International Orienteering Federation

Official results for WOC Long Distance Qualification

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: WOC Long Distance Qualification
Organiser: Ukraine
Date: 19 August 2007

Men

38 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Philippe AdamskiFranceFrance57:28
2Roman EfimovRussian FederationRussian Federation59:14+1:46
3Lukas BartakSlovakiaSlovakia1:01:26+3:58
4Baptiste RollierSwitzerlandSwitzerland1:01:44+4:16
5Jonas PilbladSwedenSweden1:01:59+4:31
6Holger HottNorwayNorway1:02:36+5:08
7Ionut ZincaRomaniaRomania1:02:54+5:26
8Mats HaldinFinlandFinland1:03:09+5:41
9Rene RokkjaerDenmarkDenmark1:03:10+5:42
10Felix BreitschadelAustriaAustria1:03:13+5:45
11Roger Casal FernandezSpainSpain1:03:20+5:52
12Erkki AadliEstoniaEstonia1:03:53+6:25
13Leif BaderGermanyGermany1:05:15+7:47
14Nerijus SulcysLithuaniaLithuania1:06:47+9:19
15Oleksandr PerstnevMoldova, Republic ofMoldova, Republic of1:07:19+9:51
16Dmitry MikhalkinBelarusBelarus1:07:35+10:07
17Anatolijs TarasovsLatviaLatvia1:07:41+10:13
18Evgeniy KandybeyUkraineUkraine1:07:44+10:16
19Scott FraserUnited KingdomGreat Britain1:08:05+10:37
20Etienne Van GasseBelgiumBelgium1:08:13+10:45
21Klaus SchgagulerItalyItaly1:08:49+11:21
22Brent LangbakkCanadaCanada1:09:25+11:57
23Marcin RichertPolandPoland1:10:18+12:50
24Reuben SmithAustraliaAustralia1:10:41+13:13
25Petr LosmanCzech RepublicCzech Republic1:10:56+13:28
26Eric BoneUnited StatesUnited States1:11:19+13:51
27Rob JessopNew ZealandNew Zealand1:12:34+15:06
28Ivaylo KamenarovBulgariaBulgaria1:14:16+16:48
29Shunsuke KonnoJapanJapan1:16:25+18:57
30Tiago AiresPortugalPortugal1:17:27+19:59
31Peter VonyoHungaryHungary1:18:30+21:02
32Andrew QuinIrelandIreland1:18:31+21:03
33Ilyas AvciTurkeyTurkey1:19:28+22:00
34Richard LangeSouth AfricaSouth Africa1:33:57+36:29
35Kezhan XueChinaChina1:37:02+39:34
36Sam Choi LamHong KongHong Kong1:52:41+55:13
37Denis VlasovKazakhstanKazakhstan2:09:54+1:12:26
Jure ZmrzlikarSloveniaSloveniadisqualified

Women

26 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Anne Margrethe  Hausken NordbergNorwayNorway47:52
2Heli JukkolaFinlandFinland48:53+1:01
3Lina PerssonSwedenSweden51:29+3:37
4Sandra PauzaiteLithuaniaLithuania51:45+3:53
5Zsuzsa FeyRomaniaRomania55:18+7:26
6Anna SheldonAustraliaAustralia56:00+8:08
7Merike VanjukEstoniaEstonia56:15+8:23
8Anne  Larsen Konring OlesenDenmarkDenmark56:16+8:24
9Capucine VercellottiFranceFrance56:56+9:04
10Sara GemperleSwitzerlandSwitzerland57:28+9:36
11Pippa ArcherUnited KingdomGreat Britain59:20+11:28
12Larisa StanchenkoRussian FederationRussian Federation1:00:41+12:49
13Bernadett KelemenHungaryHungary1:00:55+13:03
14Antoniya GrigorovaBulgariaBulgaria1:02:26+14:34
15Christiane TrosseGermanyGermany1:03:42+15:50
16Sandra Lauenstein ZurcherUnited StatesUnited States1:03:49+15:57
17Daria PolekshanovaBelarusBelarus1:05:20+17:28
18Lucie KrafkovaCzech RepublicCzech Republic1:06:53+19:01
19Iveta Stipina BruvereLatviaLatvia1:07:45+19:53
20Anastasiia DanylovaUkraineUkraine1:08:59+21:07
21Heather SmithCanadaCanada1:10:02+22:10
22Xunyan WenChinaChina1:10:34+22:42
23Madoka KogureJapanJapan1:19:46+31:54
24Maria SaPortugalPortugal1:20:12+32:20
Iulia NaghibinaMoldova, Republic ofMoldova, Republic ofdisqualified
Maeve O'GradyIrelandIrelanddisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 Banner 2
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org