International Orienteering Federation

Official results for North American Orienteering Championships (Regional Event)

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: North American Orienteering Championships (Regional Event)
Organiser: Canada
Date: 7 October 2006

Men

68 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 John Fredrickson United States 29:25
2 William Hawkins Australia 30:18 +0:53
3 Brian May Canada 31:20 +1:55
4 Wil Smith Canada 32:10 +2:45
5 Magnus Johansson Canada 32:53 +3:28
6 Michael Smith Canada 33:35 +4:10
7 Gregory Balter United States 34:12 +4:47
8 Nick Duca  Canada 34:45 +5:20
9 Erin Schirm United States 34:47 +5:22
10 Ken Walker Jr. United States 35:27 +6:02
11 Sergey Velichko United States 35:44 +6:19
12 Eric Bone United States 36:09 +6:44
13 Scott Foubister Canada 36:21 +6:56
14 Brendan Shields United States 36:36 +7:11
15 Leif Anderson United States 36:42 +7:17
16 Ross Smith United States 37:27 +8:02
17 Igor Palagnyuk Canada 37:38 +8:13
18 Ed White United States 37:59 +8:34
19 Clem McGrath United States 38:26 +9:01
20 Wyatt Riley United States 39:04 +9:39
21 Ted De St Croix Canada 39:22 +9:57
22 Eddie Bergeron United States 39:54 +10:29
23 Andrew Komm United States 40:09 +10:44
24 Christiaan Piller Canada 40:16 +10:51
25 Joe Brautigam United States 40:34 +11:09
26 Mark Innes Canada 40:34 +11:09
27 Peter Gagarin United States 40:54 +11:29
28 Ross Burnett Canada 41:34 +12:09
29 Vadim Masalkov United States 41:39 +12:14
30 Kristaps Tamuzs United States 41:53 +12:28
31 Randy Hall United States 42:06 +12:41
32 Margus Hallik Estonia 43:10 +13:45
33 Hans Fransson Canada 47:33 +18:08
34 Jon Torrance Canada 48:17 +18:52
35 Tim Grant Canada 48:27 +19:02
36 Mikkel Conradi Norway 49:20 +19:55
37 Thomas Carr United States 50:15 +20:50
38 Darius Konotopetz Canada 51:30 +22:05
39 Zach Taron United States 51:49 +22:24
40 Michael Lucente Canada 53:08 +23:43
41 Mark Gregson Australia 53:20 +23:55
42 Jim Baker Canada 54:14 +24:49
43 Brent Langbakk Canada 54:32 +25:07
44 Thomas Nipen Canada 56:20 +26:55
45 David Ross Canada 59:12 +29:47
46 Steven Graupner Canada 59:44 +30:19
47 Laszlo Orosz Canada 1:00:53 +31:28
48 John Knight United States 1:02:40 +33:15
49 Michal Kopanicak Slovakia 1:06:29 +37:04
50 Patrick Goeres Canada 1:08:04 +38:39
51 Jeremy Colgan United States 1:10:20 +40:55
52 Alex Creamer Canada 1:11:16 +41:51
53 Matthew Sherburne United States 1:20:26 +51:01
54 Todd Nowack Canada 1:23:47 +54:22
55 Roger Macleod Canada 1:30:24 +1:00:59
56 Jake Cook United States 1:30:28 +1:01:03
57 Kristoffer Nielsen United States 1:32:16 +1:02:51
58 Bradley Hutchison United States 1:37:09 +1:07:44
59 Angus Forsyth Canada 1:39:51 +1:10:26
60 Aaron Fairman United States 1:43:44 +1:14:19
61 Martin Schmoll Canada 1:50:11 +1:20:46
62 Viktor Nikolenko United States 1:50:39 +1:21:14
63 Benjamin Bruder United States 1:53:49 +1:24:24
64 Kyle Stilwell United States 2:03:45 +1:34:20
65 Chris Beckwith United States 2:17:55 +1:48:30
Nevin French Canada disqualified
Ben Scrivner United States disqualified
Adrian Zissos Canada disqualified

Women

28 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Katarina Smith Canada 31:20
2 Pavlina Brautigam United States 32:37 +1:17
3 Angelica Riley United States 38:18 +6:58
4 Pam James Canada 40:57 +9:37
5 Chelsea Cunningham United States 45:06 +13:46
6 Samantha Saeger United States 45:44 +14:24
7 Cherie Revells Canada 46:11 +14:51
8 Andrea Balakova Canada 46:16 +14:56
9 Erin Nielsen United States 47:32 +16:12
10 Marie-Catherine Bruno Canada 48:15 +16:55
11 Heather Smith Canada 49:46 +18:26
12 Charlotte MacNaughton Canada 50:58 +19:38
13 Louise Oram Canada 51:51 +20:31
14 Emily Kemp Canada 52:21 +21:01
15 Valentina Duca Vele Canada 52:31 +21:11
16 Sarah Klaben United States 52:53 +21:33
17 Victoria Smith Canada 55:03 +23:43
18 Meghan Rance Canada 56:18 +24:58
19 Kati Kangro-Hallik Estonia 56:23 +25:03
20 Carol Ross Canada 57:54 +26:34
21 Cristina Luis United States 1:01:38 +30:18
22 Lindsay Worner United States 1:06:35 +35:15
23 Natasha Ouellette Canada 1:07:38 +36:18
24 Amanda Edmunds Canada 1:08:34 +37:14
25 Jennie Anderson Canada 1:27:58 +56:38
26 Laura Kitowski Canada 2:45:40 +2:14:20
Justine Scheck Canada disqualified
Vicky Whaley Canada disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Siven Active Sport
Dobas flags
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org