International Orienteering Federation

Official results for North American Orienteering Championships (Regional Event)

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: North American Orienteering Championships (Regional Event)
Organiser: Canada
Date: 6 October 2006

Australia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
23Mark GregsonMen (88)17:24+2:01

Australia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
James SheldonMen (88)disqualified

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Patrick GoeresMen (88)15:23

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Hans FranssonMen (88)15:34+0:11

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Michael SmithMen (88)15:37+0:14

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Thomas NipenMen (88)15:37+0:14

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Douglas MahoneyMen (88)15:57+0:34

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Brent LangbakkMen (88)16:07+0:44

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Jon TorranceMen (88)16:11+0:48

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Steven GraupnerMen (88)16:20+0:57

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Brian MayMen (88)16:27+1:04

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Wil SmithMen (88)16:27+1:04

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
17Magnus JohanssonMen (88)16:32+1:09

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Nick Duca Men (88)17:03+1:40

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Igor PalagnyukMen (88)17:04+1:41

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
21Todd NowackMen (88)17:12+1:49

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
26Mark TarnopolskyMen (88)17:32+2:09

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
27Scott FoubisterMen (88)17:35+2:12

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
29Fraser RossMen (88)17:46+2:23

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
31Ross BurnettMen (88)17:49+2:26

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
32Christiaan PillerMen (88)17:53+2:30

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
33Adrian ZissosMen (88)17:58+2:35

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
36Serghei LogvinMen (88)18:04+2:41

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
38Nevin FrenchMen (88)18:20+2:57

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
39Eugene MlynczykMen (88)18:30+3:07

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
41Robin FoubisterMen (88)18:31+3:08

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
42Matthew HryciukMen (88)18:43+3:20

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
45Ben PhelanMen (88)19:14+3:51

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
46Edward JamesMen (88)19:15+3:52

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
48Roger MacleodMen (88)19:38+4:15

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
52Angus ForsythMen (88)20:17+4:54

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
54Eric KempMen (88)20:30+5:07

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
63Graham EreauxMen (88)22:10+6:47

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
65Kevin TearleMen (88)22:19+6:56

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
67Sevastian IrimieMen (88)22:24+7:01

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
68Jim BakerMen (88)22:34+7:11

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
75Thomas GraupnerMen (88)24:36+9:13

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
77Serge OuelletteMen (88)25:51+10:28

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
79Nick PredaMen (88)26:48+11:25

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
81Alex CreamerMen (88)28:09+12:46

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
83Tim SeddonMen (88)36:27+21:04

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Randy KempMen (88)disqualified

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Darius KonotopetzMen (88)disqualified

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Simon DonatoMen (88)disqualified

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Katarina SmithWomen (33)14:53

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Louise OramWomen (33)15:12+0:19

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Pam JamesWomen (33)15:52+0:59

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Victoria SmithWomen (33)16:07+1:14

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Emily KempWomen (33)16:18+1:25

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Marie-Catherine BrunoWomen (33)16:31+1:38

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Heather SmithWomen (33)16:34+1:41

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Charlotte MacNaughtonWomen (33)17:40+2:47

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Julia CiobanWomen (33)18:01+3:08

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Natasha OuelletteWomen (33)18:11+3:18

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Justine ScheckWomen (33)18:44+3:51

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
17Marianna WeberWomen (33)18:45+3:52

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Andrea BalakovaWomen (33)18:49+3:56

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Vicky WhaleyWomen (33)19:03+4:10

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
23Nina WallaceWomen (33)20:07+5:14

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
24Valentina Duca VeleWomen (33)20:18+5:25

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
25Laura KitowskiWomen (33)23:16+8:23

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
26Brigitta OuelletteWomen (33)24:33+9:40

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
27Starr WaddingtonWomen (33)25:19+10:26

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Meghan RanceWomen (33)disqualified

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Margus HallikMen (88)16:01+0:38

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Kati Kangro-HallikWomen (33)disqualified

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
34Mikkel ConradiMen (88)17:59+2:36

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Olof SandgrenMen (88)16:29+1:06

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
64Beat RenzMen (88)22:17+6:54

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
69Alex GebhardMen (88)22:43+7:20

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5John FredricksonMen (88)15:47+0:24

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Eddie BergeronMen (88)16:08+0:45

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Ken Walker Jr.Men (88)16:12+0:49

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Ross SmithMen (88)16:25+1:02

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
18Sergey VelichkoMen (88)16:37+1:14

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
22Clem McGrathMen (88)17:15+1:52

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
24Thomas CarrMen (88)17:27+2:04

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
25Vadim MasalkovMen (88)17:30+2:07

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
27Joe BrautigamMen (88)17:35+2:12

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
30Erin SchirmMen (88)17:48+2:25

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
34Gregory BalterMen (88)17:59+2:36

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
37Peter GagarinMen (88)18:14+2:51

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
39Michael EglinskiMen (88)18:30+3:07

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
43Ed WhiteMen (88)18:44+3:21

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
44Robert Louis PaddockMen (88)18:52+3:29

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
47Wyatt RileyMen (88)19:19+3:56

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
49Kristaps TamuzsMen (88)19:39+4:16

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
50Randy HallMen (88)19:55+4:32

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
51J-J CoteMen (88)19:56+4:33

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
53Dylan ThiesMen (88)20:27+5:04

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
55Jeremy ColganMen (88)20:40+5:17

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
56Michael LyonsMen (88)20:50+5:27

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
57Alan YoungMen (88)20:54+5:31

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
58Jeff WatsonMen (88)21:26+6:03

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
59Nadim AhmedMen (88)21:27+6:04

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
60Kristoffer NielsenMen (88)21:31+6:08

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
61Mike MiniumMen (88)21:42+6:19

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
62Viktor NikolenkoMen (88)22:01+6:38

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
66Joseph SackettMen (88)22:20+6:57

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
70Erick ThompsonMen (88)23:05+7:42

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
71Mitch CollinsworthMen (88)23:45+8:22

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
72Carl MuenchMen (88)23:54+8:31

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
73Greg PorterMen (88)23:57+8:34

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
74Michael HelmMen (88)24:12+8:49

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
76Justin LaneMen (88)25:20+9:57

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
78Scott DrummMen (88)26:10+10:47

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
80Csaba TiszttartoMen (88)26:51+11:28

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
82Matthew RobbinsMen (88)28:59+13:36

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Brendan ShieldsMen (88)disqualified

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Samantha SaegerWomen (33)15:15+0:22

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Erin NielsenWomen (33)16:56+2:03

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Pavlina BrautigamWomen (33)17:03+2:10

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Angelica RileyWomen (33)17:22+2:29

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Peggy DickisonWomen (33)18:27+3:34

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
18Megan DonahueWomen (33)18:48+3:55

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
21Cristina LuisWomen (33)19:15+4:22

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
22Kris BeecroftWomen (33)19:22+4:29

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
28Mairead YoungWomen (33)26:05+11:12

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
29Mary JonesWomen (33)32:21+17:28

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
30Rosemary MacdonaldWomen (33)34:41+19:48

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Lisa CarrWomen (33)disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 Banner 2
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org