International Orienteering Federation

Official results for Pellava-ajot

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Pellava-ajot
Organiser: Finland
Date: 10 June 2006

Men

58 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Mika TervalaFinlandFinland1:00:55
2Tuomo TompuriFinlandFinland1:01:22+0:27
3Margus HallikEstoniaEstonia1:01:41+0:46
4Matti KeskinarkausFinlandFinland1:02:56+2:01
5Jussi MakilaFinlandFinland1:03:27+2:32
6Timo SarkkinenFinlandFinland1:03:39+2:44
7Victor KorchaginRussian FederationRussian Federation1:04:25+3:30
8Adrian JacksonAustraliaAustralia1:04:35+3:40
9Pekka LangFinlandFinland1:05:49+4:54
10Eero JappinenFinlandFinland1:05:56+5:01
11Ants GrendeLatviaLatvia1:06:18+5:23
12Alex RandallAustraliaAustralia1:06:21+5:26
13Maxim ZhurkinRussian FederationRussian Federation1:06:37+5:42
14Milan SrůtaCzech RepublicCzech Republic1:06:39+5:44
15Mikko TommolaFinlandFinland1:06:40+5:45
16Donatas CelkysLithuaniaLithuania1:07:20+6:25
17Petri ForsmanUnited StatesUnited States1:07:24+6:29
18Radek LacigaCzech RepublicCzech Republic1:07:37+6:42
19Juho SaarinenFinlandFinland1:07:42+6:47
20Ruslan GritsanRussian FederationRussian Federation1:07:44+6:49
21Simon SegerSwitzerlandSwitzerland1:08:05+7:10
22Ctibor PodrabskyCzech RepublicCzech Republic1:08:48+7:53
23Jiri ProchazkaCzech RepublicCzech Republic1:09:13+8:18
24Regimantas KavaliauskasLithuaniaLithuania1:09:17+8:22
25Radek TichacekCzech RepublicCzech Republic1:09:29+8:34
26Ales LinhartCzech RepublicCzech Republic1:09:54+8:59
27Matti-Pekka VanninenFinlandFinland1:09:59+9:04
28Alar ViitmaaEstoniaEstonia1:11:30+10:35
29Mateusz NiedbalaPolandPoland1:11:51+10:56
30Tonis ErmEstoniaEstonia1:12:20+11:25
31Jani SoyringFinlandFinland1:12:56+12:01
32Michał ParzychPolandPoland1:13:09+12:14
33Igor BondarenkoRussian FederationRussian Federation1:13:42+12:47
34Ugis VoicescuksLatviaLatvia1:14:12+13:17
35Jacek WrzesinskiPolandPoland1:14:26+13:31
36Michael SegerSwitzerlandSwitzerland1:14:52+13:57
37Markus BjorklundFinlandFinland1:14:57+14:02
38Darius KalvaitisLithuaniaLithuania1:15:34+14:39
39Pawel KrzeminskiPolandPoland1:15:39+14:44
40Tautvydas ZilinskasLithuaniaLithuania1:16:01+15:06
41Milan JirasekCzech RepublicCzech Republic1:16:04+15:09
41Tuukka TurkkaFinlandFinland1:16:04+15:09
43Arbo RaeEstoniaEstonia1:16:10+15:15
44Joni KemppiFinlandFinland1:16:20+15:25
45Remigiusz NowakPolandPoland1:16:25+15:30
46Teemu RajalaFinlandFinland1:16:48+15:53
47Vykintas CelkysLithuaniaLithuania1:17:23+16:28
48Petr DvoracekCzech RepublicCzech Republic1:18:19+17:24
49Darryl TaylorNew ZealandNew Zealand1:18:27+17:32
50Tomi HankaniemiFinlandFinland1:18:33+17:38
51Tuomas HallilaFinlandFinland1:19:30+18:35
51Niklas WiikFinlandFinland1:19:30+18:35
53Antti KujalaFinlandFinland1:19:53+18:58
54Asko Ala-PetsaysFinlandFinland1:20:05+19:10
55Jiri VranyCzech RepublicCzech Republic1:21:28+20:33
56Tomas GlasbergFinlandFinland1:22:20+21:25
57Remigijus ArlauskasLithuaniaLithuania1:27:25+26:30
58Mikko TakamaaFinlandFinland1:35:47+34:52

Women

23 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Ingrid StengardFinlandFinland59:23
2Ksenia ChernykhRussian FederationRussian Federation1:01:13+1:50
3Paivi TommolaFinlandFinland1:02:07+2:44
4Taija LyyskiFinlandFinland1:03:04+3:41
5Kirsi KorhonenFinlandFinland1:03:12+3:49
6Hana La CarbonaraCzech RepublicCzech Republic1:03:26+4:03
7Asta MisiunaiteLithuaniaLithuania1:05:22+5:59
7Anna UstinovaRussian FederationRussian Federation1:05:22+5:59
9Johanna PerkkalainenFinlandFinland1:09:52+10:29
10Nina PhillipsIrelandIreland1:10:41+11:18
11Ramune ArlauskieneLithuaniaLithuania1:10:55+11:32
12Karolina MickeviciuteLithuaniaLithuania1:11:25+12:02
13Eva HaskovaCzech RepublicCzech Republic1:11:38+12:15
14Michaela LacigovaCzech RepublicCzech Republic1:12:12+12:49
15Nadia MikryukovaRussian FederationRussian Federation1:12:32+13:09
16Niina JaakoFinlandFinland1:12:50+13:27
17Barbora HancikovaCzech RepublicCzech Republic1:13:35+14:12
18Marketa JiraskovaCzech RepublicCzech Republic1:13:42+14:19
19Olga LepsikovaCzech RepublicCzech Republic1:14:14+14:51
20Tatiana KorchaginaRussian FederationRussian Federation1:19:20+19:57
21Magdalena DuraPolandPoland1:20:43+21:20
22Saari KrapuFinlandFinland1:24:53+25:30
Maija LangFinlandFinlanddisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org