International Orienteering Federation

Official results for Norwegian Spring Elite-2

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Norwegian Spring Elite-2
Organiser: Norway
Date: 15 April 2007

Men

51 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Leiv Terje ArnevikNorwayNorway1:27:41
2Ola LindquistSwedenSweden1:33:17+5:36
3Kimmo PajulaFinlandFinland1:35:40+7:59
4Simen RustadNorwayNorway1:35:18+7:37
5Roy KristiansenNorwayNorway1:36:56+9:15
6Leif StormerNorwayNorway1:37:28+9:47
7Ola Marius PedersenNorwayNorway1:37:47+10:06
8Thomas JakobsenNorwayNorway1:37:56+10:15
9Per Oyvind SteneNorwayNorway1:39:10+11:29
10Eirik  Svensen MartensNorwayNorway1:39:14+11:33
11Hannes FriederichSwitzerlandSwitzerland1:39:37+11:56
12Jan Ola PedersenNorwayNorway1:40:46+13:05
13Kenneth BilstadNorwayNorway1:41:10+13:29
14Sverre  Kaas WaalerNorwayNorway1:42:27+14:46
15Esten KorenNorwayNorway1:42:53+15:12
16Jo Inge FjellstadNorwayNorway1:43:58+16:17
17Oyvind HyllesethNorwayNorway1:44:11+16:30
18Yngve VoldenNorwayNorway1:44:56+17:15
19Jan Tore LudvigsenNorwayNorway1:45:40+17:59
20Magne NydalenNorwayNorway1:45:43+18:02
21Geir Myhr OienNorwayNorway1:46:10+18:29
22Dag AalvikNorwayNorway1:46:28+18:47
23Anders HenrikssonSwedenSweden1:46:30+18:49
24Florian BochudNorwayNorway1:47:38+19:57
25Neil MarstonUnited KingdomGreat Britain1:48:50+21:09
26Simen SmestadNorwayNorway1:48:55+21:14
27Simen A. BjoringsoyNorwayNorway1:49:14+21:33
28Roland HuerlimannNorwayNorway1:49:29+21:48
29Thomas BedinNorwayNorway1:50:21+22:40
30Ivailo DanailovBulgariaBulgaria1:50:23+22:42
31Trond StrandbergNorwayNorway1:51:26+23:45
32Jon Arne SkroveNorwayNorway1:52:48+25:07
33Arno GronhovdNorwayNorway1:53:12+25:31
34Petter SkedsmoNorwayNorway1:55:45+28:04
35Stian BergersenNorwayNorway1:56:34+28:53
36Magnus  Larsen Mellbye NorwayNorway1:57:13+29:32
37Asulv  Stormoen Birkeland NorwayNorway1:57:22+29:41
38Eivind LandeNorwayNorway1:58:42+31:01
39Oivind  Trier DueNorwayNorway1:58:48+31:07
40Jon Arve EngebakkenNorwayNorway2:02:48+35:07
41Toni LouhisolaFinlandFinland2:03:53+36:12
42Erik SaelenNorwayNorway2:05:12+37:31
43Ondrej PijakSlovakiaSlovakia2:07:16+39:35
44Sven HattelandNorwayNorway2:09:15+41:34
45Asbjorn BjorgumNorwayNorway2:30:58+1:03:17
Jostein AndersenNorwayNorwaydisqualified
Stian GrannNorwayNorwaydisqualified
Wolfgang KampelAustriaAustriadisqualified
Peter NasholmSwedenSwedendisqualified
Espen RognsvagNorwayNorwaydisqualified
Trond VeastadNorwayNorwaydisqualified

Women

11 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Marit KahrsNorwayNorway1:19:57
2Hilde  Conradi Slordahl NorwayNorway1:22:34+2:37
3Ida SvanbergNorwayNorway1:31:39+11:42
4Dagny J. LysakerNorwayNorway1:34:12+14:15
5Johanna RingSwedenSweden1:34:21+14:24
6Hedvig AndersenNorwayNorway1:35:16+15:19
7Jenni  Indby Hesselberg NorwayNorway1:38:24+18:27
8Ann Kristin BjerkeNorwayNorway1:40:58+21:01
9Sigrid  Vatne Ringdalen NorwayNorway1:42:59+23:02
10Wendy FjellstadNorwayNorway1:54:30+34:33
11Kine S. SandstadNorwayNorway1:59:44+39:47

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 Banner 2
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org