRussian Federation1:12:36+7:45
6Anna VorobyevaRussian FederationRussian Federation1:12:51+8:00
7Tatiana RepinaRussian FederationRussian Federation1:14:57+10:06
8Irina MedvedevaRussian FederationRussian Federation1:15:43+10:52
9Natalia PolyakovaRussian FederationRussian Federation1:15:53+11:02
10Marina PolianskajaRussian FederationRussian Federation1:16:29+11:38
11Marina CharaevskaiaRussian FederationRussian Federation1:17:36+12:45
12Elena LesnichenkoRussian FederationRussian Federation1:20:55+16:04
13Elena NemchenkoRussian FederationRussian Federation1:21:03+16:12
14Sofia EvlakovaRussian FederationRussian Federation1:22:55+18:04
15Natalia SzherbakovaRussian FederationRussian Federation1:24:40+19:49
16Olga ShalinaRussian FederationRussian Federation1:26:21+21:30
17Tatiana KaluginaRussian FederationRussian Federation1:26:23+21:32
18Ekaterina MuravnikRussian FederationRussian Federation1:27:59+23:08
19Julia NifakinaRussian FederationRussian Federation1:28:04+23:13
20Julia BelozerovaRussian FederationRussian Federation1:29:50+24:59
21Galina EghkovaRussian FederationRussian Federation1:30:48+25:57
22Diana IvanovaRussian FederationRussian Federation1:34:17+29:26
23Anastasiya SvirRussian FederationRussian Federation1:34:36+29:45
24Nadegada OnipchenkoRussian FederationRussian Federation1:35:36+30:45
25Anastasia ShishkinaRussian FederationRussian Federation1:36:45+31:54
26Anastasia BolshovaRussian FederationRussian Federation1:38:23+33:32
Valentina GrishinaRussian FederationRussian Federationdisqualified
Irina LanevaRussian FederationRussian Federationdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 Banner 2
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org