International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 10

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 10
Organiser: Bulgaria
Date: 17 February 2008

Men

59 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Erik RostSwedenSweden43:08
2Jarkko UrpalainenFinlandFinland44:18+1:10
3Staffan TunisFinlandFinland45:22+2:14
4Andrei LamovRussian FederationRussian Federation45:59+2:51
5Tobias AslundSwedenSweden46:16+3:08
6Matti KeskinarkausFinlandFinland46:53+3:45
7Andrey GrigorievRussian FederationRussian Federation47:09+4:01
8Teemu KongasFinlandFinland47:10+4:02
8Vadim TolstopyatovRussian FederationRussian Federation47:10+4:02
10Oystein  Osterbo Kvaal NorwayNorway47:11+4:03
11Ondrej VodrazkaCzech RepublicCzech Republic48:08+5:00
12Vladimir BarchukovRussian FederationRussian Federation48:15+5:07
13Eivind TonnaNorwayNorway48:34+5:26
14Daniel NordeboSwedenSweden49:08+6:00
15Ilian TonchevBulgariaBulgaria49:13+6:05
16Lars Hol MoholdtNorwayNorway49:23+6:15
16Kiril VeselovRussian FederationRussian Federation49:23+6:15
18Oyvind LundNorwayNorway49:26+6:18
19Oyvind WatterdalNorwayNorway49:36+6:28
20Jan LauermanCzech RepublicCzech Republic50:05+6:57
21Andrei GruzdevRussian FederationRussian Federation50:41+7:33
22Regimantas KavaliauskasLithuaniaLithuania50:42+7:34
23Teemu RantalaFinlandFinland51:12+8:04
24Johan GranathSwedenSweden51:19+8:11
25Stefan SurganSlovakiaSlovakia52:34+9:26
26Eirik WatterdalNorwayNorway52:37+9:29
27Andrin KappenbergerSwitzerlandSwitzerland52:59+9:51
28Gabriele CanellaItalyItaly53:18+10:10
29Bernd KohlschmidtGermanyGermany53:44+10:36
30Christian SpoerrySwitzerlandSwitzerland53:46+10:38
31Stefan VargaAustriaAustria55:46+12:38
32Egidijus PilybasLithuaniaLithuania55:58+12:50
33Gion SchnyderSwitzerlandSwitzerland56:05+12:57
34Andriy BorisUkraineUkraine56:06+12:58
35Arsen ZhuravelUkraineUkraine56:07+12:59
36Klaus CsucsRomaniaRomania56:13+13:05
37Kiril NikolovBulgariaBulgaria56:14+13:06
38Taavi NurmEstoniaEstonia56:27+13:19
39Vitalij LilichenkovKazakhstanKazakhstan56:45+13:37
40Vitalijus PetrulisLithuaniaLithuania57:33+14:25
41Ivan BurgovBulgariaBulgaria57:40+14:32
42Vilius AleliunasLithuaniaLithuania57:42+14:34
43Martin HammarbergSwedenSweden57:52+14:44
44Nikolai DimitrovBulgariaBulgaria57:56+14:48
45Andrej GerasimovLithuaniaLithuania58:21+15:13
46Alexandr BabenkoKazakhstanKazakhstan59:02+15:54
47Thomas ZanonerItalyItaly59:51+16:43
48Oleksiy UfimtsevUkraineUkraine1:02:22+19:14
49Johann KuglerAustriaAustria1:02:27+19:19
50Oleksandr KalinkinUkraineUkraine1:03:41+20:33
51Volodymyr GolovkoUkraineUkraine1:05:49+22:41
52Ivan IssachenkoKazakhstanKazakhstan1:06:59+23:51
53Denis VlasovKazakhstanKazakhstan1:09:14+26:06
54David HechlAustriaAustria1:10:50+27:42
55Zoltan SzepRomaniaRomania1:14:05+30:57
56Timur ArtyukhinKazakhstanKazakhstan1:14:28+31:20
57Vladislav MetelevKazakhstanKazakhstan1:16:24+33:16
58Dobromir DobrevBulgariaBulgaria1:20:28+37:20
Artem StrizhakUkraineUkrainedisqualified

Women

30 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Natalya TomilovaRussian FederationRussian Federation36:45
2Liisa AnttilaFinlandFinland36:46+0:01
3Olga ShevchenkoRussian FederationRussian Federation37:06+0:21
4Tatiana VlasovaRussian FederationRussian Federation37:51+1:06
5Anastasia KravchenkoRussian FederationRussian Federation38:34+1:49
6Marttiina JoensuuFinlandFinland38:40+1:55
7Hannele Tonna ValkonenFinlandFinland38:48+2:03
8Olga NovikovaKazakhstanKazakhstan39:03+2:18
9Antoniya GrigorovaBulgariaBulgaria40:27+3:42
10Asa Zetterberg-ErikssonSwedenSweden41:06+4:21
11Tatiana RvachevaRussian FederationRussian Federation41:10+4:25
12Kirsi Kiiskinen VanhalakkaFinlandFinland41:11+4:26
13Marte ReenaasNorwayNorway41:16+4:31
14Josefine EngstromSwedenSweden41:37+4:52
15Theres KlasiSwitzerlandSwitzerland43:40+6:55
16Johanna EdinSwedenSweden44:01+7:16
17Stefania Dimitrova BelonazhevaBulgariaBulgaria45:11+8:26
18Marianne  Larsen Mellbye NorwayNorway46:10+9:25
19Yvonne GantenbeinSwitzerlandSwitzerland46:44+9:59
20Edita MartuseviciuteLithuaniaLithuania54:03+17:18
21Mariya GornayaKazakhstanKazakhstan58:51+22:06
22Carmen StrubSwitzerlandSwitzerland59:06+22:21
23Teodora MalchevaBulgariaBulgaria1:00:50+24:05
24Milena MitkovaBulgariaBulgaria1:01:24+24:39
25Elmira MoldashevaKazakhstanKazakhstan1:03:11+26:26
26Evelina BombalovaBulgariaBulgaria1:04:32+27:47
27Natalya IssachenkoKazakhstanKazakhstan1:05:48+29:03
28Tatyana GavrilovaKazakhstanKazakhstan1:07:08+30:23
29Svitlana RybachukUkraineUkraine1:07:26+30:41
30Riana KhassanovaKazakhstanKazakhstan1:11:40+34:55

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 Banner 2
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org