International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 4

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 4
Organiser: Switzerland
Date: 15 January 2008

Men

72 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Tomas LofgrenSwedenSweden15:10
2Matti KeskinarkausFinlandFinland15:23+0:13
3Peter ArnessonSwedenSweden15:26+0:16
4Ondrej VodrazkaCzech RepublicCzech Republic15:29+0:19
5Andrei LamovRussian FederationRussian Federation15:31+0:21
6Tobias AslundSwedenSweden15:35+0:25
7Erik RostSwedenSweden15:41+0:31
8Eivind TonnaNorwayNorway15:42+0:32
9Kiril VeselovRussian FederationRussian Federation15:46+0:36
10Staffan TunisFinlandFinland15:49+0:39
11Johan GranathSwedenSweden15:51+0:41
12Teemu KongasFinlandFinland15:52+0:42
13Jarkko UrpalainenFinlandFinland15:55+0:45
14Andrey GrigorievRussian FederationRussian Federation16:05+0:55
15Christian SpoerrySwitzerlandSwitzerland16:07+0:57
16Jan LauermanCzech RepublicCzech Republic16:08+0:58
17Pasi KiiskinenFinlandFinland16:22+1:12
17Oyvind WatterdalNorwayNorway16:22+1:12
19Martin HammarbergSwedenSweden16:24+1:14
20Andrei GruzdevRussian FederationRussian Federation16:35+1:25
21Oystein  Osterbo Kvaal NorwayNorway16:45+1:35
22Vladimir BarchukovRussian FederationRussian Federation16:49+1:39
23Antoine VullioudSwitzerlandSwitzerland16:51+1:41
24Vadim TolstopyatovRussian FederationRussian Federation16:52+1:42
25Arsen ZhuravelUkraineUkraine16:54+1:44
26Daniel NordeboSwedenSweden16:55+1:45
27Oyvind LundNorwayNorway17:04+1:54
28Nerijus SulcysLithuaniaLithuania17:22+2:12
29Lars Hol MoholdtNorwayNorway17:24+2:14
30Jiri BouchalCzech RepublicCzech Republic17:30+2:20
31Stanimir BelomazhevBulgariaBulgaria17:32+2:22
32Lubomir TomecekCzech RepublicCzech Republic17:53+2:43
33Egidijus PilybasLithuaniaLithuania17:56+2:46
34Ilian TonchevBulgariaBulgaria18:02+2:52
35Christian HohlSwitzerlandSwitzerland18:04+2:54
36Igor ZvontsovBelarusBelarus18:10+3:00
37Morihiro HorieJapanJapan18:30+3:20
38Andrin KappenbergerSwitzerlandSwitzerland18:31+3:21
39Andriy BorisUkraineUkraine18:32+3:22
40Gabriele CanellaItalyItaly18:45+3:35
41Stefan VargaAustriaAustria18:57+3:47
42Toms VeitsLatviaLatvia19:00+3:50
43Vitalijus PetrulisLithuaniaLithuania19:02+3:52
44Andrej GerasimovLithuaniaLithuania19:23+4:13
45Bernd KohlschmidtGermanyGermany19:32+4:22
46Tarvo KlaasimaeEstoniaEstonia19:33+4:23
47Thomas ZanonerItalyItaly19:34+4:24
48Roman BorisUkraineUkraine19:35+4:25
49Michael BuhlSwitzerlandSwitzerland19:41+4:31
50Johann KuglerAustriaAustria19:51+4:41
51Stefan SurganSlovakiaSlovakia19:52+4:42
52Vilius AleliunasLithuaniaLithuania20:10+5:00
53Andrej SonnenbergGermanyGermany20:14+5:04
54Petri KiiskinenFinlandFinland20:17+5:07
55Edgars SparansLatviaLatvia20:20+5:10
56Edgars BernansLatviaLatvia20:56+5:46
57Regimantas KavaliauskasLithuaniaLithuania21:07+5:57
58Raphael MallwegerAustriaAustria21:09+5:59
59Radek LacigaCzech RepublicCzech Republic22:20+7:10
60Oleksiy UfimtsevUkraineUkraine22:22+7:12
61Martins SarsLatviaLatvia22:38+7:28
62Eike BrunsGermanyGermany22:57+7:47
63Oleksandr KalinkinUkraineUkraine24:04+8:54
64Niko KraulandAustriaAustria24:19+9:09
65Artem StrizhakUkraineUkraine26:29+11:19
66Tatsuma ShibataJapanJapan26:43+11:33
67Mikiro KurodaJapanJapan28:08+12:58
68Carl FeyUnited StatesUnited States28:44+13:34
69Greg WalkerUnited StatesUnited States29:28+14:18
70Jens LaugesenDenmarkDenmark30:57+15:47
Taavi NurmEstoniaEstoniadisqualified
Eirik WatterdalNorwayNorwaydisqualified

Women

38 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Tatiana VlasovaRussian FederationRussian Federation16:00
2Liisa AnttilaFinlandFinland16:57+0:57
2Tatiana RvachevaRussian FederationRussian Federation16:57+0:57
4Hannele Tonna ValkonenFinlandFinland17:15+1:15
5Olga ShevchenkoRussian FederationRussian Federation17:16+1:16
6Kirsi Kiiskinen VanhalakkaFinlandFinland17:31+1:31
7Marte ReenaasNorwayNorway17:38+1:38
7Helene SoderlundSwedenSweden17:38+1:38
9Anastasia KravchenkoRussian FederationRussian Federation17:42+1:42
10Marttiina JoensuuFinlandFinland17:44+1:44
11Hanna-Maija MakelaFinlandFinland17:46+1:46
11Mervi PesuFinlandFinland17:46+1:46
13Josefine EngstromSwedenSweden18:23+2:23
14Marianne  Larsen Mellbye NorwayNorway18:31+2:31
15Theres KlasiSwitzerlandSwitzerland18:32+2:32
16Yuliya Tarasenko BronnikovaRussian FederationRussian Federation18:40+2:40
17Ramune ArlauskieneLithuaniaLithuania18:48+2:48
17Judith WyderSwitzerlandSwitzerland18:48+2:48
19Hana HancikovaCzech RepublicCzech Republic18:54+2:54
20Teodora MalchevaBulgariaBulgaria19:05+3:05
21Natalya TomilovaRussian FederationRussian Federation19:09+3:09
22Yvonne GantenbeinSwitzerlandSwitzerland19:12+3:12
23Helena RandakovaCzech RepublicCzech Republic19:32+3:32
24Johanna EdinSwedenSweden19:45+3:45
25Sonja ZinklAustriaAustria20:28+4:28
26Zuzana StehnovaCzech RepublicCzech Republic22:18+6:18
27Erika HlavacikovaSlovakiaSlovakia22:22+6:22
28Jolanta SulcieneLithuaniaLithuania22:27+6:27
29Olga NovikovaKazakhstanKazakhstan23:06+7:06
30Svitlana RybachukUkraineUkraine24:22+8:22
31Evgenia YaremenkoUkraineUkraine25:01+9:01
32Carmen StrubSwitzerlandSwitzerland25:32+9:32
33Alexandra JospeUnited StatesUnited States26:27+10:27
34Edita MartuseviciuteLithuaniaLithuania27:17+11:17
35Lubov PavļukovaLatviaLatvia29:17+13:17
36Susan KurthGermanyGermany29:38+13:38
37Mariya MakodzebaUkraineUkraine33:24+17:24
Asa Zetterberg-ErikssonSwedenSwedendisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 banner
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org