Official results for WOC Middle Distance Qualification

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: WOC Middle Distance Qualification
Organiser: Ukraine
Date: 20 August 2007

Men

41 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Daniel Hubmann Switzerland 26:44
2 Jonn Are Myhren Netherlands 27:23 +0:39
3 Julian Dent Australia 27:32 +0:48
4 Jarkko Huovila Finland 28:10 +1:26
5 David Andersson Sweden 28:21 +1:37
6 Oleksandr Kratov Ukraine 28:27 +1:43
7 Ross Morrison New Zealand 28:43 +1:59
8 Olle Karner Estonia 28:58 +2:14
9 Csaba Gosswein Hungary 29:05 +2:21
10 Felix Breitschadel Austria 29:41 +2:57
10 Audun Weltzien Norway 29:41 +2:57
12 Wojciech Kowalski Poland 29:48 +3:04
13 Edgars Bertuks Latvia 29:55 +3:11
14 Matthew Crane United Kingdom 30:25 +3:41
15 Henrikas Pauzas Lithuania 30:35 +3:51
16 Tue Lassen Denmark 30:36 +3:52
17 Mikhail Mamleev Italy 30:51 +4:07
18 Sergey Detkov Russian Federation 30:59 +4:15
19 Nicolas Girsch France 31:27 +4:43
20 Fabien Pasquasy Belgium 31:54 +5:10
21 Andrew Quin Ireland 32:58 +6:14
22 Petr Losman Czech Republic 33:00 +6:16
23 Denis Zlobin Belarus 34:07 +7:23
24 Ionut Zinca Romania 35:24 +8:40
25 Pavel Gvozdev Israel 35:49 +9:05
26 Christoph Hofmeister Germany 37:57 +11:13
27 Nicholas Mulder South Africa 38:01 +11:17
28 Igori Postica Moldova, Republic of 39:24 +12:40
29 Pedro Nogueira Portugal 39:42 +12:58
30 Guilong Li China 42:02 +15:18
31 Jaka Piltaver Slovenia 43:59 +17:15
32 Boris Granovskiy United States 44:27 +17:43
33 Hans Fransson Canada 44:31 +17:47
34 Raul Martin Gomez Spain 47:24 +20:40
35 Teodor  Dimitrov Todorov  Bulgaria 49:41 +22:57
36 Ilyas Avci Turkey 53:26 +26:42
Cheng-Hsiung Chen Chinese Taipei disqualified
Shunsuke Konno Japan disqualified
Ondrej Pijak Slovakia disqualified
Chun Kit Tang Hong Kong disqualified
Denis Vlasov Kazakhstan disqualified

Women

29 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Helena Jansson Sweden 26:28
2 Paula Haapakoski Finland 27:51 +1:23
3 Marianne Andersen Norway 28:02 +1:34
4 Sandra Pauzaite Lithuania 28:05 +1:37
5 Signe Soes Denmark 28:50 +2:22
6 Jenny Johnson United Kingdom 30:25 +3:57
7 Celine Dodin France 31:09 +4:41
8 Esther Gil Brotons Spain 31:42 +5:14
9 Grace Crane Australia 32:09 +5:41
10 Zdenka Stara Czech Republic 33:02 +6:34
11 Zanda Abzalone Latvia 33:19 +6:51
12 Ildiko Szerencsi Hungary 33:37 +7:09
13 Zsuzsa Fey Romania 33:38 +7:10
14 Merike Vanjuk Estonia 33:51 +7:23
15 Anna Gornicka-Antonowicz Poland 34:51 +8:23
16 Irina Balabanova Belarus 35:37 +9:09
17 Ines Brodmann Switzerland 35:56 +9:28
18 Jana Krsiakova Slovakia 37:16 +10:48
19 Viktoria Brautigam United States 38:32 +12:04
20 Nadiya Volynska Ukraine 39:37 +13:09
21 Nataliya Dimitrova Bulgaria 41:20 +14:52
22 Anna Fadeeva Russian Federation 42:10 +15:42
23 Maeve O'Grady Ireland 45:15 +18:47
24 Victoria Smith Canada 46:57 +20:29
25 Irina Nagibina Moldova, Republic of 48:01 +21:33
26 Yalina Kornilova Kazakhstan 50:25 +23:57
27 Madoka Kogure Japan 1:08:15 +41:47
Ji Li China disqualified
Emine Sezgunsay Turkey disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org