International Orienteering Federation

Official results for Norwegian Spring Elite-1

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Norwegian Spring Elite-1
Organiser: Norway
Date: 15 April 2007

Men

64 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Emil WingstedtSwedenSweden1:28:21
2Holger HottNorwayNorway1:31:46+3:25
3Hans TroanNorwayNorway1:33:29+5:08
4Oyvind HelgerudNorwayNorway1:34:24+6:03
5Audun WeltzienNorwayNorway1:35:19+6:58
6Ivar HaugenNorwayNorway1:35:30+7:09
7Havard LucasenNorwayNorway1:36:25+8:04
8Lukas BartakSlovakiaSlovakia1:37:16+8:55
9Marian DavidikSlovakiaSlovakia1:37:21+9:00
10Marius BjuganNorwayNorway1:37:48+9:27
11Sindre SaksaetherNorwayNorway1:37:59+9:38
12Tore SandvikNorwayNorway1:38:00+9:39
13Anders SkarholtNorwayNorway1:38:03+9:42
14Carl Kaas CodagerNorwayNorway1:38:48+10:27
15Stig AlvestadNorwayNorway1:40:12+11:51
16Felix BreitschadelAustriaAustria1:41:34+13:13
17Oystein PettersenNorwayNorway1:41:35+13:14
18Jon PedersenNorwayNorway1:41:55+13:34
19Oystein SorensenNorwayNorway1:42:05+13:44
20Jostein MoeNorwayNorway1:42:19+13:58
21Oystein KristiansenNorwayNorway1:42:56+14:35
21Bjornar ValstadNorwayNorway1:42:56+14:35
23Arild NomelandNorwayNorway1:43:20+14:59
24Oyvind StoksethNorwayNorway1:43:27+15:06
25Henrik OttesenNorwayNorway1:43:30+15:09
26Jarl Magnus BergeNorwayNorway1:43:45+15:24
27Sindre OsthagenNorwayNorway1:44:16+15:55
28Thormod BergNorwayNorway1:44:38+16:17
29Ulf BrennaNorwayNorway1:44:51+16:30
30Vidar SolbergNorwayNorway1:45:32+17:11
31Jim Oystein NybratenNorwayNorway1:45:42+17:21
32Per OlaussenNorwayNorway1:46:55+18:34
33Rune NygaardNorwayNorway1:46:59+18:38
34Andreas HoyeNorwayNorway1:47:28+19:07
35Mats HaldinFinlandFinland1:47:35+19:14
36Bent Olav AamodtNorwayNorway1:47:55+19:34
37Lars Oyvind AmundsenNorwayNorway1:49:00+20:39
37Espen FiskumNorwayNorway1:49:00+20:39
39Kristian KullerudNorwayNorway1:49:13+20:52
40Anders TiltnesNorwayNorway1:49:31+21:10
41Dan MarstonUnited KingdomGreat Britain1:51:46+23:25
42Anders EinumNorwayNorway1:52:55+24:34
43Vit PospisilSlovakiaCzech Republic1:53:27+25:06
44Jan-Egil WagnildNorwayNorway1:55:27+27:06
45Tore  Mo Dyrhaug NorwayNorway1:58:45+30:24
46Erik LimaNorwayNorway1:59:45+31:24
47Martin SchalliSwitzerlandSwitzerland2:00:41+32:20
48Dag SolbergNorwayNorway2:01:15+32:54
49Magnus HovNorwayNorway2:02:48+34:27
50Michael SmithCanadaCanada2:03:31+35:10
51Kristoffer  Pedersen FianeNorwayNorway2:04:44+36:23
52Kim Andre SveenNorwayNorway2:07:27+39:06
53Oyvind LundNorwayNorway2:11:02+42:41
54Jan KocbachNorwayNorway2:19:25+51:04
55Oystein Jaren SamuelsenNorwayNorway2:24:53+56:32
Anton BjartnesNorwayNorwaydisqualified
Vegard BroxNorwayNorwaydisqualified
Bjorn EriksenNorwayNorwaydisqualified
Jorgen FroydNorwayNorwaydisqualified
Csaba GossweinHungaryHungarydisqualified
Christian KahrsNorwayNorwaydisqualified
Torbjorn SagbergNorwayNorwaydisqualified
Eirik WatterdalNorwayNorwaydisqualified
Torben WendlerGermanyGermanydisqualified

Women

39 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Anne Margrethe  Hausken NordbergNorwayNorway1:13:54
2Marianne AndersenNorwayNorway1:14:58+1:04
3Line HagmannNorwayNorway1:16:58+3:04
4Marianne RiddervoldNorwayNorway1:17:44+3:50
5Elisabeth IngvaldsenNorwayNorway1:17:49+3:55
6Hanne StaffNorwayNorway1:20:31+6:37
7Elin BjervaNorwayNorway1:23:23+9:29
8Ingvild GjessingNorwayNorway1:23:28+9:34
9Birgitte HusebyeNorwayNorway1:23:48+9:54
10Marte BalchenNorwayNorway1:25:02+11:08
11Lene BergersenNorwayNorway1:25:23+11:29
12Anne Marie BlekenNorwayNorway1:26:39+12:45
13Ingunn FristadNorwayNorway1:26:43+12:49
14Irene Beate  Arnevik OhrnNorwayNorway1:27:01+13:07
15Helen BridleUnited KingdomGreat Britain1:27:34+13:40
16Linda AntonsenNorwayNorway1:27:45+13:51
17Marte OstbyNorwayNorway1:28:50+14:56
18Hanne NovikNorwayNorway1:29:48+15:54
19Cassie Nybraten TrewinAustraliaAustralia1:30:10+16:16
20Karianne HaugeNorwayNorway1:32:30+18:36
21Karianne RuudNorwayNorway1:32:39+18:45
22Hege Ask-HenriksenNorwayNorway1:34:37+20:43
23Christiane TrosseGermanyGermany1:34:48+20:54
24Ingrid BronebakkNorwayNorway1:35:57+22:03
25Hilde HovdenakNorwayNorway1:36:00+22:06
26Karina NordrumNorwayNorway1:37:24+23:30
27Ane  Brevig Baldishol NorwayNorway1:39:04+25:10
28Ine HoviNorwayNorway1:39:58+26:04
29Lone BrochmannNorwayNorway1:41:38+27:44
30Heidi AckenhausenNorwayNorway1:42:24+28:30
31Inga  Schjerve EkebergNorwayNorway1:44:35+30:41
32Lene GodagerNorwayNorway1:45:09+31:15
33Ingvild TomtaNorwayNorway1:51:12+37:18
34Line NybakkenNorwayNorway1:51:37+37:43
35Katja Jahren  Ekroll NorwayNorway1:56:21+42:27
36Annemarie B. MadsenNorwayNorway2:01:22+47:28
37Helen M S SkarpsnoNorwayNorway2:04:58+51:04
Susanna HonkanenFinlandFinlanddisqualified
Ragnhild UtstumoNorwayNorwaydisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org