International Orienteering Federation

Official results for Sun Coast 2008 Classic - Day 1

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Sun Coast 2008 Classic - Day 1
Organiser: Australia
Date: 17 May 2008

Men

46 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Rob WalterAustraliaAustralia35:18
2Rob PrestonAustraliaAustralia35:55+0:37
3Christopher NauntonAustraliaAustralia36:10+0:52
4Kerrin RattrayAustraliaAustralia37:13+1:55
5Reuben SmithAustraliaAustralia37:16+1:58
6Ben RattrayAustraliaAustralia37:58+2:40
7James SheldonAustraliaAustralia37:59+2:41
8Ryan SmythAustraliaAustralia38:00+2:42
9Eric MorrisAustraliaAustralia38:21+3:03
10William HawkinsAustraliaAustralia38:34+3:16
11Andy HoggAustraliaAustralia38:39+3:21
12Bruce ArthurAustraliaAustralia38:57+3:39
13Lee AndrewarthaAustraliaAustralia39:44+4:26
14Kieran SullivanAustraliaAustralia40:03+4:45
15Jim RussellAustraliaAustralia40:07+4:49
16Leon KeelyAustraliaAustralia40:14+4:56
17Geoff StaceyAustraliaAustralia40:37+5:19
18Jock DavisAustraliaAustralia40:47+5:29
19Simon GoddardAustraliaAustralia40:48+5:30
20Paul LigginsAustraliaAustralia41:25+6:07
21David MeyerAustraliaAustralia41:36+6:18
22Louis ElsonAustraliaAustralia42:37+7:19
23Morton NeveAustraliaAustralia42:52+7:34
24Blair TrewinAustraliaAustralia43:05+7:47
25Ian AndersonAustraliaAustralia43:10+7:52
26Lance ReadAustraliaAustralia44:02+8:44
27Oliver MitchellAustraliaAustralia44:30+9:12
28Lachlan HallettAustraliaAustralia45:11+9:53
29Steve DoyleAustraliaAustralia46:10+10:52
30Matt PartonAustraliaAustralia47:54+12:36
31Anthony BrownAustraliaAustralia47:55+12:37
32Callum FaggAustraliaAustralia48:16+12:58
33Rory FinlayAustraliaAustralia48:23+13:05
34Oscar PhillipsAustraliaAustralia49:12+13:54
35Patrick WattsAustraliaAustralia49:40+14:22
36John NieuwenhovenAustraliaAustralia50:27+15:09
37David BrownridgeAustraliaAustralia51:13+15:55
38Seb DunneAustraliaAustralia54:04+18:46
39Oliver CrosatoAustraliaAustralia54:10+18:52
40Mathieu McGuireAustraliaAustralia56:51+21:33
41Tristan LeeAustraliaAustralia58:14+22:56
42Eoin RotheryAustraliaAustralia1:01:59+26:41
43Luke TopferAustraliaAustralia1:05:07+29:49
Nick AndrewarthaAustraliaAustraliadisqualified
Caine BattonAustraliaAustraliadisqualified
Joshua BlatchfordAustraliaAustraliadisqualified

Women

28 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Vanessa RoundAustraliaAustralia34:02
2Jo AllisonAustraliaAustralia35:02+1:00
3Tracy Marsh BluettAustraliaAustralia35:26+1:24
4Mace NeveAustraliaAustralia37:09+3:07
5Ilka BarrAustraliaAustralia37:28+3:26
6Jasmine NeveAustraliaAustralia37:32+3:30
7Kathryn Preston EwelsAustraliaAustralia37:51+3:49
8Anna SheldonAustraliaAustralia38:02+4:00
9Susanne CasanovaAustraliaAustralia38:56+4:54
10Shannon JonesAustraliaAustralia39:41+5:39
11Aislinn PrendergastAustraliaAustralia40:01+5:59
12Allison JonesAustraliaAustralia43:36+9:34
13Rachel EffeneyAustraliaAustralia43:49+9:47
14Briohny SeamanAustraliaAustralia43:57+9:55
15Julia DaviesAustraliaAustralia44:15+10:13
16Kellie WhitfieldAustraliaAustralia45:10+11:08
17Emma WarrenAustraliaAustralia45:47+11:45
18Krystal NeumannAustraliaAustralia49:48+15:46
19Bridget AndersonAustraliaAustralia49:54+15:52
20Su Yan TayAustraliaAustralia50:55+16:53
21Laurina NeumannAustraliaAustralia51:00+16:58
22Jenny CasanovaAustraliaAustralia53:14+19:12
23Sarah BuckerfieldAustraliaAustralia53:43+19:41
24Brea PearceAustraliaAustralia54:36+20:34
25Wendy ReadAustraliaAustralia55:04+21:02
26Cath ChalmersAustraliaAustralia55:22+21:20
27Karen BlatchfordAustraliaAustralia57:06+23:04
28Jessica Fuller-SmithAustraliaAustralia59:42+25:40

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org