International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 3 & EOC

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 3 & EOC
Organiser: Latvia
Date: 31 May 2008

Men

51 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Thierry Gueorgiou France 35:41
2 Martins Sirmais Latvia 36:07 +0:26
3 Pasi Ikonen Finland 36:31 +0:50
4 Daniel Hubmann Switzerland 36:59 +1:18
5 Emil Wingstedt Sweden 37:18 +1:37
6 Valentin Novikov Russian Federation 37:34 +1:53
6 Mats Troeng Sweden 37:34 +1:53
8 Jarkko Huovila Finland 37:51 +2:10
9 Oleksandr Kratov Ukraine 37:53 +2:12
10 Peter Oberg Sweden 38:03 +2:22
11 Sergey Detkov Russian Federation 38:13 +2:32
12 Hans Troan Norway 38:26 +2:45
13 Baptiste Rollier Switzerland 38:53 +3:12
14 Michal Smola Czech Republic 39:00 +3:19
15 Francois Gonon France 39:08 +3:27
16 Roman Ryapolov Russian Federation 39:22 +3:41
17 Wojciech Kowalski Poland 39:39 +3:58
18 Matthias Leonhardt Switzerland 39:55 +4:14
19 Tero Fohr Finland 40:00 +4:19
20 Jamie Stevenson United Kingdom 40:54 +5:13
21 Janis Krumins Latvia 40:55 +5:14
22 Oli Johnson United Kingdom 41:10 +5:29
22 Christian Kahrs Norway 41:10 +5:29
24 Dmitriy Tsvetkov Russian Federation 41:18 +5:37
25 David Andersson Sweden 41:19 +5:38
26 Audun Weltzien Norway 41:39 +5:58
27 Marc Lauenstein Switzerland 41:59 +6:18
28 Philippe Adamski France 42:34 +6:53
29 Roman Efimov Russian Federation 42:51 +7:10
30 Jan Prochazka Czech Republic 42:53 +7:12
31 Simonas Krepsta Lithuania 43:08 +7:27
32 Marius Bjugan Norway 43:13 +7:32
33 Christian Bobach Denmark 43:15 +7:34
34 Mikkel Lund Denmark 43:22 +7:41
35 Olle Karner Estonia 43:42 +8:01
36 Tue Lassen Denmark 44:07 +8:26
37 Vladimir Lucan Czech Republic 44:18 +8:37
38 Dmitry Mikhalkin Belarus 44:42 +9:01
39 Christian Nielsen Denmark 45:17 +9:36
40 Christian Christensen Denmark 45:21 +9:40
41 Egor Kostylev Russian Federation 46:37 +10:56
42 Anders Holmberg Sweden 47:07 +11:26
43 Nerijus Sulcys Lithuania 47:12 +11:31
44 Pavlo Ushkvarok Ukraine 47:13 +11:32
45 Rasmus Soes Denmark 47:14 +11:33
46 Oleksandr Marchuk Ukraine 48:53 +13:12
47 Csaba Gosswein Hungary 49:34 +13:53
48 Stepan Kodeda Czech Republic 52:01 +16:20
49 William Lind Sweden 55:20 +19:39
Scott Fraser United Kingdom disqualified
Anders Nordberg Norway disqualified

Women

51 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Heli Jukkola Finland 31:05
2 Merja Rantanen Finland 31:31 +0:26
3 Minna Kauppi Finland 31:55 +0:50
4 Tatyana Riabkina Russian Federation 32:12 +1:07
5 Signe Soes Denmark 32:27 +1:22
6 Radka Brozkova Czech Republic 33:23 +2:18
7 Anne Margrethe  Hausken Nordberg Norway 33:24 +2:19
8 Katri Lindeqvist Finland 33:32 +2:27
9 Lea Muller Switzerland 33:33 +2:28
10 Helena Jansson Sweden 34:01 +2:56
11 Julia Novikova Russian Federation 34:21 +3:16
12 Lina Persson Sweden 34:23 +3:18
13 Maria Rantala Finland 34:32 +3:27
14 Emma Claesson Engstrand Sweden 34:33 +3:28
15 Sandra Pauzaite Lithuania 35:00 +3:55
16 Marianne Riddervold Norway 35:20 +4:15
17 Annika Billstam Sweden 35:24 +4:19
17 Linnea Gustafsson Sweden 35:24 +4:19
19 Irina Nyberg Russian Federation 35:33 +4:28
20 Sarah Rollins United Kingdom 35:39 +4:34
20 Capucine Vercellotti France 35:39 +4:34
22 Natalia Efimova Russian Federation 35:40 +4:35
23 Dana Brozkova Czech Republic 36:14 +5:09
24 Eva Jurenikova Czech Republic 37:29 +6:24
25 Bodil Holmstrom Finland 37:30 +6:25
26 Zdenka Stara Czech Republic 37:33 +6:28
27 Aija Skrastina Latvia 37:42 +6:37
28 Mhairi Mackenzie United Kingdom 37:43 +6:38
29 Celine Dodin France 37:56 +6:51
30 Merike Vanjuk Estonia 38:25 +7:20
31 Mari Fasting Norway 38:46 +7:41
32 Evgeniya Ryapolova Russian Federation 38:59 +7:54
33 Elise Egseth Norway 39:01 +7:56
33 Sofie Johansson Sweden 39:01 +7:56
35 Indre Valaite Lithuania 39:26 +8:21
36 Caroline Cejka Switzerland 39:31 +8:26
37 Grace Crane Australia 39:48 +8:43
38 Karine D'Harreville France 39:50 +8:45
39 Ane Linde Denmark 40:26 +9:21
40 Liis Johanson Estonia 40:35 +9:30
41 Aleksandra Kondratyeva Belarus 41:17 +10:12
42 Fanni Gyurko Hungary 41:40 +10:35
43 Annika Rihma Estonia 42:29 +11:24
44 Line Soderlund Denmark 42:30 +11:25
45 Tatyana Voskobojnikova Belarus 42:38 +11:33
46 Zanda Abzalone Latvia 43:39 +12:34
47 Sandra Lauenstein Zurcher United States 44:13 +13:08
48 Martina Zverinova Czech Republic 45:25 +14:20
49 Lyudmyla Zinchenko Ukraine 45:48 +14:43
50 Anais Goffre France 45:55 +14:50
Iveta Stipina Bruvere Latvia disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Dobas flags
Bryzos
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org