International Orienteering Federation

Official results for WOC Middle Distance Final (World Cup Event 7)

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: WOC Middle Distance Final (World Cup Event 7)
Organiser: Denmark
Date: 4 August 2006

Classes: Show all | Men | Women

Men

45 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Holger HottNorwayNorway35:49.4
2Jarkko HuovilaFinlandFinland35:58.3+0:08.9
3Jamie StevensonUnited KingdomGreat Britain36:00.0+0:10.6
4Thierry GueorgiouFranceFrance36:20.5+0:31.1
5Valentin NovikovRussian FederationRussian Federation36:43.5+0:54.1
6Daniel HubmannSwitzerlandSwitzerland36:45.2+0:55.8
7Simonas KrepstaLithuaniaLithuania37:24.6+1:35.2
8Mikhail MamleevItalyItaly37:26.3+1:36.9
9Yuriy OmelchenkoUkraineUkraine37:28.7+1:39.3
10Francois GononFranceFrance37:41.3+1:51.9
11Emil WingstedtSwedenSweden37:41.9+1:52.5
12Damien RenardFranceFrance37:49.7+2:00.3
13Matthias MerzSwitzerlandSwitzerland38:00.3+2:10.9
14Matthias LeonhardtSwitzerlandSwitzerland38:02.7+2:13.3
15Chris TerkelsenDenmarkDenmark38:03.2+2:13.8
16Audun WeltzienNorwayNorway38:09.6+2:20.2
17Pasi IkonenFinlandFinland38:10.8+2:21.4
18Jon DuncanUnited KingdomGreat Britain38:20.4+2:31.0
19Vladimir LucanCzech RepublicCzech Republic38:24.3+2:34.9
20Marian DavidikSlovakiaSlovakia38:33.8+2:44.4
21Jonas PilbladSwedenSweden38:49.1+2:59.7
22Jonn Are MyhrenNetherlandsNetherlands39:01.2+3:11.8
23Olle KarnerEstoniaEstonia39:14.9+3:25.5
24Rob WalterAustraliaAustralia39:40.9+3:51.5
25Kiril NikolovBulgariaBulgaria39:50.2+4:00.8
26Wojciech KowalskiPolandPoland39:50.5+4:01.1
27Jonne LakanenFinlandFinland40:00.2+4:10.8
28Pavlo UshkvarokUkraineUkraine40:02.1+4:12.7
29Christian NielsenDenmarkDenmark40:17.9+4:28.5
30Jan SedivyCzech RepublicCzech Republic40:20.3+4:30.9
31Andrei ZhuravlevBelarusBelarus40:31.1+4:41.7
32Philippe AdamskiFranceFrance41:08.3+5:18.9
33Anders NordbergNorwayNorway41:17.4+5:28.0
34Robert BanachPolandPoland41:40.1+5:50.7
35Janusz PorzyczPolandPoland41:42.9+5:53.5
36David ShepherdAustraliaAustralia42:05.1+6:15.7
37Rasmus SoesDenmarkDenmark42:20.3+6:30.9
38Martins SirmaisLatviaLatvia42:35.6+6:46.2
39Matthew CraneUnited KingdomAustralia43:22.0+7:32.6
40Michal SmolaCzech RepublicCzech Republic43:23.7+7:34.3
41Edgars BertuksLatviaLatvia44:36.3+8:46.9
42Tomas KuzminskisLithuaniaLithuania47:48.1+11:58.7
David AnderssonSwedenSwedendisqualified
Leonid NovikovRussian FederationRussian Federationdisqualified
Sander VaherEstoniaEstoniadisqualified

Women

45 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Simone Niggli-LuderSwitzerlandSwitzerland33:58.1
2Marianne AndersenNorwayNorway34:20.5+0:22.4
3Tatyana RiabkinaRussian FederationRussian Federation36:13.9+2:15.8
4Minna KauppiFinlandFinland36:24.9+2:26.8
5Heli JukkolaFinlandFinland37:20.7+3:22.6
6Mari FastingNorwayNorway37:24.3+3:26.2
7Anni-Maija FinckeFinlandFinland37:54.3+3:56.2
8Jenny JohanssonSwedenSweden38:23.6+4:25.5
9Helena JanssonSwedenSweden38:29.8+4:31.7
10Kajsa NilssonSwedenSweden38:33.6+4:35.5
11Lea MullerSwitzerlandSwitzerland38:48.4+4:50.3
12Karin SchmalfeldGermanyGermany39:03.0+5:04.9
13Marianne RiddervoldNorwayNorway39:07.5+5:09.4
14Celine DodinFranceFrance39:24.9+5:26.8
15Eva JurenikovaCzech RepublicCzech Republic40:00.4+6:02.3
16Sarah RollinsUnited KingdomGreat Britain40:06.3+6:08.2
17Inga DambeLatviaLatvia40:17.1+6:19.0
18Indre ValaiteLithuaniaLithuania40:17.5+6:19.4
19Tania LarsenNew ZealandNew Zealand40:36.3+6:38.2
20Jo AllisonAustraliaAustralia40:41.5+6:43.4
21Sandra PauzaiteLithuaniaLithuania41:03.5+7:05.4
22Irina MikchalkoRussian FederationRussian Federation41:19.7+7:21.6
23Capucine VercellottiFranceFrance41:24.0+7:25.9
24Signe SoesDenmarkDenmark41:26.8+7:28.7
25Sara GemperleSwitzerlandSwitzerland41:39.6+7:41.5
26Anu Akerman AnnusEstoniaEstonia41:44.7+7:46.6
27Grace CraneAustraliaAustralia41:56.9+7:58.8
28Rachael Rothman ElderUnited KingdomGreat Britain42:08.3+8:10.2
29Zsuzsa FeyRomaniaRomania42:38.7+8:40.6
30Vroni Koenig-SalmiSwitzerlandSwitzerland42:53.4+8:55.3
31Anne  Larsen Konring OlesenDenmarkDenmark43:06.2+9:08.1
32Radka BrozkovaCzech RepublicCzech Republic43:34.6+9:36.5
33Iliana Ilieva ShandurkovaBulgariaBulgaria43:46.5+9:48.4
34Esther Gil BrotonsSpainSpain44:33.5+10:35.4
35Helen BridleUnited KingdomGreat Britain44:50.6+10:52.5
36Yoko BambaJapanJapan44:53.6+10:55.5
37Juliette SoulardFranceFrance45:24.0+11:25.9
38Zdenka StaraCzech RepublicCzech Republic45:38.2+11:40.1
39Marta FlorkowskaPolandPoland46:01.4+12:03.3
40Anna SheldonAustraliaAustralia47:03.7+13:05.6
41Merike VanjukEstoniaEstonia48:01.2+14:03.1
42Maret VaherEstoniaEstonia48:12.5+14:14.4
43Bernadett KelemenHungaryHungary49:47.3+15:49.2
44Annabel Fernandez ValledorSpainSpain50:36.1+16:38.0
45Dace GaigalaLatviaLatvia53:04.9+19:06.8

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World