International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 1

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 1
Organiser: Sweden
Date: 11 December 2007

Men

63 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Peter ArnessonSwedenSweden52:29
2Erik RostSwedenSweden53:12+0:43
3Kiril VeselovRussian FederationRussian Federation53:40+1:11
4Johan GranathSwedenSweden53:45+1:16
5Staffan TunisFinlandFinland53:47+1:18
6Ondrej VodrazkaCzech RepublicCzech Republic53:48+1:19
7Andrey GrigorievRussian FederationRussian Federation53:49+1:20
8Joel SjolanderSwedenSweden54:01+1:32
9Taras KaschukRussian FederationRussian Federation54:03+1:34
10Jarkko UrpalainenFinlandFinland54:07+1:38
11Eduard KhrennikovRussian FederationRussian Federation54:25+1:56
12Eirik WatterdalNorwayNorway54:57+2:28
13Petri KiiskinenFinlandFinland55:02+2:33
14Martin HammarbergSwedenSweden55:03+2:34
15Matti KeskinarkausFinlandFinland55:04+2:35
16Tobias AslundSwedenSweden55:09+2:40
17Oystein  Osterbo Kvaal NorwayNorway55:53+3:24
18Eivind TonnaNorwayNorway56:47+4:18
19Olli-Markus TaivainenFinlandFinland56:57+4:28
20Jan LauermanCzech RepublicCzech Republic57:00+4:31
21Lars Hol MoholdtNorwayNorway57:35+5:06
22Andrei GruzdevRussian FederationRussian Federation58:01+5:32
23Johan EdinSwedenSweden58:23+5:54
24Christian SpoerrySwitzerlandSwitzerland58:30+6:01
25Christian HohlSwitzerlandSwitzerland58:38+6:09
26Jiri BouchalCzech RepublicCzech Republic1:00:22+7:53
27Daniel NordeboSwedenSweden1:00:30+8:01
28Oyvind WatterdalNorwayNorway1:00:35+8:06
29Regimantas KavaliauskasLithuaniaLithuania1:00:45+8:16
30Nerijus SulcysLithuaniaLithuania1:01:32+9:03
31Vitalijus PetrulisLithuaniaLithuania1:04:46+12:17
32Radek LacigaCzech RepublicCzech Republic1:04:57+12:28
33Taavi NurmEstoniaEstonia1:05:00+12:31
34Michal DrobnikCzech RepublicCzech Republic1:05:01+12:32
35Bernd KohlschmidtGermanyGermany1:05:02+12:33
36Igor ZvontsovBelarusBelarus1:05:42+13:13
37Toms VeitsLatviaLatvia1:07:52+15:23
38Andrej GerasimovLithuaniaLithuania1:08:57+16:28
39Ilian TonchevBulgariaBulgaria1:09:44+17:15
40Egidijus PilybasLithuaniaLithuania1:10:23+17:54
41Even ToomasEstoniaEstonia1:10:25+17:56
42Lukas VanaCzech RepublicCzech Republic1:10:26+17:57
43Michael BuhlSwitzerlandSwitzerland1:10:28+17:59
44Beat OkleSwitzerlandSwitzerland1:11:14+18:45
45Andriy BorisUkraineUkraine1:12:55+20:26
46Edgars SparansLatviaLatvia1:13:38+21:09
47Vilius AleliunasLithuaniaLithuania1:13:39+21:10
48Gabriele CanellaItalyItaly1:14:51+22:22
49Roman BorisUkraineUkraine1:14:55+22:26
50Gion SchnyderSwitzerlandSwitzerland1:16:37+24:08
51Reinis PutninsLatviaLatvia1:17:19+24:50
52Rauno JogevaEstoniaEstonia1:19:58+27:29
53Sergej SonnenbergGermanyGermany1:22:19+29:50
54Daniele OrlerItalyItaly1:23:03+30:34
55Eike BrunsGermanyGermany1:23:09+30:40
56Oleksiy UfimtsevUkraineUkraine1:24:09+31:40
57Thomas ZanonerItalyItaly1:33:03+40:34
Pasi KiiskinenFinlandFinlanddisqualified
Tarvo KlaasimaeEstoniaEstoniadisqualified
Andrei LamovRussian FederationRussian Federationdisqualified
Oyvind LundNorwayNorwaydisqualified
Antoine VullioudSwitzerlandSwitzerlanddisqualified
Arsen ZhuravelUkraineUkrainedisqualified

Women

34 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Liisa AnttilaFinlandFinland37:24
2Helene SoderlundSwedenSweden38:03+0:39
3Olga ShevchenkoRussian FederationRussian Federation38:04+0:40
4Tatiana VlasovaRussian FederationRussian Federation38:05+0:41
5Hannele Tonna ValkonenFinlandFinland38:21+0:57
6Marttiina JoensuuFinlandFinland38:38+1:14
7Tatiana RvachevaRussian FederationRussian Federation38:47+1:23
8Hanna-Maija MakelaFinlandFinland38:59+1:35
9Natalya TomilovaRussian FederationRussian Federation39:03+1:39
10Marianne  Larsen Mellbye NorwayNorway40:01+2:37
11Hana HancikovaCzech RepublicCzech Republic40:02+2:38
12Kirsi Kiiskinen VanhalakkaFinlandFinland40:03+2:39
13Olga NovikovaKazakhstanKazakhstan40:11+2:47
14Josefine EngstromSwedenSweden40:22+2:58
15Anastasia KravchenkoRussian FederationRussian Federation41:02+3:38
16Johanna EdinSwedenSweden41:41+4:17
17Asa Zetterberg-ErikssonSwedenSweden41:53+4:29
18Helena RandakovaCzech RepublicCzech Republic41:56+4:32
19Anna HolmgrenSwedenSweden42:10+4:46
20Stina HaggstromSwedenSweden42:16+4:52
21Pernilla TunisFinlandFinland43:36+6:12
22Judith WyderSwitzerlandSwitzerland43:42+6:18
23Karin MalmbergSwedenSweden44:40+7:16
24Yvonne GantenbeinSwitzerlandSwitzerland44:56+7:32
25Ramune ArlauskieneLithuaniaLithuania45:40+8:16
26Therese SahlinSwedenSweden46:45+9:21
27Jolanta SulcieneLithuaniaLithuania47:10+9:46
28Theres KlasiSwitzerlandSwitzerland48:12+10:48
29Zuzana StehnovaCzech RepublicCzech Republic48:25+11:01
30Susan KurthGermanyGermany1:03:10+25:46
31Carmen StrubSwitzerlandSwitzerland1:04:08+26:44
Edita MartuseviciuteLithuaniaLithuaniadisqualified
Marte ReenaasNorwayNorwaydisqualified
Erich SimkovicsAustriaAustriadisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 Banner 2
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org