International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 1 & EOC

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 1 & EOC
Organiser: Latvia
Date: 26 May 2008

Men

51 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Emil WingstedtSwedenSweden13:11
2Daniel HubmannSwitzerlandSwitzerland13:25+0:14
3Andrey KhramovRussian FederationRussian Federation13:35+0:24
4Scott FraserUnited KingdomGreat Britain13:37+0:26
5Lars SkjesetNorwayNorway13:43+0:32
6Peter ObergSwedenSweden13:44+0:33
7Mats HaldinFinlandFinland13:45+0:34
8Thierry GueorgiouFranceFrance13:46+0:35
8Oystein  Osterbo Kvaal NorwayNorway13:46+0:35
10Martins SirmaisLatviaLatvia13:48+0:37
11Matthias LeonhardtSwitzerlandSwitzerland13:49+0:38
12Martin JohanssonSwedenSweden13:51+0:40
13Matthias MerzSwitzerlandSwitzerland13:52+0:41
14Jan ProchazkaCzech RepublicCzech Republic13:55+0:44
15Roman RyapolovRussian FederationRussian Federation13:56+0:45
16Mikkel LundDenmarkDenmark14:03+0:52
17Jamie StevensonUnited KingdomGreat Britain14:05+0:54
18Rasmus SoesDenmarkDenmark14:12+1:01
19Kiril NikolovBulgariaBulgaria14:15+1:04
20Darius SadeckasLithuaniaLithuania14:19+1:08
21Vilius AleliunasLithuaniaLithuania14:20+1:09
21Gernot KerschbaumerAustriaAustria14:20+1:09
21Christian NielsenDenmarkDenmark14:20+1:09
24Tero FohrFinlandFinland14:21+1:10
24Dmitry MikhalkinBelarusBelarus14:21+1:10
26Rune OlsenDenmarkDenmark14:23+1:12
27Alexey BortnikRussian FederationRussian Federation14:24+1:13
28Pavlo UshkvarokUkraineUkraine14:25+1:14
29William LindSwedenSweden14:29+1:18
30Zemgus ZagataLatviaLatvia14:31+1:20
31Frederic TranchandFranceFrance14:35+1:24
32Mattias MillingerSwedenSweden14:37+1:26
33Jonas Vytautas GvildysLithuaniaLithuania14:39+1:28
34Sergey DetkovRussian FederationRussian Federation14:40+1:29
34Tuomas TervoFinlandFinland14:40+1:29
36Sergey SolodkinBelarusBelarus14:41+1:30
37Thibaut MagneFranceFrance14:44+1:33
38Rasmus DjurhuusDenmarkDenmark14:45+1:34
38Francois GononFranceFrance14:45+1:34
40Ivaylo KamenarovBulgariaBulgaria14:47+1:36
40Andreas RuedlingerSwitzerlandSwitzerland14:47+1:36
42Matthew CraneUnited KingdomAustralia14:49+1:38
43Jon DuncanUnited KingdomGreat Britain14:59+1:48
44Adam KovacsHungaryHungary15:06+1:55
45Ionut ZincaRomaniaRomania15:24+2:13
46Erik OhlundSwedenSweden15:33+2:22
47Kalvis MihailovsLatviaLatvia15:35+2:24
48Michal SmolaCzech RepublicCzech Republic15:40+2:29
49Bryn DaviesNew ZealandNew Zealand16:45+3:34
Ross MorrisonNew ZealandNew Zealanddisqualified
Yuriy OmelchenkoUkraineUkrainedisqualified

Women

50 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Anne Margrethe  Hausken NordbergNorwayNorway11:11
2Heli JukkolaFinlandFinland11:14+0:03
3Helena JanssonSwedenSweden11:17+0:06
4Minna KauppiFinlandFinland11:39+0:28
5Merja RantanenFinlandFinland11:40+0:29
6Radka BrozkovaCzech RepublicCzech Republic11:44+0:33
7Linnea GustafssonSwedenSweden11:46+0:35
8Sofie JohanssonSwedenSweden11:53+0:42
9Signe SoesDenmarkDenmark11:58+0:47
9Galina VinogradovaRussian FederationRussian Federation11:58+0:47
11Ines BrodmannSwitzerlandSwitzerland11:59+0:48
11Dana BrozkovaCzech RepublicCzech Republic11:59+0:48
13Emma Claesson EngstrandSwedenSweden12:08+0:57
14Sarah RollinsUnited KingdomGreat Britain12:09+0:58
15Elise EgsethNorwayNorway12:13+1:02
16Katri LindeqvistFinlandFinland12:15+1:04
17Caroline CejkaSwitzerlandSwitzerland12:25+1:14
17Eva JurenikovaCzech RepublicCzech Republic12:25+1:14
19Aija SkrastinaLatviaLatvia12:29+1:18
20Larisa StanchenkoRussian FederationRussian Federation12:31+1:20
21Franziska WollebSwitzerlandSwitzerland12:33+1:22
22Julia NovikovaRussian FederationRussian Federation12:34+1:23
22Sandra PauzaiteLithuaniaLithuania12:34+1:23
24Zdenka StaraCzech RepublicCzech Republic12:37+1:26
25Sara LuscherSwitzerlandSwitzerland12:38+1:27
26Marianne RiddervoldNorwayNorway12:41+1:30
27Lea MullerSwitzerlandSwitzerland12:42+1:31
28Helen BridleUnited KingdomGreat Britain12:45+1:34
29Edita MartuseviciuteLithuaniaLithuania12:50+1:39
29Rachael Rothman ElderUnited KingdomGreat Britain12:50+1:39
31Pippa ArcherUnited KingdomGreat Britain12:54+1:43
31Michela GuizzardiItalyItaly12:54+1:43
33Ingunn  Weltzien Hultgreen NorwayNorway12:56+1:45
34Liis JohansonEstoniaEstonia13:03+1:52
35Veronica MinoiuRomaniaRomania13:04+1:53
35Rasa PtasekaiteLithuaniaLithuania13:04+1:53
37Grace CraneAustraliaAustralia13:09+1:58
38Iveta DuchovaCzech RepublicCzech Republic13:13+2:02
39Monika DeptaGermanyGermany13:15+2:04
39Irina NybergRussian FederationRussian Federation13:15+2:04
41Iliana Ilieva ShandurkovaBulgariaBulgaria13:23+2:12
42Olga SlutaUkraineUkraine13:33+2:22
43Karoliina SundbergFinlandFinland13:34+2:23
44Inga KazlauskaiteLithuaniaLithuania13:37+2:26
45Celine DodinFranceFrance13:45+2:34
46Monika TopinkovaCzech RepublicCzech Republic13:58+2:47
47Kristina RybakovaiteLithuaniaLithuania14:07+2:56
48Annika RihmaEstoniaEstonia14:51+3:40
49Anna FadeevaRussian FederationRussian Federation15:13+4:02
50Gabija RazaityteLithuaniaLithuania15:55+4:44

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org