International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 8

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 8
Organiser: Bulgaria
Date: 14 February 2008

Men

61 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Erik RostSwedenSweden16:26
2Staffan TunisFinlandFinland17:02+0:36
3Andrei GruzdevRussian FederationRussian Federation17:04+0:38
4Jarkko UrpalainenFinlandFinland17:28+1:02
5Andrei LamovRussian FederationRussian Federation17:32+1:06
6Andrey GrigorievRussian FederationRussian Federation17:39+1:13
7Lars Hol MoholdtNorwayNorway17:45+1:19
7Oyvind WatterdalNorwayNorway17:45+1:19
9Ondrej VodrazkaCzech RepublicCzech Republic17:48+1:22
10Oystein  Osterbo Kvaal NorwayNorway17:51+1:25
11Tobias AslundSwedenSweden17:52+1:26
12Kiril VeselovRussian FederationRussian Federation17:53+1:27
13Eivind TonnaNorwayNorway17:55+1:29
14Peter ArnessonSwedenSweden18:04+1:38
15Arsen ZhuravelUkraineUkraine18:08+1:42
16Vladimir BarchukovRussian FederationRussian Federation18:14+1:48
17Christian SpoerrySwitzerlandSwitzerland18:19+1:53
18Daniel NordeboSwedenSweden18:22+1:56
19Matti KeskinarkausFinlandFinland18:23+1:57
19Michail SorokinKazakhstanKazakhstan18:23+1:57
21Teemu KongasFinlandFinland18:53+2:27
22Teemu RantalaFinlandFinland18:57+2:31
23Stefan SurganSlovakiaSlovakia19:01+2:35
24Andriy BorisUkraineUkraine19:09+2:43
25Johan GranathSwedenSweden19:17+2:51
26Bernd KohlschmidtGermanyGermany19:22+2:56
27Jan LauermanCzech RepublicCzech Republic19:24+2:58
28Regimantas KavaliauskasLithuaniaLithuania19:28+3:02
29Martin HammarbergSwedenSweden19:59+3:33
30Gabriele CanellaItalyItaly20:00+3:34
31Klaus CsucsRomaniaRomania20:02+3:36
32Alexandr BabenkoKazakhstanKazakhstan20:07+3:41
33Stefan VargaAustriaAustria20:08+3:42
34Andrin KappenbergerSwitzerlandSwitzerland20:38+4:12
35Oleksiy UfimtsevUkraineUkraine20:41+4:15
36Egidijus PilybasLithuaniaLithuania20:44+4:18
37Eirik WatterdalNorwayNorway20:48+4:22
38Ivan BurgovBulgariaBulgaria20:54+4:28
39Andrej GerasimovLithuaniaLithuania20:59+4:33
40Ilian TonchevBulgariaBulgaria21:00+4:34
41Vitalij LilichenkovKazakhstanKazakhstan21:11+4:45
42Oyvind LundNorwayNorway21:17+4:51
43Kiril NikolovBulgariaBulgaria21:24+4:58
44Taavi NurmEstoniaEstonia21:25+4:59
45Vitalijus PetrulisLithuaniaLithuania21:37+5:11
46Gion SchnyderSwitzerlandSwitzerland21:57+5:31
47Vilius AleliunasLithuaniaLithuania22:04+5:38
48Volodymyr GolovkoUkraineUkraine22:21+5:55
49David HechlAustriaAustria22:24+5:58
50Thomas ZanonerItalyItaly23:03+6:37
51Johann KuglerAustriaAustria23:04+6:38
52Artem StrizhakUkraineUkraine23:07+6:41
53Denis VlasovKazakhstanKazakhstan23:14+6:48
54Ivan IssachenkoKazakhstanKazakhstan24:16+7:50
55Timur ArtyukhinKazakhstanKazakhstan24:59+8:33
56Oleksandr KalinkinUkraineUkraine25:04+8:38
57Dobromir DobrevBulgariaBulgaria25:06+8:40
58Vladislav MetelevKazakhstanKazakhstan26:39+10:13
58Zoltan SzepRomaniaRomania26:39+10:13
60Boris YosifovBulgariaBulgaria28:33+12:07
61Veselin CinzovBulgariaBulgaria33:30+17:04

Women

30 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Liisa AnttilaFinlandFinland19:58
2Marte ReenaasNorwayNorway20:19+0:21
3Olga ShevchenkoRussian FederationRussian Federation20:29+0:31
4Hannele Tonna ValkonenFinlandFinland20:51+0:53
5Antoniya GrigorovaBulgariaBulgaria21:02+1:04
6Marttiina JoensuuFinlandFinland21:06+1:08
7Kirsi Kiiskinen VanhalakkaFinlandFinland21:21+1:23
8Josefine EngstromSwedenSweden21:29+1:31
9Yuliya Tarasenko BronnikovaRussian FederationRussian Federation21:34+1:36
10Tatiana VlasovaRussian FederationRussian Federation21:46+1:48
11Olga NovikovaKazakhstanKazakhstan22:09+2:11
12Natalya TomilovaRussian FederationRussian Federation22:42+2:44
13Johanna EdinSwedenSweden22:50+2:52
14Asa Zetterberg-ErikssonSwedenSweden23:05+3:07
15Teodora MalchevaBulgariaBulgaria23:08+3:10
16Theres KlasiSwitzerlandSwitzerland23:15+3:17
17Stefania Dimitrova BelonazhevaBulgariaBulgaria24:31+4:33
18Marianne  Larsen Mellbye NorwayNorway25:55+5:57
19Tatiana RvachevaRussian FederationRussian Federation26:13+6:15
20Yvonne GantenbeinSwitzerlandSwitzerland26:18+6:20
21Edita MartuseviciuteLithuaniaLithuania26:39+6:41
22Milena MitkovaBulgariaBulgaria28:31+8:33
23Svitlana RybachukUkraineUkraine30:22+10:24
24Carmen StrubSwitzerlandSwitzerland31:14+11:16
25Elmira MoldashevaKazakhstanKazakhstan32:25+12:27
26Mariya GornayaKazakhstanKazakhstan34:09+14:11
27Tatyana GavrilovaKazakhstanKazakhstan35:24+15:26
28Evelina BombalovaBulgariaBulgaria39:42+19:44
29Riana KhassanovaKazakhstanKazakhstan52:14+32:16
30Natalya IssachenkoKazakhstanKazakhstan1:06:24+46:26

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org