International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 9 Sprint Distance Final

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: World Cup Event 9 Sprint Distance Final
Organiser: France
Date: 4 October 2006

Australia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
32David Brickhill-JonesMen (83)18:28.9+2:25.1

Australia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
71Eddie WymerMen (83)21:47.7+5:43.9

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
26Gernot KerschbaumerMen (83)18:11.4+2:07.6

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
51Martin PongratzMen (83)19:34.3+3:30.5

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
56Martin BinderMen (83)19:56.3+3:52.5

Belgium

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
58Nicolas SillienMen (83)20:05.1+4:01.3

Belgium

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
62Joost TalloenMen (83)20:29.6+4:25.8

Belgium

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
63Jean-Francois KrierMen (83)20:43.2+4:39.4

Belgium

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
65Fabien PasquasyMen (83)20:44.2+4:40.4

Belgium

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
74Christophe BernardMen (83)22:27.7+6:23.9

Belgium

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
78Michel BastinMen (83)24:18.8+8:15.0

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Michal SmolaMen (83)17:16.1+1:12.3

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Petr LosmanMen (83)17:44.1+1:40.3

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
27Jan ProchazkaMen (83)18:12.7+2:08.9

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
36Osvald KozakMen (83)18:43.6+2:39.8

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
43Zdenek RajnosekMen (83)19:08.4+3:04.6

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Jan SedivyMen (83)disqualified

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Dana BrozkovaWomen (50)18:22.2+0:59.0

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Radka BrozkovaWomen (50)20:08.4+2:45.2

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
22Zdenka StaraWomen (50)20:24.6+3:01.4

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
31Iveta DuchovaWomen (50)21:17.7+3:54.5

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
28Tue LassenMen (83)18:13.7+2:09.9

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
41Christian NielsenMen (83)19:01.1+2:57.3

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
46Christian ChristensenMen (83)19:11.0+3:07.2

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Mikkel LundMen (83)disqualified

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Anne  Larsen Konring OlesenWomen (50)18:03.1+0:39.9

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
21Signe SoesWomen (50)20:14.8+2:51.6

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
29Markus PuuseppMen (83)18:15.1+2:11.3

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
45Andreas KraasMen (83)19:09.7+3:05.9

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Jarkko HuovilaMen (83)16:43.9+0:40.1

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Pasi IkonenMen (83)17:15.9+1:12.1

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Tero FohrMen (83)17:16.8+1:13.0

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
17Jani LakanenMen (83)17:50.6+1:46.8

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
18Mats HaldinMen (83)17:51.5+1:47.7

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
59Jorgen WickholmMen (83)20:11.6+4:07.8

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Heli JukkolaWomen (50)17:23.2

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Anni-Maija FinckeWomen (50)18:46.8+1:23.6

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Minna KauppiWomen (50)19:10.9+1:47.7

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Bodil HolmstromWomen (50)19:19.4+1:56.2

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Riina KuuseloWomen (50)19:23.3+2:00.1

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
18Maria RantalaWomen (50)19:37.3+2:14.1

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Thierry GueorgiouMen (83)16:03.8

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
22Damien RenardMen (83)17:58.9+1:55.1

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
25Nicolas GirschMen (83)18:09.3+2:05.5

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
37Francois GononMen (83)18:46.6+2:42.8

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
42Jean Baptiste BourrinMen (83)19:05.6+3:01.8

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
49Benoit PeyvelMen (83)19:22.7+3:18.9

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Celine DodinWomen (50)18:36.2+1:13.0

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
26Capucine VercellottiWomen (50)20:58.4+3:35.2

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
28Charlotte BouchetWomen (50)21:07.8+3:44.6

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
30Christian TeichMen (83)18:25.7+2:21.9

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
50Torben WendlerMen (83)19:25.1+3:21.3

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
67Patrick HofmeisterMen (83)21:03.1+4:59.3

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
72Franz DoetschMen (83)21:50.9+5:47.1

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
24Dorothea SchulzeWomen (50)20:35.7+3:12.5

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
42Christiane TrosseWomen (50)22:52.3+5:29.1

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
43Marika DobkeWomen (50)22:57.2+5:34.0

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
39Csaba GossweinMen (83)18:53.2+2:49.4

Ireland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
55Neil DobbsMen (83)19:53.3+3:49.5

Ireland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
69Andrew QuinMen (83)21:11.7+5:07.9

Ireland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
79Ivan MillarMen (83)25:24.7+9:20.9

Ireland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Alan BarryMen (83)disqualified

Ireland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
34Toni O'DonovanWomen (50)21:30.1+4:06.9

Italy

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
44Klaus SchgagulerMen (83)19:09.3+3:05.5

Italy

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
47Michele TavernaroMen (83)19:12.1+3:08.3

Italy

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
40Michela GuizzardiWomen (50)22:25.2+5:02.0

Japan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
75Toshiyuki MatsuzawaMen (83)22:47.4+6:43.6

Netherlands

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
57Jonn Are MyhrenMen (83)19:57.1+3:53.3

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Holger HottMen (83)17:12.8+1:09.0

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Audun WeltzienMen (83)17:38.8+1:35.0

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Anders NordbergMen (83)17:54.2+1:50.4

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
24Oystein  Osterbo Kvaal Men (83)18:06.9+2:03.1

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
31Stig AlvestadMen (83)18:28.5+2:24.7

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
54Carl Kaas CodagerMen (83)19:44.2+3:40.4

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Anne Margrethe  Hausken NordbergWomen (50)18:42.2+1:19.0

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Marianne AndersenWomen (50)19:14.2+1:51.0

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
17Lene MoeWomen (50)19:34.4+2:11.2

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
35Mari FastingWomen (50)21:30.3+4:07.1

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
21Valentin NovikovMen (83)17:57.4+1:53.6

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
38Roger Casal FernandezMen (83)18:49.7+2:45.9

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
60Javier Gomez PradaMen (83)20:14.9+4:11.1

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
66Nestor  Mira RicoMen (83)20:49.8+4:46.0

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
70Biel Rafols PerramonMen (83)21:30.1+5:26.3

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
73Lluis Ferrer FerrerMen (83)21:53.3+5:49.5

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
77Santiago Jimenez MolinaMen (83)23:13.1+7:09.3

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
39Alicia Gil SanchezWomen (50)22:19.9+4:56.7

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
41Annabel Fernandez ValledorWomen (50)22:50.3+5:27.1

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
44Ona Rafols PerramonWomen (50)24:20.2+6:57.0

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4David AnderssonMen (83)16:55.8+0:52.0

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Emil WingstedtMen (83)17:23.3+1:19.5

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Niclas JonassonMen (83)17:34.7+1:30.9

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Fredrik LowegrenMen (83)17:35.2+1:31.4

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
35Peter ObergMen (83)18:40.0+2:36.2

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
61Johan ModigMen (83)20:28.6+4:24.8

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Emma Claesson EngstrandWomen (50)17:30.7+0:07.5

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Helena JanssonWomen (50)18:53.3+1:30.1

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
29Kajsa NilssonWomen (50)21:14.6+3:51.4

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Annika BillstamWomen (50)disqualified

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Daniel HubmannMen (83)16:12.7+0:08.9

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Matthias LeonhardtMen (83)17:09.7+1:05.9

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Fabian HertnerMen (83)17:11.4+1:07.6

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
33David SchneiderMen (83)18:31.0+2:27.2

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
40Baptiste RollierMen (83)18:54.2+2:50.4

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
52Christian OttMen (83)19:40.4+3:36.6

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Sara GemperleWomen (50)18:00.9+0:37.7

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Martina FritschyWomen (50)18:21.0+0:57.8

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Lea MullerWomen (50)18:38.4+1:15.2

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Simone Niggli-LuderWomen (50)18:50.5+1:27.3

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
25Noemi CernyWomen (50)20:47.1+3:23.9

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Seline StalderWomen (50)disqualified

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Pavlo UshkvarokMen (83)17:28.5+1:24.7

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
34Oleksandr KratovMen (83)18:36.6+2:32.8

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
68Vitaliy GavrylenkoMen (83)21:09.2+5:05.4

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Vyacheslav MukhidinovMen (83)disqualified

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
36Mariya SpasyukWomen (50)21:38.7+4:15.5

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
37Olga SyvoronovaWomen (50)21:40.4+4:17.2

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
38Yaroslava TrygubyakWomen (50)21:51.8+4:28.6

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
45Masha SemakWomen (50)24:45.9+7:22.7

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Nadiya VolynskaWomen (50)disqualified

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Graham GristwoodMen (83)17:56.7+1:52.9

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
23Jon DuncanMen (83)18:02.1+1:58.3

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
48Oleg ChepelinMen (83)19:21.1+3:17.3

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
53Scott FraserMen (83)19:42.7+3:38.9

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
63Murray StrainMen (83)20:43.2+4:39.4

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Helen BridleWomen (50)19:38.8+2:15.6

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
23Mhairi MackenzieWomen (50)20:28.0+3:04.8

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
27Rachael Rothman ElderWomen (50)21:03.3+3:40.1

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
30Sarah RollinsWomen (50)21:16.5+3:53.3

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
32Jo StevensonWomen (50)21:20.8+3:57.6

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
33Pippa ArcherWomen (50)21:26.4+4:03.2

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
76Boris GranovskiyMen (83)22:55.6+6:51.8

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
46Sandra Lauenstein ZurcherWomen (50)25:22.1+7:58.9

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Viktoria BrautigamWomen (50)disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 banner
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org