Official results for Nordic Orienteering Championships 2007

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Nordic Orienteering Championships 2007
Organiser: Denmark
Date: 3 May 2007

Men

63 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Matthias Merz Switzerland 15:31
2 Jonas Pilblad Sweden 15:38 +0:07
3 Matthias Leonhardt Switzerland 15:40 +0:09
4 Audun Weltzien Norway 16:03 +0:32
5 Marius Bjugan Norway 16:05 +0:34
6 Jarkko Huovila Finland 16:07 +0:36
7 Oystein  Osterbo Kvaal  Norway 16:08 +0:37
8 Mattias Karlsson Sweden 16:12 +0:41
9 David Schneider Switzerland 16:13 +0:42
10 Carl Kaas Codager Norway 16:24 +0:53
11 Graham Gristwood United Kingdom 16:26 +0:55
11 Peter Oberg Sweden 16:26 +0:55
13 Mats Haldin Finland 16:27 +0:56
13 Martin Johansson Sweden 16:27 +0:56
15 Daniel Hubmann Switzerland 16:30 +0:59
16 Vesa Taanila Finland 16:32 +1:01
17 Tomas Dlabaja Czech Republic 16:40 +1:09
18 Baptiste Rollier Switzerland 16:41 +1:10
19 Audun  Nilsen  Bjerkreim Norway 16:43 +1:12
20 Jorgen Wickholm Finland 16:45 +1:14
21 Pasi Ikonen Finland 16:47 +1:16
22 Tero Fohr Finland 16:48 +1:17
22 Mikkel Lund Denmark 16:48 +1:17
24 Rene Rokkjaer Denmark 16:53 +1:22
25 Anders Holmberg Sweden 16:55 +1:24
26 Tuomas Tervo Finland 17:00 +1:29
27 Kim Fagerudd Finland 17:01 +1:30
28 Thomas Jensen Denmark 17:02 +1:31
29 Petr Losman Czech Republic 17:08 +1:37
30 Jan Troeng Sweden 17:10 +1:39
31 Claus  Bloch Hallingdal  Denmark 17:12 +1:41
32 David Andersson Sweden 17:17 +1:46
33 Christian Ott Switzerland 17:18 +1:47
34 Wojciech Kowalski Poland 17:19 +1:48
35 Jan Prochazka Czech Republic 17:21 +1:50
36 Jamie Stevenson United Kingdom 17:26 +1:55
37 Felix Breitschadel Austria 17:29 +1:58
38 Scott Fraser United Kingdom 17:30 +1:59
39 Wojciech Dwojak Poland 17:35 +2:04
40 Jan Sedivy Czech Republic 17:40 +2:09
41 Janusz Porzycz Poland 17:42 +2:11
42 Chris Terkelsen Denmark 17:44 +2:13
43 Marcin Richert Poland 17:49 +2:18
44 Jeppe Borch Denmark 17:55 +2:24
45 Patrick Goeres Canada 17:57 +2:26
45 Markus Lang Austria 17:57 +2:26
47 Jon Duncan United Kingdom 17:58 +2:27
47 Havard Lucasen Norway 17:58 +2:27
47 Michael Sorensen Denmark 17:58 +2:27
50 Anders Skarholt Norway 18:08 +2:37
51 Martin Binder Austria 18:11 +2:40
52 Jan Zazgornik Austria 18:20 +2:49
53 Martin Pongratz Austria 18:22 +2:51
54 Rasmus Soes Denmark 18:31 +3:00
55 Peter Horstmann Denmark 18:42 +3:11
56 Gernot Kerschbaumer Austria 19:07 +3:36
57 Jacek Nowak Poland 19:14 +3:43
58 Aleksander Bernaciak Poland 19:26 +3:55
59 Michael Smith Canada 19:52 +4:21
60 Dries Van der Kleij Belgium 21:24 +5:53
61 Wil Smith Canada 21:38 +6:07
Liutauras Bilevicius Lithuania disqualified
Jonne Lakanen Finland disqualified

Women

49 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Helena Jansson Sweden 17:19
2 Minna Kauppi Finland 17:27 +0:08
3 Heli Jukkola Finland 17:32 +0:13
4 Martina Fritschy Switzerland 17:34 +0:15
5 Marianne Andersen Norway 17:45 +0:26
6 Elise Egseth Norway 17:53 +0:34
7 Anne Margrethe  Hausken Nordberg Norway 17:54 +0:35
8 Emma Claesson Engstrand Sweden 18:02 +0:43
9 Dana Brozkova Czech Republic 18:10 +0:51
10 Anna Marsell Sweden 18:14 +0:55
10 Lea Muller Switzerland 18:14 +0:55
12 Bodil Holmstrom Finland 18:15 +0:56
13 Franziska Wolleb Switzerland 18:19 +1:00
14 Katri Lindeqvist Finland 18:23 +1:04
15 Riina Kuuselo Finland 18:25 +1:06
16 Signe Soes Denmark 18:39 +1:20
17 Sara Gemperle Switzerland 18:42 +1:23
18 Lina Backstrom Sweden 18:44 +1:25
19 Eva Jurenikova Czech Republic 18:50 +1:31
20 Anne  Larsen Konring Olesen Denmark 18:52 +1:33
21 Pinja Makinen Satri Finland 18:58 +1:39
21 Helen Winskill United Kingdom 18:58 +1:39
23 Helen Bridle United Kingdom 19:01 +1:42
24 Marttiina Joensuu Finland 19:11 +1:52
25 Yvonne Gunell Finland 19:13 +1:54
25 Simone Niggli-Luder Switzerland 19:13 +1:54
27 Rachael Rothman Elder United Kingdom 19:18 +1:59
28 Karoliina Sundberg Finland 19:30 +2:11
29 Anna Gornicka-Antonowicz Poland 19:48 +2:29
30 Lene Bergersen Norway 19:49 +2:30
30 Lena Eliasson Sweden 19:49 +2:30
30 Inga Kazlauskaite Lithuania 19:49 +2:30
33 Iveta Duchova Czech Republic 19:51 +2:32
34 Rasa Ptasekaite Lithuania 19:52 +2:33
35 Seline Stalder Switzerland 19:54 +2:35
36 Line Hagmann Norway 20:52 +3:33
37 Lene Moe Norway 20:55 +3:36
38 Dorota Kosinska Poland 21:21 +4:02
39 Ursula Binder Polzer Austria 21:37 +4:18
40 Radka Brozkova Czech Republic 21:57 +4:38
41 Pippa Archer United Kingdom 22:04 +4:45
42 Ingvild Gjessing Norway 22:12 +4:53
43 Karin Leonhardt Austria 24:37 +7:18
Marte Balchen Norway disqualified
Paula Iso-Markku Finland disqualified
Ane Linde Denmark disqualified
Kajsa Nilsson Sweden disqualified
Anita Seebock Austria disqualified
Ingunn  Weltzien Hultgreen  Norway disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor!