International Orienteering Federation

Official results for Waitangi Weekend Day 2

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Waitangi Weekend Day 2
Organiser: New Zealand
Date: 4 February 2007

Men

56 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Tero FohrFinlandFinland28:42
2Carsten JorgensenDenmarkDenmark30:56+2:14
3Rob PrestonAustraliaAustralia30:57+2:15
4Tue LassenDenmarkDenmark31:12+2:30
5Karl DravitzkiNew ZealandNew Zealand32:09+3:27
6Neil KerrisonNew ZealandNew Zealand32:10+3:28
7James BradshawNew ZealandNew Zealand32:39+3:57
8Julian DentAustraliaAustralia33:08+4:26
9Bill EdwardsIrelandIreland33:29+4:47
10Mark LawsonNew ZealandNew Zealand34:32+5:50
11Torbjorn GasbjergDenmarkDenmark34:40+5:58
12Jeppe BorchDenmarkDenmark34:54+6:12
13Beat BergerSwitzerlandSwitzerland34:57+6:15
14Simon UppillAustraliaAustralia35:04+6:22
15Ross MorrisonNew ZealandNew Zealand35:49+7:07
16David MeyerAustraliaAustralia36:42+8:00
17Jamie StewartNew ZealandNew Zealand37:07+8:25
18Sam McNallyNew ZealandNew Zealand37:13+8:31
19David ShepherdAustraliaAustralia37:16+8:34
20Ian MeyerAustraliaAustralia37:27+8:45
21Thomas ReynoldsNew ZealandNew Zealand38:44+10:02
22Murray ScownAustraliaAustralia39:18+10:36
23Michael AdamsNew ZealandNew Zealand39:31+10:49
24Eric MorrisAustraliaAustralia39:57+11:15
25Rob JessopNew ZealandNew Zealand40:30+11:48
26Jordan HarveyNew ZealandNew Zealand41:15+12:33
27Daniel ZwikerSwitzerlandSwitzerland41:48+13:06
28Jack VincentNew ZealandNew Zealand42:32+13:50
29Tane CambridgeNew ZealandNew Zealand42:40+13:58
30Martin PeatNew ZealandNew Zealand43:00+14:18
31Riki CambridgeNew ZealandNew Zealand43:36+14:54
32Andrew McCarthyNew ZealandNew Zealand44:13+15:31
33Beat HubmannSwitzerlandSwitzerland44:33+15:51
34Christopher NauntonAustraliaAustralia44:44+16:02
35Jeff GreenwoodNew ZealandNew Zealand46:18+17:36
36Scott McDonaldNew ZealandNew Zealand46:21+17:39
37Christopher InghamNew ZealandNew Zealand46:35+17:53
38Aaron PrinceNew ZealandNew Zealand47:15+18:33
39Sam EamesNew ZealandNew Zealand48:03+19:21
40Nick HarrisNew ZealandNew Zealand48:24+19:42
41Toby ScottNew ZealandNew Zealand48:31+19:49
42Rhys ChallenAustraliaAustralia49:24+20:42
43Andrew PeatNew ZealandNew Zealand49:28+20:46
44Magnus BengtssonNew ZealandNew Zealand51:20+22:38
45Alastair LongNew ZealandNew Zealand54:52+26:10
46Ciaran MurphyNew ZealandNew Zealand55:50+27:08
47Daniel BarnfieldNew ZealandNew Zealand58:41+29:59
48Nic GormanNew ZealandNew Zealand1:01:08+32:26
49Ramon SteensonNew ZealandNew Zealand1:05:21+36:39
50Aiden EllmersNew ZealandNew Zealand1:09:52+41:10
Bryn DaviesNew ZealandNew Zealanddisqualified
Brent EdwardsNew ZealandNew Zealanddisqualified
Malcolm GawnNew ZealandNew Zealanddisqualified
Duncan MorrisonNew ZealandNew Zealanddisqualified
Peter PrestonAustraliaAustraliadisqualified
David RuedlingerSwitzerlandSwitzerlanddisqualified

Women

36 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Heli JukkolaFinlandFinland31:00
2Anna SheldonAustraliaAustralia33:12+2:12
3Piret KladeEstoniaEstonia35:20+4:20
4Jenni AdamsNew ZealandNew Zealand35:28+4:28
5Tania LarsenNew ZealandNew Zealand35:32+4:32
6Kathryn Preston EwelsAustraliaAustralia35:49+4:49
7Jo AllisonAustraliaAustralia36:06+5:06
8Grace CraneAustraliaAustralia36:22+5:22
9Penny KaneNew ZealandNew Zealand38:01+7:01
10Anna QuayleSwedenSweden38:10+7:10
11Sara Prince WallenSwedenSweden38:26+7:26
12Susanne CasanovaAustraliaAustralia39:17+8:17
13Lizzie InghamNew ZealandNew Zealand39:50+8:50
14Jasmine NeveAustraliaAustralia40:01+9:01
15Stefanie SteinemannSwitzerlandSwitzerland42:16+11:16
16Georgia WhitlaNew ZealandNew Zealand44:18+13:18
17Angela SimpsonNew ZealandNew Zealand44:56+13:56
18Briohny SeamanAustraliaAustralia45:13+14:13
19Rachel GoodwinNew ZealandNew Zealand45:25+14:25
20Jamie GoodwinNew ZealandNew Zealand45:34+14:34
21Vanessa RoundAustraliaAustralia47:35+16:35
22Kate MorrisonNew ZealandNew Zealand58:30+27:30
23Josefine CarlssonSwedenSweden1:00:00+29:00
24Rachel EffeneyAustraliaAustralia1:03:01+32:01
25Kate ReaNew ZealandNew Zealand1:05:24+34:24
26Laura RobertsonNew ZealandNew Zealand1:07:09+36:09
27Emily PrudhoeAustraliaAustralia1:07:17+36:17
28Lydia ParkerNew ZealandNew Zealand1:07:44+36:44
29Valerie SuterSwitzerlandSwitzerland1:08:06+37:06
30Tineke BerthelsenNew ZealandNew Zealand1:11:50+40:50
Hanny AllstonAustraliaAustraliadisqualified
Claire DinsdaleNew ZealandNew Zealanddisqualified
Kirsten FairfaxAustraliaAustraliadisqualified
Sofie HerremansBelgiumBelgiumdisqualified
Amber MorrisonNew ZealandNew Zealanddisqualified
Frances PeatNew ZealandNew Zealanddisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org