*** Instance-specific ***

Official results for World Cup Event 3 & EOC

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 3 & EOC
Organiser: Latvia
Date: Saturday 31 May 2008

Classes: Show all | Men | Women

Men

50 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Erkki AadliEstoniaEstonia32:15
1Graham GristwoodUnited KingdomGreat Britain32:15
3Jonas Vytautas GvildysLithuaniaLithuania32:32+0:17
4Fabien PasquasyBelgiumBelgium32:57+0:42
5Andreas RuedlingerSwitzerlandSwitzerland33:33+1:18
6Marcin RichertPolandPoland33:41+1:26
7Gernot KerschbaumerAustriaAustria33:52+1:37
8Osvald KozakCzech RepublicCzech Republic33:58+1:43
9Andreas KraasEstoniaEstonia34:16+2:01
10Roman FedotovUkraineUkraine34:36+2:21
11Evgeniy KandybeyUkraineUkraine34:40+2:25
12Jon DuncanUnited KingdomGreat Britain34:52+2:37
13Zoltan DenesHungaryHungary35:05+2:50
14Liutauras BileviciusLithuaniaLithuania35:08+2:53
15Jean Baptiste BourrinFranceFrance35:22+3:07
16Christian TeichGermanyGermany35:33+3:18
17Andris KivlenieksLatviaLatvia35:49+3:34
18Peeter PihlEstoniaEstonia36:07+3:52
19Matthew CraneUnited KingdomGreat Britain36:11+3:56
20Janis OzolinsLatviaLatvia36:22+4:07
21Vincent CoupatFranceFrance36:32+4:17
22Ross MorrisonNew ZealandNew Zealand37:45+5:30
23Vyacheslav ZhuravlevBelarusBelarus38:11+5:56
24Michele CaraglioItalyItaly38:29+6:14
25Felix BreitschadelAustriaAustria38:43+6:28
26Thomas LangAustriaAustria39:54+7:39
27Robert KrugerGermanyGermany40:01+7:46
28Istvan ZsebehazyHungaryHungary40:10+7:55
29Zemgus ZagataLatviaLatvia40:13+7:58
30Ionut ZincaRomaniaRomania40:16+8:01
31Tomas KuzminskisLithuaniaLithuania40:50+8:35
32Sergey SolodkinBelarusBelarus41:03+8:48
33Yury TambasovBelarusBelarus41:40+9:25
34Adam KovacsHungaryHungary43:19+11:04
35Markus LangAustriaAustria43:59+11:44
36Andrea SeppiItalyItaly44:59+12:44
37Hiroyuki KatoJapanJapan45:15+13:00
38Denis ZlobinBelarusBelarus46:18+14:03
39Daniel  Gordillo PortalSpainSpain46:36+14:21
40Bart DelobelBelgiumBelgium47:06+14:51
41Ilya BelyankoBelarusBelarus47:09+14:54
42Marek NommEstoniaEstonia47:44+15:29
43Shigeyuki KoizumiJapanJapan47:45+15:30
44Daniele PagliariItalyItaly49:35+17:20
45Juan Manuel  Mora CasadoSpainSpain1:03:30+31:15
Vilius AleliunasLithuaniaLithuaniadisqualified
Emiliano CoronaItalyItalydisqualified
Bryn DaviesNew ZealandNew Zealanddisqualified
Tomas DlabajaCzech RepublicCzech Republicdisqualified
Javier Gomez PradaSpainSpaindisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World