International Orienteering Federation

Official results for Baltic Sea Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Baltic Sea Championships
Organiser: Lithuania
Date: 11 May 2008

Men

34 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Martins SirmaisLatviaLatvia1:24:00
2Tomas KuzminskisLithuaniaLithuania1:25:58+1:58
3Olle KarnerEstoniaEstonia1:26:26+2:26
4Marius MazulisLithuaniaLithuania1:28:54+4:54
5Andreas KraasEstoniaEstonia1:29:10+5:10
6Kaspars KarklinsLatviaLatvia1:29:38+5:38
7Kalvis MihailovsLatviaLatvia1:29:39+5:39
8Sander VaherEstoniaEstonia1:31:40+7:40
9Janis OzolinsLatviaLatvia1:32:06+8:06
10Edgars BertuksLatviaLatvia1:32:07+8:07
11Erkki AadliEstoniaEstonia1:32:28+8:28
12Giedrius SabaliauskasLithuaniaLithuania1:32:32+8:32
13Rain EensaarEstoniaEstonia1:33:10+9:10
14Marek NommEstoniaEstonia1:34:21+10:21
15Anatolijs TarasovsLatviaLatvia1:35:14+11:14
16Silver EensaarEstoniaEstonia1:35:40+11:40
17Mantas RimkusLithuaniaLithuania1:35:46+11:46
18Janis KruminsLatviaLatvia1:37:07+13:07
19Peeter PihlEstoniaEstonia1:37:20+13:20
20Renars RozeLatviaLatvia1:38:45+14:45
21Kristjan TrossmannEstoniaEstonia1:39:01+15:01
22Skirmantas RamoskaLithuaniaLithuania1:42:24+18:24
23Henrikas PauzasLithuaniaLithuania1:42:35+18:35
24Tarvo AvasteEstoniaEstonia1:43:45+19:45
25Laimonas CaplikasLithuaniaLithuania1:44:40+20:40
26Robertas MarcinkeviciusLithuaniaLithuania1:48:01+24:01
27Jurgen EinpaulEstoniaEstonia1:48:28+24:28
28Mikus ZagataLatviaLatvia1:52:05+28:05
29Modestas BacysLithuaniaLithuania1:52:34+28:34
Girts LininsLatviaLatviadisqualified
Markus PuuseppEstoniaEstoniadisqualified
Atis ReskisLatviaLatviadisqualified
Guntars SmitinsLatviaLatviadisqualified
Nerijus SulcysLithuaniaLithuaniadisqualified

Women

27 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Rasa PtasekaiteLithuaniaLithuania1:18:06
2Aija SkrastinaLatviaLatvia1:25:02+6:56
3Merike VanjukEstoniaEstonia1:32:15+14:09
4Iveta Stipina BruvereLatviaLatvia1:33:06+15:00
5Una AramaLatviaLatvia1:33:48+15:42
6Zanda AbzaloneLatviaLatvia1:34:07+16:01
7Kristina RybakovaiteLithuaniaLithuania1:34:30+16:24
8Indre ValaiteLithuaniaLithuania1:34:48+16:42
9Liis JohansonEstoniaEstonia1:34:54+16:48
10Kristine Bertuka KokinaLatviaLatvia1:35:33+17:27
11Kirti RebaneEstoniaEstonia1:37:39+19:33
12Annika RihmaEstoniaEstonia1:38:39+20:33
13Edita MartuseviciuteLithuaniaLithuania1:41:09+23:03
14Marite KnetaLatviaLatvia1:45:12+27:06
15Agnese UzuleLatviaLatvia1:47:30+29:24
16Piret KladeEstoniaEstonia1:48:19+30:13
17Diana VosyliuteLithuaniaLithuania1:48:35+30:29
18Janeta TurkaLatviaLatvia2:00:09+42:03
19Ieva PurinaLatviaLatvia2:00:39+42:33
20Aukse GulbinaiteLithuaniaLithuania2:01:14+43:08
21Giedre SeskeviciuteLithuaniaLithuania2:01:41+43:35
22Liene BruveleLatviaLatvia2:04:21+46:15
23Dace GaigalaLatviaLatvia2:06:11+48:05
24Reda EinikyteLithuaniaLithuania2:07:36+49:30
Dainora AlsauskaiteLithuaniaLithuaniadisqualified
Evelina GrigaiteLithuaniaLithuaniadisqualified
Tiina LaasEstoniaEstoniadisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org