International Orienteering Federation

Official results for National Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: National Championships
Organiser: Bulgaria
Date: 9 September 2006

Men

59 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Nikolai DimitrovBulgariaBulgaria1:17:06
2Kiril NikolovBulgariaBulgaria1:17:30+0:24
3Ivaylo KamenarovBulgariaBulgaria1:21:16+4:10
4Lachezar IlievBulgariaBulgaria1:21:18+4:12
5Eduard KhrennikovRussian FederationRussian Federation1:22:48+5:42
6Ivaylo PetrovBulgariaBulgaria1:27:51+10:45
7Teodor  Dimitrov Todorov BulgariaBulgaria1:29:37+12:31
8Andrey AbadzievBulgariaBulgaria1:31:32+14:26
9Ivajlo IvanovBulgariaBulgaria1:33:00+15:54
10Nikolay BondarRussian FederationRussian Federation1:34:01+16:55
11Milko SakarovBulgariaBulgaria1:34:17+17:11
12Georgi KartalovBulgariaBulgaria1:34:18+17:12
13Dimitar Hero DimitrovBulgariaBulgaria1:36:36+19:30
14Krasimir KolevBulgariaBulgaria1:38:29+21:23
15Ivan ShakirovRussian FederationRussian Federation1:43:11+26:05
16Vladimir AtanasovBulgariaBulgaria1:48:51+31:45
17Todor KalnievBulgariaBulgaria1:49:07+32:01
18Plamen IvanovBulgariaBulgaria1:50:10+33:04
19Adam OszlovicsHungaryHungary1:53:27+36:21
20Jordan StoynovBulgariaBulgaria1:53:44+36:38
21Georgi ByrgovBulgariaBulgaria1:55:59+38:53
22Dimo CholakovBulgariaBulgaria1:56:04+38:58
23Dimo SlavcevBulgariaBulgaria1:59:50+42:44
24Peter LudvigHungaryHungary2:01:45+44:39
25Aleksander AtanasovBulgariaBulgaria2:08:20+51:14
26Tsvetomir GrancharovBulgariaBulgaria2:08:41+51:35
27Ivan DimitrovBulgariaBulgaria2:11:10+54:04
28Plamen RaykovBulgariaBulgaria2:13:12+56:06
29Aleksandar YosifovBulgariaBulgaria2:23:49+1:06:43
30Ilko IlievBulgariaBulgaria2:25:44+1:08:38
31Vencislav VenevBulgariaBulgaria2:29:28+1:12:22
32Laszlo LudvigHungaryHungary2:29:49+1:12:43
33Dimitar DimitrovBulgariaBulgaria2:31:24+1:14:18
33Simeon NinovBulgariaBulgaria2:31:24+1:14:18
35Gabor GellertHungaryHungary2:37:04+1:19:58
Jordan BankovBulgariaBulgariadisqualified
Dancho BorisovBulgariaBulgariadisqualified
Radostin DimitrovBulgariaBulgariadisqualified
Shterio DimitrovBulgariaBulgariadisqualified
Stoyan GospodinovBulgariaBulgariadisqualified
Plamen JordanovBulgariaBulgariadisqualified
Ivan KalfovBulgariaBulgariadisqualified
Vasil KalpachkiBulgariaBulgariadisqualified
Kamen KamenarovBulgariaBulgariadisqualified
Nikolay KolevBulgariaBulgariadisqualified
Ildar MihnevBulgariaBulgariadisqualified
Dian NikolovBulgariaBulgariadisqualified
Tzani NikolovBulgariaBulgariadisqualified
Kalin PenchevBulgariaBulgariadisqualified
Aleksey SarhacevBulgariaBulgariadisqualified
Marton ScultetyHungaryHungarydisqualified
Ivan ShopovBulgariaBulgariadisqualified
Nikolai StilevBulgariaBulgariadisqualified
Milko StoyanovBulgariaBulgariadisqualified
Petar StratievBulgariaBulgariadisqualified
Zdravlko TaralovBulgariaBulgariadisqualified
Kolio TodorovBulgariaBulgariadisqualified
Tzvetan TodorovBulgariaBulgariadisqualified
Georgi VidenovBulgariaBulgariadisqualified

Women

30 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Iliana Ilieva ShandurkovaBulgariaBulgaria59:18
2Nataliya DimitrovaBulgariaBulgaria1:07:43+8:25
3Eleonora NikolovaBulgariaBulgaria1:11:28+12:10
4Ludmila GocevaBulgariaBulgaria1:11:54+12:36
5Atanaska BedelevaBulgariaBulgaria1:12:11+12:53
6Elena BondarRussian FederationRussian Federation1:15:50+16:32
7Antoniya GrigorovaBulgariaBulgaria1:22:21+23:03
8Mariana AgovaBulgariaBulgaria1:24:15+24:57
9Polina PaskalevaBulgariaBulgaria1:24:51+25:33
10Orsolya ScultetyHungaryHungary1:25:48+26:30
11Silvia ShandurkovaBulgariaBulgaria1:27:52+28:34
12Teodora MalchevaBulgariaBulgaria1:28:01+28:43
13Veselina ZashevaBulgariaBulgaria1:30:07+30:49
14Mariana AtanasovaBulgariaBulgaria1:30:13+30:55
15Tatiana HrennikovaRussian FederationRussian Federation1:32:09+32:51
16Aleksandra GataulinaRussian FederationRussian Federation1:33:54+34:36
17Radmila SapundjuevaBulgariaBulgaria1:34:23+35:05
18Todorka KamenarovaBulgariaBulgaria1:36:34+37:16
19Milena MitkovaBulgariaBulgaria1:40:12+40:54
20Rositsa MitevaBulgariaBulgaria1:42:14+42:56
21Nina HristovaBulgariaBulgaria1:54:09+54:51
22Csilla KoverHungaryHungary1:57:57+58:39
23Tania KazakovaBulgariaBulgaria1:59:10+59:52
24Snegana DinevaBulgariaBulgaria2:00:48+1:01:30
25Tatiana BoiarovaBulgariaBulgaria2:01:33+1:02:15
26Anetta CsaszarHungaryHungary2:06:51+1:07:33
27Ilyana BurgovaBulgariaBulgaria2:11:29+1:12:11
28Margarita TodorovaBulgariaBulgaria3:04:15+2:04:57
Herta BaureuzaksHungaryHungarydisqualified
Petya DimitrovaBulgariaBulgariadisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org