International Orienteering Federation

Official results for WOC Long Distance Final (World Cup Event 6)

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: WOC Long Distance Final (World Cup Event 6)
Organiser: Denmark
Date: 2 August 2006

Men

44 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Jani LakanenFinlandFinland1:45:01.0
2Marc LauensteinSwitzerlandSwitzerland1:46:10.5+1:09.5
3Andrey KhramovRussian FederationRussian Federation1:46:41.2+1:40.2
4Michal SmolaCzech RepublicCzech Republic1:47:18.8+2:17.8
5Olle KarnerEstoniaEstonia1:47:46.5+2:45.5
6Francois GononFranceFrance1:49:04.1+4:03.1
7Christian OttSwitzerlandSwitzerland1:49:21.1+4:20.1
8Thierry GueorgiouFranceFrance1:49:34.5+4:33.5
9David SchneiderSwitzerlandSwitzerland1:49:40.1+4:39.1
10Mattias Karlsson  Vagnis SwedenSweden1:49:41.6+4:40.6
11Anders NordbergNorwayNorway1:50:05.2+5:04.2
12Mikhail MamleevItalyItaly1:50:11.5+5:10.5
13Mats HaldinFinlandFinland1:50:21.3+5:20.3
14Jamie StevensonUnited KingdomGreat Britain1:50:30.7+5:29.7
15Petr LosmanCzech RepublicCzech Republic1:50:43.2+5:42.2
16Hans Gunnar OmdalNorwayNorway1:50:50.2+5:49.2
17Jon DuncanUnited KingdomGreat Britain1:51:38.0+6:37.0
18Kiril NikolovBulgariaBulgaria1:51:43.4+6:42.4
19Valentin NovikovRussian FederationRussian Federation1:52:32.0+7:31.0
20Rene RokkjaerDenmarkDenmark1:53:03.6+8:02.6
21Marian DavidikSlovakiaSlovakia1:53:16.2+8:15.2
22Roman EfimovRussian FederationRussian Federation1:53:26.3+8:25.3
23Niclas JonassonSwedenSweden1:54:08.1+9:07.1
24Tobias NobornSwedenSweden1:54:12.1+9:11.1
25Antti HarjuFinlandFinland1:55:30.3+10:29.3
26Michele TavernaroItalyItaly1:57:48.3+12:47.3
27Holger HottNorwayNorway1:57:57.1+12:56.1
28Carsten JorgensenDenmarkDenmark2:01:01.8+16:00.8
29Roger Casal FernandezSpainSpain2:02:55.8+17:54.8
30Erkki AadliEstoniaEstonia2:03:41.7+18:40.7
31Andreas KraasEstoniaEstonia2:03:53.5+18:52.5
32Tomas KuzminskisLithuaniaLithuania2:04:04.2+19:03.2
33Leif BaderGermanyGermany2:04:16.3+19:15.3
34Janis KruminsLatviaLatvia2:04:17.6+19:16.6
35Vit PospisilSlovakiaCzech Republic2:05:36.2+20:35.2
36Vyacheslav MukhidinovUkraineNorway2:06:42.4+21:41.4
37Modestas BacysLithuaniaLithuania2:06:52.7+21:51.7
38Thibaut MagneFranceFrance2:09:21.2+24:20.2
39Andrei ZhuravlevBelarusBelarus2:14:32.9+29:31.9
40Peter VonyoHungaryHungary2:15:01.5+30:00.5
41Zoltan DenesHungaryHungary2:17:28.1+32:27.1
Alexey BortnikRussian FederationRussian Federationdisqualified
Janusz PorzyczPolandPolanddisqualified
Chris TerkelsenDenmarkDenmarkdisqualified

Women

44 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Simone Niggli-LuderSwitzerlandSwitzerland1:19:50.4
2Marianne AndersenNorwayNorway1:20:16.1+0:25.7
3Dana BrozkovaCzech RepublicCzech Republic1:22:42.4+2:52.0
4Heli JukkolaFinlandFinland1:24:06.6+4:16.2
5Birte RiddervoldNorwayNorway1:24:17.4+4:27.0
6Anne Margrethe  Hausken NordbergNorwayNorway1:24:27.1+4:36.7
7Karolina Arewang-HojsgaardSwedenSweden1:25:05.7+5:15.3
8Emma Claesson EngstrandSwedenSweden1:25:40.4+5:50.0
9Tatyana RiabkinaRussian FederationRussian Federation1:25:45.9+5:55.5
10Vroni Koenig-SalmiSwitzerlandSwitzerland1:26:10.7+6:20.3
11Anna MarsellSwedenSweden1:26:31.7+6:41.3
12Hanny AllstonAustraliaAustralia1:26:32.9+6:42.5
13Karin SchmalfeldGermanyGermany1:28:02.8+8:12.4
14Anne  Larsen Konring OlesenDenmarkDenmark1:28:31.2+8:40.8
15Maria RantalaFinlandFinland1:28:48.3+8:57.9
16Sandra PauzaiteLithuaniaLithuania1:29:35.4+9:45.0
17Seline StalderSwitzerlandSwitzerland1:30:05.9+10:15.5
18Eva JurenikovaCzech RepublicCzech Republic1:30:07.4+10:17.0
19Martina FritschySwitzerlandSwitzerland1:30:09.6+10:19.2
20Bodil HolmstromFinlandFinland1:31:31.7+11:41.3
21Nataliya PotopalskaUkraineUkraine1:31:58.3+12:07.9
22Zsuzsa FeyRomaniaRomania1:31:59.6+12:09.2
23Signe SoesDenmarkDenmark1:32:09.6+12:19.2
24Inga DambeLatviaLatvia1:32:27.9+12:37.5
25Monika DeptaGermanyGermany1:33:26.0+13:35.6
26Jenny JohnsonUnited KingdomGreat Britain1:33:55.0+14:04.6
27Celine DodinFranceFrance1:34:02.9+14:12.5
28Rachael Rothman ElderUnited KingdomGreat Britain1:35:37.0+15:46.6
29Indre ValaiteLithuaniaLithuania1:36:07.2+16:16.8
30Alison O'NeilUnited KingdomGreat Britain1:36:27.5+16:37.1
31Iliana Ilieva ShandurkovaBulgariaBulgaria1:36:47.1+16:56.7
32Maret VaherEstoniaEstonia1:36:54.0+17:03.6
33Vilma RudzenskaiteLithuaniaLithuania1:37:41.7+17:51.3
34Radka BrozkovaCzech RepublicCzech Republic1:38:06.9+18:16.5
35Mariya SpasyukUkraineUkraine1:40:14.9+20:24.5
36Annika RihmaEstoniaEstonia1:41:06.1+21:15.7
37Yoko BambaJapanJapan1:42:09.5+22:19.1
38Esther Gil BrotonsSpainSpain1:42:11.4+22:21.0
39Capucine VercellottiFranceFrance1:42:25.1+22:34.7
40Eva Novai MakraiHungaryHungary1:43:12.2+23:21.8
41Mingyue ZhuChinaChina1:47:07.4+27:17.0
42Agnes SimonHungaryHungary1:47:42.9+27:52.5
43Jenni AdamsNew ZealandNew Zealand1:47:54.9+28:04.5
44Anna SheldonAustraliaAustralia1:51:02.0+31:11.6

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org