Official results for WOC Sprint Distance Qualification

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: WOC Sprint Distance Qualification
Organiser: Denmark
Date: 1 August 2006

Men

37 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Emil Wingstedt Sweden 13:55
2 Matthias Leonhardt Switzerland 14:22 +0:27
3 Christian Nielsen Denmark 14:23 +0:28
4 Damien Renard France 14:32 +0:37
5 Audun Weltzien Norway 14:44 +0:49
6 David Andersson Sweden 14:48 +0:53
7 Graham Gristwood United Kingdom 14:56 +1:01
8 Troy De Haas Australia 14:57 +1:02
9 Jonne Lakanen Finland 15:02 +1:07
10 Felix Breitschadel Austria 15:09 +1:14
11 Jan Sedivy Czech Republic 15:49 +1:54
12 Marco Seppi Italy 15:51 +1:56
13 Yuriy Omelchenko Ukraine 15:54 +1:59
14 Henrikas Pauzas Lithuania 16:03 +2:08
15 Marcin Richert Poland 16:09 +2:14
16 Teodor  Dimitrov Todorov  Bulgaria 16:40 +2:45
17 Andrew Quin Ireland 16:47 +2:52
18 Marco Povoa Portugal 16:57 +3:02
19 Clemens Roos Netherlands 17:10 +3:15
20 Boris Granovskiy United States 17:17 +3:22
21 Maxim Davidov Russian Federation 17:18 +3:23
22 Janis Krumins Latvia 17:18 +3:23
23 Bart Delobel Belgium 17:20 +3:25
24 Ross Morrison New Zealand 17:40 +3:45
25 Fernando  Rubio Soriano  Spain 17:59 +4:04
26 Patrick Goeres Canada 18:05 +4:10
27 Guilong Li China 18:06 +4:11
28 Sergey Solodkin Belarus 18:19 +4:24
29 Alexey Marchenko Israel 18:39 +4:44
30 Siu Tung Hui Hong Kong 18:56 +5:01
31 Kyong Sa Ri Korea, Democratic People's Republic of 20:29 +6:34
32 Motofumi Marui Japan 20:34 +6:39
33 Gabor Jozsa Hungary 20:51 +6:56
34 Martin Kleynhans South Africa 22:44 +8:49
35 Ivan Nagy Slovenia 24:16 +10:21
Nick Duca  Canada disqualified
Patrick Hofmeister Germany disqualified

Women

31 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Anne Margrethe  Hausken Nordberg Norway 14:32
2 Anni-Maija Fincke Finland 14:58 +0:25
3 Sara Gemperle Switzerland 15:12 +0:40
4 Tania Larsen New Zealand 15:18 +0:45
5 Ane Linde Denmark 15:39 +1:07
6 Lena Eliasson Sweden 15:41 +1:09
7 Sarah Rollins United Kingdom 16:06 +1:34
8 Dana Brozkova Czech Republic 16:22 +1:49
9 Veronica Minoiu Romania 16:27 +1:54
10 Inga Dambe Latvia 16:29 +1:56
11 Esther Gil Brotons Spain 16:35 +2:03
12 Hillary Saeger United States 16:58 +2:26
13 Louise Oram Canada 17:07 +2:34
14 Fei Li China 17:31 +2:59
15 Antoniya Grigorova Bulgaria 17:35 +3:03
16 Greet Oeyen Belgium 17:44 +3:11
17 Laura Scaravonati Italy 17:45 +3:13
18 Dorota Kosinska Poland 17:52 +3:19
19 Marika Dobke Germany 17:55 +3:23
20 Jo Allison Australia 18:12 +3:40
21 Nadiya Volynska Ukraine 18:30 +3:58
22 Julia Novikova Russian Federation 18:40 +4:08
23 Marit Thea Lillehov Austria 18:51 +4:19
24 Maria Sa Portugal 18:54 +4:21
25 Maureen Lo Olsson Hong Kong 19:08 +4:35
26 Bernadett Kelemen Hungary 19:17 +4:45
27 Tena Sakar Croatia 20:42 +6:10
28 Shuko Hotoge Japan 21:00 +6:28
29 Kathy Kitchin South Africa 24:26 +9:54
30 Roni Harish Israel 24:49 +10:17
Diana Vosyliute Lithuania disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org