International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 9 Sprint Distance Final

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 9 Sprint Distance Final
Organiser: France
Date: 4 October 2006

Men

83 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Thierry Gueorgiou France 16:03
2 Daniel Hubmann Switzerland 16:12 +0:08
3 Jarkko Huovila Finland 16:43 +0:40
4 David Andersson Sweden 16:55 +0:52
5 Matthias Leonhardt Switzerland 17:09 +1:05
6 Fabian Hertner Switzerland 17:11 +1:07
7 Holger Hott Norway 17:12 +1:09
8 Pasi Ikonen Finland 17:15 +1:12
9 Michal Smola Czech Republic 17:16 +1:12
10 Tero Fohr Finland 17:16 +1:13
11 Emil Wingstedt Sweden 17:23 +1:19
12 Pavlo Ushkvarok Ukraine 17:28 +1:24
13 Niclas Jonasson Sweden 17:34 +1:30
14 Fredrik Lowegren Sweden 17:35 +1:31
15 Audun Weltzien Norway 17:38 +1:35
16 Petr Losman Czech Republic 17:44 +1:40
17 Jani Lakanen Finland 17:50 +1:46
18 Mats Haldin Finland 17:51 +1:47
19 Anders Nordberg Norway 17:54 +1:50
20 Graham Gristwood United Kingdom 17:56 +1:52
21 Valentin Novikov Russian Federation 17:57 +1:53
22 Damien Renard France 17:58 +1:55
23 Jon Duncan United Kingdom 18:02 +1:58
24 Oystein  Osterbo Kvaal  Norway 18:06 +2:03
25 Nicolas Girsch France 18:09 +2:05
26 Gernot Kerschbaumer Austria 18:11 +2:07
27 Jan Prochazka Czech Republic 18:12 +2:08
28 Tue Lassen Denmark 18:13 +2:09
29 Markus Puusepp Estonia 18:15 +2:11
30 Christian Teich Germany 18:25 +2:21
31 Stig Alvestad Norway 18:28 +2:24
32 David Brickhill-Jones Australia 18:28 +2:25
33 David Schneider Switzerland 18:31 +2:27
34 Oleksandr Kratov Ukraine 18:36 +2:32
35 Peter Oberg Sweden 18:40 +2:36
36 Osvald Kozak Czech Republic 18:43 +2:39
37 Francois Gonon France 18:46 +2:42
38 Roger Casal Fernandez Spain 18:49 +2:45
39 Csaba Gosswein Hungary 18:53 +2:49
40 Baptiste Rollier Switzerland 18:54 +2:50
41 Christian Nielsen Denmark 19:01 +2:57
42 Jean Baptiste Bourrin France 19:05 +3:01
43 Zdenek Rajnosek Czech Republic 19:08 +3:04
44 Klaus Schgaguler Italy 19:09 +3:05
45 Andreas Kraas Estonia 19:09 +3:05
46 Christian Christensen Denmark 19:11 +3:07
47 Michele Tavernaro Italy 19:12 +3:08
48 Oleg Chepelin United Kingdom 19:21 +3:17
49 Benoit Peyvel France 19:22 +3:18
50 Torben Wendler Germany 19:25 +3:21
51 Martin Pongratz Austria 19:34 +3:30
52 Christian Ott Switzerland 19:40 +3:36
53 Scott Fraser United Kingdom 19:42 +3:38
54 Carl Kaas Codager Norway 19:44 +3:40
55 Neil Dobbs Ireland 19:53 +3:49
56 Martin Binder Austria 19:56 +3:52
57 Jonn Are Myhren Netherlands 19:57 +3:53
58 Nicolas Sillien Belgium 20:05 +4:01
59 Jorgen Wickholm Finland 20:11 +4:07
60 Javier Gomez Prada Spain 20:14 +4:11
61 Johan Modig Sweden 20:28 +4:24
62 Joost Talloen Belgium 20:29 +4:25
63 Jean-Francois Krier Belgium 20:43 +4:39
63 Murray Strain United Kingdom 20:43 +4:39
65 Fabien Pasquasy Belgium 20:44 +4:40
66 Nestor  Mira Rico Spain 20:49 +4:46
67 Patrick Hofmeister Germany 21:03 +4:59
68 Vitaliy Gavrylenko Ukraine 21:09 +5:05
69 Andrew Quin Ireland 21:11 +5:07
70 Biel Rafols Perramon Spain 21:30 +5:26
71 Eddie Wymer Australia 21:47 +5:43
72 Franz Doetsch Germany 21:50 +5:47
73 Lluis Ferrer Ferrer Spain 21:53 +5:49
74 Christophe Bernard Belgium 22:27 +6:23
75 Toshiyuki Matsuzawa Japan 22:47 +6:43
76 Boris Granovskiy United States 22:55 +6:51
77 Santiago Jimenez Molina Spain 23:13 +7:09
78 Michel Bastin Belgium 24:18 +8:15
79 Ivan Millar Ireland 25:24 +9:20
Alan Barry Ireland disqualified
Mikkel Lund Denmark disqualified
Vyacheslav Mukhidinov Ukraine disqualified
Jan Sedivy Czech Republic disqualified

Women

50 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Heli Jukkola Finland 17:23
2 Emma Claesson Engstrand Sweden 17:30 +0:07
3 Sara Gemperle Switzerland 18:00 +0:37
4 Anne  Larsen Konring Olesen Denmark 18:03 +0:39
5 Martina Fritschy Switzerland 18:21 +0:57
6 Dana Brozkova Czech Republic 18:22 +0:59
7 Celine Dodin France 18:36 +1:13
8 Lea Muller Switzerland 18:38 +1:15
9 Anne Margrethe  Hausken Nordberg Norway 18:42 +1:19
10 Anni-Maija Fincke Finland 18:46 +1:23
11 Simone Niggli-Luder Switzerland 18:50 +1:27
12 Helena Jansson Sweden 18:53 +1:30
13 Minna Kauppi Finland 19:10 +1:47
14 Marianne Andersen Norway 19:14 +1:51
15 Bodil Holmstrom Finland 19:19 +1:56
16 Riina Kuuselo Finland 19:23 +2:00
17 Lene Moe Norway 19:34 +2:11
18 Maria Rantala Finland 19:37 +2:14
19 Helen Bridle United Kingdom 19:38 +2:15
20 Radka Brozkova Czech Republic 20:08 +2:45
21 Signe Soes Denmark 20:14 +2:51
22 Zdenka Stara Czech Republic 20:24 +3:01
23 Mhairi Mackenzie United Kingdom 20:28 +3:04
24 Dorothea Schulze Germany 20:35 +3:12
25 Noemi Cerny Switzerland 20:47 +3:23
26 Capucine Vercellotti France 20:58 +3:35
27 Rachael Rothman Elder United Kingdom 21:03 +3:40
28 Charlotte Bouchet France 21:07 +3:44
29 Kajsa Nilsson Sweden 21:14 +3:51
30 Sarah Rollins United Kingdom 21:16 +3:53
31 Iveta Duchova Czech Republic 21:17 +3:54
32 Jo Stevenson United Kingdom 21:20 +3:57
33 Pippa Archer United Kingdom 21:26 +4:03
34 Toni O'Donovan Ireland 21:30 +4:06
35 Mari Fasting Norway 21:30 +4:07
36 Mariya Spasyuk Ukraine 21:38 +4:15
37 Olga Syvoronova Ukraine 21:40 +4:17
38 Yaroslava Trygubyak Ukraine 21:51 +4:28
39 Alicia Gil Sanchez Spain 22:19 +4:56
40 Michela Guizzardi Italy 22:25 +5:02
41 Annabel Fernandez Valledor Spain 22:50 +5:27
42 Christiane Trosse Germany 22:52 +5:29
43 Marika Dobke Germany 22:57 +5:34
44 Ona Rafols Perramon Spain 24:20 +6:57
45 Masha Semak Ukraine 24:45 +7:22
46 Sandra Lauenstein Zurcher United States 25:22 +7:58
Annika Billstam Sweden disqualified
Viktoria Brautigam United States disqualified
Seline Stalder Switzerland disqualified
Nadiya Volynska Ukraine disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Bryzos
WOC 2019 banner
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org