International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 2 & EOC

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 2 & EOC
Organiser: Latvia
Date: 28 May 2008

Men

51 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Dmitriy TsvetkovRussian FederationRussian Federation1:29:12
2Daniel HubmannSwitzerlandSwitzerland1:29:45+0:33
3Emil WingstedtSwedenSweden1:29:46+0:34
4Matthias MerzSwitzerlandSwitzerland1:31:00+1:48
5Martin JohanssonSwedenSweden1:31:42+2:30
6Baptiste RollierSwitzerlandSwitzerland1:32:31+3:19
7Edgars BertuksLatviaLatvia1:32:43+3:31
8Audun WeltzienNorwayNorway1:33:11+3:59
9Pasi IkonenFinlandFinland1:33:12+4:00
10Roman EfimovRussian FederationRussian Federation1:33:18+4:06
11Mattias MillingerSwedenSweden1:33:22+4:10
12Jani LakanenFinlandFinland1:33:27+4:15
13Mats TroengSwedenSweden1:33:36+4:24
14Vladimir LucanCzech RepublicCzech Republic1:34:00+4:48
15Tuomas TervoFinlandFinland1:35:03+5:51
16Kiril NikolovBulgariaBulgaria1:35:17+6:05
17Oli JohnsonUnited KingdomGreat Britain1:35:23+6:11
17Jan ProchazkaCzech RepublicCzech Republic1:35:23+6:11
19Olav LundanesNorwayNorway1:35:41+6:29
20Simonas KrepstaLithuaniaLithuania1:35:58+6:46
21Michal SmolaCzech RepublicCzech Republic1:37:11+7:59
22Egor KostylevRussian FederationRussian Federation1:37:12+8:00
23Dmitry MikhalkinBelarusBelarus1:37:27+8:15
24Erik OhlundSwedenSweden1:38:12+9:00
25Jamie StevensonUnited KingdomGreat Britain1:38:13+9:01
26Janis KruminsLatviaLatvia1:38:36+9:24
27Graham GristwoodUnited KingdomGreat Britain1:38:38+9:26
28Jorgen WickholmFinlandFinland1:38:43+9:31
29David SchneiderSwitzerlandSwitzerland1:38:48+9:36
30Alexey BortnikRussian FederationRussian Federation1:38:54+9:42
31Jan MrazekCzech RepublicCzech Republic1:39:28+10:16
32Christian TeichGermanyGermany1:40:00+10:48
33Vyacheslav MukhidinovUkraineNorway1:40:08+10:56
34Marek NommEstoniaEstonia1:40:33+11:21
35Mats HaldinFinlandFinland1:40:35+11:23
36Topi AnjalaFinlandFinland1:40:55+11:43
37Olle KarnerEstoniaEstonia1:41:01+11:49
38Lars SkjesetNorwayNorway1:41:18+12:06
39Darius SadeckasLithuaniaLithuania1:41:48+12:36
40William LindSwedenSweden1:42:02+12:50
41Gernot KerschbaumerAustriaAustria1:42:16+13:04
42Tomas DlabajaCzech RepublicCzech Republic1:42:58+13:46
43Anders NordbergNorwayNorway1:43:23+14:11
44Felix BreitschadelAustriaAustria1:43:48+14:36
45Jonne LehtoFinlandFinland1:44:07+14:55
46Rune OlsenDenmarkDenmark1:45:18+16:06
47Ionut ZincaRomaniaRomania1:45:21+16:09
48Oystein  Osterbo Kvaal NorwayNorway1:45:55+16:43
Kaspars KarklinsLatviaLatviadisqualified
Andrey KhramovRussian FederationRussian Federationdisqualified
Sander VaherEstoniaEstoniadisqualified

Women

48 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Anne Margrethe  Hausken NordbergNorwayNorway1:08:55
2Tatyana RiabkinaRussian FederationRussian Federation1:09:48+0:53
3Emma Claesson EngstrandSwedenSweden1:10:33+1:38
4Julia NovikovaRussian FederationRussian Federation1:11:19+2:24
5Sofie JohanssonSwedenSweden1:11:48+2:53
6Merja RantanenFinlandFinland1:13:16+4:21
7Bodil HolmstromFinlandFinland1:13:21+4:26
8Dana BrozkovaCzech RepublicCzech Republic1:14:21+5:26
9Annika BillstamSwedenSweden1:14:33+5:38
10Lina PerssonSwedenSweden1:15:14+6:19
11Marianne RiddervoldNorwayNorway1:15:47+6:52
12Inga KazlauskaiteLithuaniaLithuania1:16:15+7:20
13Celine DodinFranceFrance1:17:00+8:05
14Natalia EfimovaRussian FederationRussian Federation1:17:10+8:15
15Lea MullerSwitzerlandSwitzerland1:18:45+9:50
16Karoliina SundbergFinlandFinland1:19:27+10:32
17Indre ValaiteLithuaniaLithuania1:20:03+11:08
18Sandra PauzaiteLithuaniaLithuania1:20:48+11:53
19Sarah RollinsUnited KingdomGreat Britain1:20:50+11:55
20Eva JurenikovaCzech RepublicCzech Republic1:21:11+12:16
21Monika DeptaGermanyGermany1:21:43+12:48
22Caroline CejkaSwitzerlandSwitzerland1:21:48+12:53
23Sara LuscherSwitzerlandSwitzerland1:22:43+13:48
24Rachael Rothman ElderUnited KingdomGreat Britain1:24:12+15:17
25Radka BrozkovaCzech RepublicCzech Republic1:25:05+16:10
26Zdenka StaraCzech RepublicCzech Republic1:25:47+16:52
27Larisa StanchenkoRussian FederationRussian Federation1:25:59+17:04
28Linnea GustafssonSwedenSweden1:26:52+17:57
29Martina ZverinovaCzech RepublicCzech Republic1:26:58+18:03
30Seline StalderSwitzerlandSwitzerland1:27:29+18:34
31Kristine Bertuka KokinaLatviaLatvia1:27:59+19:04
32Capucine VercellottiFranceFrance1:28:14+19:19
33Merike VanjukEstoniaEstonia1:29:47+20:52
34Kirti RebaneEstoniaEstonia1:30:10+21:15
35Ingunn  Weltzien Hultgreen NorwayNorway1:30:12+21:17
36Grace CraneAustraliaAustralia1:30:56+22:01
37Galina VinogradovaRussian FederationRussian Federation1:31:59+23:04
38Esther Gil BrotonsSpainSpain1:32:40+23:45
39Line HagmannNorwayNorway1:33:17+24:22
40Liis JohansonEstoniaEstonia1:34:27+25:32
41Tatyana VoskobojnikovaBelarusBelarus1:35:18+26:23
42Iliana Ilieva ShandurkovaBulgariaBulgaria1:35:25+26:30
43Fanni GyurkoHungaryHungary1:39:24+30:29
44Helen PalmerUnited KingdomNorway1:43:12+34:17
Karine D'HarrevilleFranceFrancedisqualified
Mari FastingNorwayNorwaydisqualified
Aija SkrastinaLatviaLatviadisqualified
Signe SoesDenmarkDenmarkdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org