Official results for Jukola 2007

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Jukola 2007
Organiser: Finland
Date: 14 June 2007

Australia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
32Troy De HaasMen16:17.3+1:56.4

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
30Martin PongratzMen17:56.0+3:35.1

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
31Markus LangMen17:58.0+3:37.1

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
38Michael StroiMen18:11.2+3:50.3

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
45Gernot KerschbaumerMen17:10.7+2:49.8

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
47Martin BinderMen17:17.9+2:57.0

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Felix BreitschadelMendisqualified

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
21Marit Thea LillehovWomen22:50.0+8:01.3

Belgium

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Fabien PasquasyMen16:20.9+2:00.0

Belgium

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
35Joost TalloenMen18:05.2+3:44.3

Belgium

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Etienne Van GasseMendisqualified

Bulgaria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
37Ivaylo KamenarovMen18:10.4+3:49.5

Bulgaria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
39Nikolai DimitrovMen18:25.1+4:04.2

Bulgaria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
46Kiril NikolovMen17:11.3+2:50.4

Bulgaria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Iliana Ilieva ShandurkovaWomen18:21.6+3:32.9

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
40Brent LangbakkMen18:47.4+4:26.5

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
47Michael SmithMen19:32.5+5:11.6

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
23Charlotte MacNaughtonWomen27:48.7+13:00.0

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Tomas DlabajaMen16:26.0+2:05.1

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Petr LosmanMen15:47.2+1:26.3

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
36Michal SmolaMen16:24.6+2:03.7

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Jan ProchazkaMendisqualified

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Dana BrozkovaWomen15:42.7+0:54.0

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
18Eva JurenikovaWomen16:24.1+1:35.4

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
34Zdenka StaraWomen17:29.4+2:40.7

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Mikkel LundMen16:15.6+1:54.7

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Christian ChristensenMen16:43.1+2:22.2

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
26Christian NielsenMen15:59.3+1:38.4

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
31Rasmus SoesMen16:15.4+1:54.5

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
43Rune OlsenMen19:07.4+4:46.5

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
44Claus  Bloch Hallingdal Men16:56.2+2:35.3

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Tue LassenMendisqualified

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Ane LindeWomen17:22.2+2:33.5

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
23Anne  Larsen Konring OlesenWomen16:40.4+1:51.7

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
31Signe SoesWomen17:16.8+2:28.1

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
21Kristjan TrossmannMen17:17.4+2:56.5

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
23Lauri TammemaeMen17:22.5+3:01.6

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
29Andreas KraasMen17:49.1+3:28.2

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
32Markus PuuseppMen17:58.4+3:37.5

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
36Timmo TammemaeMen18:08.4+3:47.5

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
48Sander VaherMen19:47.7+5:26.8

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Olle KarnerMendisqualified

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Liis JohansonWomen16:51.9+2:03.2

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Tiina LaasWomen18:30.6+3:41.9

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Kirti RebaneWomen19:06.2+4:17.5

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Ly TreiWomen19:20.0+4:31.3

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Mats HaldinMen14:36.8+0:15.9

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Marten B. BostromMen14:59.1+0:38.2

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Tero FohrMen15:08.2+0:47.3

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Jarkko HuovilaMen15:11.9+0:51.0

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Vesa TaanilaMen15:28.1+1:07.2

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Jani LakanenMen15:36.3+1:15.4

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
23Tuomas TervoMen15:52.6+1:31.7

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
25Pasi IkonenMen15:55.7+1:34.8

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Topi AnjalaMendisqualified

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Johanna PietilaWomen16:16.3+1:27.6

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Heli JukkolaWomen15:10.0+0:21.3

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Minna KauppiWomen15:21.0+0:32.3

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Anni-Maija FinckeWomen16:11.7+1:23.0

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Riina KuuseloWomen16:13.9+1:25.2

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
17Paula HaapakoskiWomen16:21.2+1:32.5

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Bodil HolmstromWomen16:29.2+1:40.5

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
24Paula Iso-MarkkuWomen16:40.8+1:52.1

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
27Sirkka-Liisa HuusariWomen16:56.2+2:07.5

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
39Katri LindeqvistWomen17:45.7+2:57.0

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Thierry GueorgiouMen14:20.9

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Francois GononMen14:50.1+0:29.2

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Damien RenardMen15:14.3+0:53.4

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
18Jean Baptiste BourrinMen17:02.9+2:42.0

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Thibaut MagneMen17:07.2+2:46.3

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
24Philippe AdamskiMen15:52.7+1:31.8

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
43Nicolas GirschMen16:44.5+2:23.6

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
33Amelie ChataingWomen17:28.2+2:39.5

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
42Melanie D'HarrevilleWomen17:55.9+3:07.2

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
44Celine DodinWomen18:15.3+3:26.6

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
45Anais GoffreWomen18:18.7+3:30.0

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Torben WendlerMendisqualified

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Christoph HofmeisterMendisqualified

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Patrick HofmeisterMendisqualified

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
46Christiane TrosseWomen18:50.6+4:01.9

Ireland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
17Aislinn KendallWomen20:56.7+6:08.0

Ireland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Maeve O'GradyWomen21:18.1+6:29.4

Italy

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Klaus SchgagulerMen16:13.3+1:52.4

Italy

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Manuel NegrelloMen16:57.1+2:36.2

Italy

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
24Giancarlo SimionMen17:39.6+3:18.7

Italy

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
34Marco SeppiMen18:00.0+3:39.1

Latvia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
26Martins SirmaisMen17:44.3+3:23.4

Lithuania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
44Agnius CiapasMen19:13.3+4:52.4

Lithuania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Rasa PtasekaiteWomen18:00.8+3:12.1

Lithuania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Reda EinikyteWomen22:21.9+7:33.2

Netherlands

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
18Jonn Are MyhrenMen15:46.3+1:25.4

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Oystein KristiansenMen15:44.1+1:23.2

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Anders NordbergMen15:13.7+0:52.8

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Holger HottMen15:35.5+1:14.6

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
27Carl Kaas CodagerMen17:45.1+3:24.2

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
28Stig AlvestadMen17:46.8+3:25.9

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
33Oystein  Osterbo Kvaal Men16:17.9+1:57.0

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
40Audun WeltzienMen16:40.0+2:19.1

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
41Olav LundanesMen16:43.9+2:23.0

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Audun  Nilsen  BjerkreimMendisqualified

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Marianne AndersenWomen16:05.1+1:16.4

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Mari FastingWomen16:19.2+1:30.5

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Ingunn  Weltzien Hultgreen Women16:26.5+1:37.8

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
30Anne Margrethe  Hausken NordbergWomen16:58.5+2:09.8

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
37Line HagmannWomen17:40.0+2:51.3

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
43Elise EgsethWomen17:56.2+3:07.5

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Lene BergersenWomendisqualified

Poland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
25Aleksander BernaciakMen17:40.9+3:20.0

Poland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
33Robert BanachMen17:58.5+3:37.6

Poland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
37Wojciech KowalskiMen16:32.0+2:11.1

Poland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
41Janusz PorzyczMen18:48.9+4:28.0

Poland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Kamil WlodarczykMendisqualified

Romania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Veronica MinoiuWomen19:58.7+5:10.0

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Evgeny FadeevMen15:57.9+1:37.0

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Valentin NovikovMen15:16.1+0:55.2

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Sergey DetkovMen16:33.7+2:12.8

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
35Andrey KhramovMen16:19.6+1:58.7

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
39Roman EfimovMen16:34.9+2:14.0

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
45Ilia SlepovMen19:19.1+4:58.2

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Anna FadeevaWomen16:59.6+2:10.9

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Julia NovikovaWomen15:15.1+0:26.4

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Tatyana RiabkinaWomen15:30.8+0:42.1

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
40Irina NybergWomen17:52.6+3:03.9

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Natalia EfimovaWomendisqualified

Slovakia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Martin PijakMen17:17.0+2:56.1

Slovakia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
30Lukas BartakMen16:12.6+1:51.7

Slovakia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
34Marian DavidikMen16:19.1+1:58.2

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
42Biel Rafols PerramonMen18:57.3+4:36.4

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Annabel Fernandez ValledorWomen18:42.0+3:53.3

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Martin JohanssonMen15:03.8+0:42.9

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Emil WingstedtMen14:38.6+0:17.7

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4William LindMen16:08.4+1:47.5

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Peter ObergMen15:45.9+1:25.0

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Anders HolmbergMen15:49.5+1:28.6

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
28Jan TroengMen16:11.0+1:50.1

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
29Mattias MillingerMen16:12.0+1:51.1

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
38Jonas PilbladMen16:33.1+2:12.2

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Mattias Karlsson  Vagnis Mendisqualified

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Helena JanssonWomen14:52.4+0:03.7

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Lena EliassonWomen15:38.6+0:49.9

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Elin A. SkantzeWomen15:57.8+1:09.1

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Emma Claesson EngstrandWomen16:01.3+1:12.6

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
22Lina PerssonWomen16:39.6+1:50.9

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
25Anna MarsellWomen16:43.2+1:54.5

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
32Camilla BerglundWomen17:21.2+2:32.5

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
35Annika BillstamWomen17:32.1+2:43.4

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
47Maria BergkvistWomen18:52.6+4:03.9

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
51Linnea LidstromWomen23:03.4+8:14.7

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Marc LauensteinMen16:18.9+1:58.0

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
21Baptiste RollierMen15:52.2+1:31.3

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
22Benno SchulerMen15:52.4+1:31.5

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
27Andreas MullerMen16:10.9+1:50.0

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Daniel HubmannMendisqualified

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Sebastian HaglerMendisqualified

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Simone Niggli-LuderWomen14:48.7

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Lea MullerWomen15:48.0+0:59.3

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Seline StalderWomen16:06.8+1:18.1

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
21Angela WildWomen16:32.8+1:44.1

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
29Sara GemperleWomen16:57.9+2:09.2

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
36Franziska WollebWomen17:35.6+2:46.9

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
41Rahel FriederichWomen17:54.5+3:05.8

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
48Caroline CejkaWomen18:53.3+4:04.6

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
49Noemi CernyWomen20:50.2+6:01.5

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
50Sara LuscherWomen22:45.5+7:56.8

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Vyacheslav MukhidinovMen16:45.4+2:24.5

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
17Pavlo UshkvarokMen15:46.0+1:25.1

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
49Oleksandr KratovMen29:32.5+15:11.6

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
18Masha SemakWomen21:13.3+6:24.6

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Matthew SpeakeMen16:21.9+2:01.0

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Graham GristwoodMen15:24.7+1:03.8

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Scott FraserMen16:42.3+2:21.4

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Jon DuncanMen15:44.8+1:23.9

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Dan MarstonMen16:45.9+2:25.0

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
17Oli JohnsonMen16:58.9+2:38.0

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
22Neil NorthropMen17:18.3+2:57.4

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
42Rob BakerMen16:44.4+2:23.5

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
46John RockeMen19:22.8+5:01.9

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Becky CarlyleWomen17:34.5+2:45.8

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Helen PalmerWomen17:46.3+2:57.6

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Karen PooleWomen18:25.3+3:36.6

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Lizzie AdamsWomen20:35.6+5:46.9

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
26Pippa ArcherWomen16:49.8+2:01.1

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
28Jenny JohnsonWomen16:57.1+2:08.4

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
38Rachael Rothman ElderWomen17:44.5+2:55.8

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Jo StevensonWomendisqualified

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
48Clem McGrathMen20:27.3+6:06.4

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Gregory BalterMendisqualified

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Sandra Lauenstein ZurcherWomen18:25.5+3:36.8

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
22Cristina LuisWomen23:16.0+8:27.3

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org