International Orienteering Federation

Official results for WOC Long Distance Final

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: WOC Long Distance Final
Organiser: Ukraine
Date: 23 August 2007

Men

43 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Matthias MerzSwitzerlandSwitzerland1:44:28
2Andrey KhramovRussian FederationRussian Federation1:48:06+3:38
3Anders NordbergNorwayNorway1:48:36+4:08
4Mats HaldinFinlandFinland1:48:52+4:24
5Vyacheslav MukhidinovUkraineNorway1:49:45+5:17
6Roman EfimovRussian FederationRussian Federation1:49:50+5:22
7Michal SmolaCzech RepublicCzech Republic1:50:32+6:04
8Mikhail MamleevItalyItaly1:51:01+6:33
9Jamie StevensonUnited KingdomGreat Britain1:51:28+7:00
10Kiril NikolovBulgariaBulgaria1:51:39+7:11
11Baptiste RollierSwitzerlandSwitzerland1:51:51+7:23
12Ionut ZincaRomaniaRomania1:52:20+7:52
13Valentin NovikovRussian FederationRussian Federation1:52:38+8:10
14Francois GononFranceFrance1:53:25+8:57
15Jonas PilbladSwedenSweden1:53:44+9:16
16Lukas BartakSlovakiaSlovakia1:53:52+9:24
17Olle KarnerEstoniaEstonia1:55:17+10:49
18Jon DuncanUnited KingdomGreat Britain1:55:55+11:27
19Rene RokkjaerDenmarkDenmark1:56:19+11:51
20Adam KovacsHungaryHungary1:56:28+12:00
21Pavel GvozdevIsraelIsrael1:57:03+12:35
22Leif BaderGermanyGermany1:57:22+12:54
23Fabien PasquasyBelgiumBelgium1:57:25+12:57
24Erkki AadliEstoniaEstonia1:57:50+13:22
25Topi AnjalaFinlandFinland1:59:05+14:37
26Philippe AdamskiFranceFrance1:59:09+14:41
27Felix BreitschadelAustriaAustria2:01:42+17:14
28Andreas KraasEstoniaEstonia2:01:48+17:20
29Janis KruminsLatviaLatvia2:02:06+17:38
30Nerijus SulcysLithuaniaLithuania2:02:38+18:10
31Chris ForneNew ZealandNew Zealand2:03:06+18:38
32Michal KrajcikSlovakiaSlovakia2:03:28+19:00
33Roger Casal FernandezSpainSpain2:04:38+20:10
34Niclas JonassonSwedenSweden2:09:49+25:21
35Rasmus SoesDenmarkDenmark2:10:55+26:27
36Oleksandr PerstnevMoldova, Republic ofMoldova, Republic of2:11:56+27:28
Edgars BertuksLatviaLatviadisqualified
Tomas DlabajaCzech RepublicCzech Republicdisqualified
Holger HottNorwayNorwaydisqualified
Pasi IkonenFinlandFinlanddisqualified
Martin JohanssonSwedenSwedendisqualified
Yuriy OmelchenkoUkraineUkrainedisqualified
Audun WeltzienNorwayNorwaydisqualified

Women

45 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Heli JukkolaFinlandFinland1:20:17
1Minna KauppiFinlandFinland1:20:17
3Simone Niggli-LuderSwitzerlandSwitzerland1:21:48+1:31
4Anne Margrethe  Hausken NordbergNorwayNorway1:23:19+3:02
5Marianne AndersenNorwayNorway1:23:47+3:30
6Hanny AllstonAustraliaAustralia1:24:17+4:00
7Tatyana RiabkinaRussian FederationRussian Federation1:25:56+5:39
8Lena EliassonSwedenSweden1:26:13+5:56
9Lea MullerSwitzerlandSwitzerland1:27:34+7:17
10Seline StalderSwitzerlandSwitzerland1:29:28+9:11
11Anne  Larsen Konring OlesenDenmarkDenmark1:29:45+9:28
12Mariya SpasyukUkraineUkraine1:29:53+9:36
13Signe SoesDenmarkDenmark1:30:26+10:09
14Eva JurenikovaCzech RepublicCzech Republic1:30:45+10:28
15Larisa StanchenkoRussian FederationRussian Federation1:31:03+10:46
16Dana BrozkovaCzech RepublicCzech Republic1:31:13+10:56
17Julia NovikovaRussian FederationRussian Federation1:32:44+12:27
18Sandra PauzaiteLithuaniaLithuania1:33:49+13:32
19Indre ValaiteLithuaniaLithuania1:34:02+13:45
20Marianne RiddervoldNorwayNorway1:34:14+13:57
21Anna MarsellSwedenSweden1:34:34+14:17
22Sara GemperleSwitzerlandSwitzerland1:36:06+15:49
23Tania LarsenNew ZealandNew Zealand1:37:03+16:46
24Anna Gornicka-AntonowiczPolandPoland1:37:46+17:29
25Fanni GyurkoHungaryHungary1:37:54+17:37
26Zsuzsa FeyRomaniaRomania1:38:04+17:47
27Iliana Ilieva ShandurkovaBulgariaBulgaria1:38:05+17:48
28Veronica MinoiuRomaniaRomania1:38:14+17:57
29Bernadett KelemenHungaryHungary1:38:16+17:59
30Anna SheldonAustraliaAustralia1:38:18+18:01
31Annabel Fernandez ValledorSpainSpain1:39:50+19:33
32Helen WinskillUnited KingdomGreat Britain1:40:04+19:47
33Yaroslava TrygubyakUkraineUkraine1:40:13+19:56
34Meike JaegerGermanyGermany1:40:14+19:57
35Lina PerssonSwedenSweden1:41:16+20:59
36Rasa PtasekaiteLithuaniaLithuania1:42:43+22:26
37Antoniya GrigorovaBulgariaBulgaria1:42:52+22:35
38Annika RihmaEstoniaEstonia1:43:09+22:52
39Liis JohansonEstoniaEstonia1:43:16+22:59
40Zanda AbzaloneLatviaLatvia1:44:11+23:54
41Jana MacinskaSlovakiaSlovakia1:44:29+24:12
42Pippa ArcherUnited KingdomGreat Britain1:50:59+30:42
43Christiane TrosseGermanyGermany1:51:44+31:27
Merike VanjukEstoniaEstoniadisqualified
Capucine VercellottiFranceFrancedisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org