International Orienteering Federation

Official results for Alpe Adria Cup 2007

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Alpe Adria Cup 2007
Organiser: Croatia
Date: 19 May 2007

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Markus LangMen (55)1:17:54

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Martin BinderMen (55)1:29:32+11:38

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Ernst BosinaMen (55)1:42:40+24:46

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Thomas HudaxMen (55)1:59:50+41:56

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
23Herwig AllwingerMen (55)2:03:44+45:50

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
24Andreas PolzlMen (55)2:05:15+47:21

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
26Sandro SchachnerMen (55)2:07:23+49:29

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
28Felix HofstatterMen (55)2:09:15+51:21

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
34Gunther KroupaMen (55)2:29:30+1:11:36

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
39Matthias PoellMen (55)2:43:01+1:25:07

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Martin PongratzMen (55)disqualified

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Michael StroiMen (55)disqualified

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Ursula KadanWomen (24)1:15:41+11:54

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Ursula Binder PolzerWomen (24)1:34:05+30:18

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Sabine FuchsWomen (24)1:39:58+36:11

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
17Stephanie KillmannWomen (24)1:44:13+40:26

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
18Ingrid AdenstedtWomen (24)1:50:44+46:57

Bulgaria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
17Plamen IvanovMen (55)1:52:40+34:46

Bulgaria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Kiril NikolovMen (55)disqualified

Bulgaria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Ivajlo IvanovMen (55)disqualified

Croatia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Lino LegacMen (55)1:26:17+8:23

Croatia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Adem AlajbegovicMen (55)1:57:35+39:41

Croatia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
21Vladimir TkalecMen (55)2:02:47+44:53

Croatia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Eduard PerkovicMen (55)disqualified

Croatia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Vedran BijelicMen (55)disqualified

Croatia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Dunja Van de Riet UroicWomen (24)1:23:34+19:47

Croatia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Tena SakarWomen (24)1:24:25+20:38

Croatia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
22Antonija OrlicWomen (24)2:23:42+1:19:55

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Jon SjoholmMen (55)disqualified

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Ralph KornerMen (55)1:26:50+8:56

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
29Thomas ReinitzMen (55)2:14:32+56:38

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
38Sebastian CionoiuMen (55)2:36:42+1:18:48

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
41Simon AignerMen (55)2:49:01+1:31:07

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
42Bjorn KramerMen (55)2:55:15+1:37:21

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Anna KramerWomen (24)1:37:24+33:37

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
21Katrin DresselWomen (24)2:21:51+1:18:04

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Peter VonyoMen (55)1:18:58+1:04

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Zoltan DenesMen (55)1:21:45+3:51

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Robert KovacsMen (55)1:30:16+12:22

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Ferenc LevaiMen (55)1:33:36+15:42

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Mate SpieglMen (55)1:37:00+19:06

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Gyorgy NovaiMen (55)1:40:01+22:07

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Gabor DomonyikMen (55)1:40:53+22:59

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Andras AntalMen (55)1:48:23+30:29

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Balint VargaMen (55)1:51:21+33:27

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Zsolt VargaMen (55)1:51:56+34:02

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
25Janos SinkoMen (55)2:07:16+49:22

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
31Miklos AntalMen (55)2:16:38+58:44

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
32Frigyes CserMen (55)2:18:16+1:00:22

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
35Zoltan HarkanyiMen (55)2:30:00+1:12:06

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
36Norbert HorvarthMen (55)2:31:20+1:13:26

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
40Aron BiroMen (55)2:45:06+1:27:12

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
43David MarosanMen (55)3:28:27+2:10:33

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Gyorgy PavlovicsMen (55)disqualified

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Eva Novai MakraiWomen (24)1:08:48+5:01

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Zsuzsanna DomjanWomen (24)1:10:49+7:02

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Eva SebokWomen (24)1:27:38+23:51

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Bernadett KelemenWomen (24)1:41:16+37:29

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Bernadett ElmontWomen (24)1:42:45+38:58

Romania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Veronica MinoiuWomen (24)1:15:55+12:08

Romania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Tunde AllwingerWomen (24)1:29:45+25:58

Serbia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
27Vlada MatuskiMen (55)2:07:37+49:43

Serbia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Petar SaricMen (55)disqualified

Serbia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Dusan BabicMen (55)disqualified

Serbia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Ana KuzmanovicWomen (24)disqualified

Slovenia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Andraz HribarMen (55)1:37:18+19:24

Slovenia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
18Jaka PiltaverMen (55)1:53:45+35:51

Slovenia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
30Iztok RojcMen (55)2:15:50+57:56

Slovenia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
33Klemen KendaMen (55)2:22:15+1:04:21

Slovenia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Daniel LebarMen (55)disqualified

Slovenia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Andreja AnzurWomen (24)1:33:53+30:06

Slovenia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Ana  Borstnik Pribakovic Women (24)1:52:11+48:24

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
37Erik PerssonMen (55)2:33:16+1:15:22

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Emma JohanssonWomen (24)disqualified

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
22Alastair BruntonMen (55)2:02:56+45:02

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Alex RothmanMen (55)disqualified

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Rachael Rothman ElderWomen (24)1:03:47

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Helen PalmerWomen (24)1:27:58+24:11

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Kirsten StrainWomen (24)2:10:32+1:06:45

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org