International Orienteering Federation

Official results for Løvspretten

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Løvspretten
Organiser: Norway
Date: 5 June 2006

Classes: Show all | Men | Women

Men

65 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Johan IvarssonSwedenSweden1:17:35
2Hans TroanNorwayNorway1:19:16+1:41
3Erik AxelssonSwedenSweden1:19:36+2:01
4Bjornar ValstadNorwayNorway1:20:36+3:01
5Havard LucasenNorwayNorway1:20:37+3:02
6Jon DuncanUnited KingdomGreat Britain1:20:42+3:07
7Lars SkjesetNorwayNorway1:20:48+3:13
8Emil LauriSwedenSweden1:21:22+3:47
9Carl Kaas CodagerNorwayNorway1:21:52+4:17
10Sigve VagsnesNorwayNorway1:21:53+4:18
11Mattias KarlssonSwedenSweden1:21:57+4:22
12Ivar HaugenNorwayNorway1:22:30+4:55
13Oystein SorensenNorwayNorway1:23:02+5:27
14Marius BjuganNorwayNorway1:23:28+5:53
15Jostein MoeNorwayNorway1:23:32+5:57
16Thormod BergNorwayNorway1:23:46+6:11
17Anton BjartnesNorwayNorway1:24:02+6:27
18Jim Oystein NybratenNorwayNorway1:24:03+6:28
19Dan MarstonUnited KingdomGreat Britain1:24:16+6:41
20Jarl Magnus BergeNorwayNorway1:24:27+6:52
21Jon PedersenNorwayNorway1:24:51+7:16
22Sindre OsthagenNorwayNorway1:25:14+7:39
23Audun  Nilsen  BjerkreimNorwayNorway1:25:53+8:18
24Anders TiltnesNorwayNorway1:25:54+8:19
25Oyvind StoksethNorwayNorway1:26:00+8:25
26Henrik OttesenNorwayNorway1:26:22+8:47
27Rune NygaardNorwayNorway1:26:24+8:49
28Vidar SolbergNorwayNorway1:26:36+9:01
29Eirik WatterdalNorwayNorway1:27:05+9:30
30Oyvind HelgerudNorwayNorway1:27:45+10:10
31Gjermund GlesnesNorwayNorway1:27:46+10:11
32Oyvind LundNorwayNorway1:28:12+10:37
33Ulf BrennaNorwayNorway1:28:21+10:46
34Andreas HoyeNorwayNorway1:28:32+10:57
35Bent Olav AamodtNorwayNorway1:28:33+10:58
36Lars Oyvind AmundsenNorwayNorway1:29:37+12:02
37Martin  Soukup Grotle NorwayNorway1:30:07+12:32
38Dag Steinar RagvinNorwayNorway1:30:31+12:56
39Pekka ItavuoFinlandFinland1:31:17+13:42
40Bjorn EriksenNorwayNorway1:31:28+13:53
41Sindre SaksaetherNorwayNorway1:31:54+14:19
42Tor BrennaNorwayNorway1:32:40+15:05
43Kenneth BilstadNorwayNorway1:32:56+15:21
44Lars Christian UngerNorwayNorway1:32:58+15:23
45Havard HaagardNorwayNorway1:33:27+15:52
46Lars Hol MoholdtNorwayNorway1:34:05+16:30
47Kristian KullerudNorwayNorway1:34:08+16:33
48Per OlaussenNorwayNorway1:34:12+16:37
49Jorn SundbyNorwayNorway1:34:38+17:03
50Dag SolbergNorwayNorway1:34:57+17:22
51Vegard BroxNorwayNorway1:35:08+17:33
52Trygve TomtaNorwayNorway1:35:57+18:22
53Kristian RuudNorwayNorway1:36:12+18:37
54Erik ThorssonSwedenSweden1:38:05+20:30
55Kjell Arild KarlsenNorwayNorway1:38:15+20:40
56Simen SmestadNorwayNorway1:39:56+22:21
57Simen RustadNorwayNorway1:41:34+23:59
58Eivind LandeNorwayNorway1:42:16+24:41
59Oivin AarnesNorwayNorway1:42:22+24:47
60Kjell Erik RoislandNorwayNorway1:45:38+28:03
61Jon Arne SkroveNorwayNorway1:45:53+28:18
62Jan KocbachNorwayNorway1:54:33+36:58
Jostein AndersenNorwayNorwaydisqualified
Orjan RavndalNorwayNorwaydisqualified
Audun WeltzienNorwayNorwaydisqualified

Women

40 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Birte RiddervoldNorwayNorway56:37
2Elisabeth IngvaldsenNorwayNorway59:03+2:26
3Tone WigemyrNorwayNorway59:22+2:45
4Marianne RiddervoldNorwayNorway59:40+3:03
5Mari FastingNorwayNorway59:46+3:09
6Maria HoffmanFinlandFinland1:00:57+4:20
7Zsuzsa FeyRomaniaRomania1:01:15+4:38
8Ragnhild Bente AndersenNorwayNorway1:01:59+5:22
9Ellen MoenNorwayNorway1:02:56+6:19
10Lene MoeNorwayNorway1:02:57+6:20
11Ingvild GjessingNorwayNorway1:03:05+6:28
12Ingrid BronebakkNorwayNorway1:03:08+6:31
13Vendula Haldin KlechovaCzech RepublicCzech Republic1:04:34+7:57
14Line HagmannNorwayNorway1:06:14+9:37
15Marte BalchenNorwayNorway1:06:28+9:51
16Marte OstbyNorwayNorway1:06:55+10:18
17Karin SkedsmoNorwayNorway1:07:10+10:33
18Elin BjervaNorwayNorway1:07:14+10:37
19Hanne StaffNorwayNorway1:07:58+11:21
20Inga  Schjerve EkebergNorwayNorway1:08:44+12:07
21Heidi AckenhausenNorwayNorway1:09:55+13:18
22Christiane TrosseGermanyGermany1:10:07+13:30
23Irene Beate  Arnevik OhrnNorwayNorway1:11:13+14:36
24Helen MartinsenNorwayNorway1:15:36+18:59
25Line NybakkenNorwayNorway1:16:20+19:43
26Hege Ask-HenriksenNorwayNorway1:16:37+20:00
27Ragnhild UtstumoNorwayNorway1:16:50+20:13
28Linda AntonsenNorwayNorway1:18:20+21:43
29Annemarie B. MadsenNorwayNorway1:24:23+27:46
30Katja Jahren  Ekroll NorwayNorway1:26:05+29:28
31Susanne LuscherSwitzerlandSwitzerland1:27:42+31:05
32Helen M S SkarpsnoNorwayNorway1:27:43+31:06
33Ingunn Elisabeth EdstromNorwayNorway1:28:00+31:23
34Selma Beate LysakerNorwayNorway1:32:29+35:52
Anne Marie BlekenNorwayNorwaydisqualified
Asa FranzenNorwayNorwaydisqualified
Cassie Nybraten TrewinAustraliaAustraliadisqualified
Johanna RingSwedenSwedendisqualified
Linn  Thon VerdeNorwayNorwaydisqualified
Marita WeierudNorwayNorwaydisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World