International Orienteering Federation

Official results for Waitangi Weekend Day 1

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Waitangi Weekend Day 1
Organiser: New Zealand
Date: 3 February 2007

Men

35 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Julian DentAustraliaAustralia1:17:41
2Tero FohrFinlandFinland1:20:29+2:48
3David ShepherdAustraliaAustralia1:21:14+3:33
4Rob JessopNew ZealandNew Zealand1:21:42+4:01
5Neil KerrisonNew ZealandNew Zealand1:22:18+4:37
6James BradshawNew ZealandNew Zealand1:23:15+5:34
7Mark LawsonNew ZealandNew Zealand1:24:22+6:41
8Rob PrestonAustraliaAustralia1:25:26+7:45
9Simon UppillAustraliaAustralia1:25:45+8:04
10Carsten JorgensenDenmarkDenmark1:26:23+8:42
11Ross MorrisonNew ZealandNew Zealand1:26:38+8:57
12Eric MorrisAustraliaAustralia1:28:10+10:29
13Beat BergerSwitzerlandSwitzerland1:29:35+11:54
14Beat HubmannSwitzerlandSwitzerland1:30:33+12:52
15Michael AdamsNew ZealandNew Zealand1:31:30+13:49
16Ian MeyerAustraliaAustralia1:32:27+14:46
17David RuedlingerSwitzerlandSwitzerland1:35:45+18:04
18Jeppe BorchDenmarkDenmark1:36:34+18:53
19Christopher NauntonAustraliaAustralia1:38:57+21:16
20David MeyerAustraliaAustralia1:39:10+21:29
21Torbjorn GasbjergDenmarkDenmark1:40:57+23:16
22Tane CambridgeNew ZealandNew Zealand1:43:33+25:52
23Peter PrestonAustraliaAustralia1:43:46+26:05
24Daniel ZwikerSwitzerlandSwitzerland1:44:36+26:55
25Bryn DaviesNew ZealandNew Zealand1:49:23+31:42
26Nick HarrisNew ZealandNew Zealand1:55:40+37:59
27Murray ScownAustraliaAustralia1:55:57+38:16
28Andrew McCarthyNew ZealandNew Zealand2:04:34+46:53
29Jeff GreenwoodNew ZealandNew Zealand2:18:45+1:01:04
30Christopher InghamNew ZealandNew Zealand2:22:24+1:04:43
31Magnus BengtssonNew ZealandNew Zealand2:22:40+1:04:59
Bill EdwardsIrelandIrelanddisqualified
Tue LassenDenmarkDenmarkdisqualified
Ryan SmythAustraliaAustraliadisqualified
Ramon SteensonNew ZealandNew Zealanddisqualified

Women

19 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Heli JukkolaFinlandFinland1:00:57
2Hanny AllstonAustraliaAustralia1:01:53+0:56
3Jo AllisonAustraliaAustralia1:07:54+6:57
4Amber MorrisonNew ZealandNew Zealand1:09:01+8:04
5Lizzie InghamNew ZealandNew Zealand1:11:21+10:24
6Anna SheldonAustraliaAustralia1:11:48+10:51
7Jenni AdamsNew ZealandNew Zealand1:13:24+12:27
8Jasmine NeveAustraliaAustralia1:14:16+13:19
9Kirsten FairfaxAustraliaAustralia1:15:28+14:31
10Penny KaneNew ZealandNew Zealand1:16:00+15:03
11Kathryn Preston EwelsAustraliaAustralia1:18:23+17:26
12Susanne CasanovaAustraliaAustralia1:18:38+17:41
13Anna QuayleSwedenSweden1:19:09+18:12
14Piret KladeEstoniaEstonia1:19:25+18:28
15Valerie SuterSwitzerlandSwitzerland1:27:13+26:16
16Tineke BerthelsenNew ZealandNew Zealand1:30:27+29:30
17Briohny SeamanAustraliaAustralia1:36:21+35:24
18Sofie HerremansBelgiumBelgium1:36:45+35:48
Vanessa RoundAustraliaAustraliadisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 banner
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org