International Orienteering Federation

Official results for Løvspretten

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Løvspretten
Organiser: Norway
Date: 5 June 2006

Men

65 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Johan IvarssonSwedenSweden1:17:35
2Hans TroanNorwayNorway1:19:16+1:41
3Erik AxelssonSwedenSweden1:19:36+2:01
4Bjornar ValstadNorwayNorway1:20:36+3:01
5Havard LucasenNorwayNorway1:20:37+3:02
6Jon DuncanUnited KingdomGreat Britain1:20:42+3:07
7Lars SkjesetNorwayNorway1:20:48+3:13
8Emil LauriSwedenSweden1:21:22+3:47
9Carl Kaas CodagerNorwayNorway1:21:52+4:17
10Sigve VagsnesNorwayNorway1:21:53+4:18
11Mattias KarlssonSwedenSweden1:21:57+4:22
12Ivar HaugenNorwayNorway1:22:30+4:55
13Oystein SorensenNorwayNorway1:23:02+5:27
14Marius BjuganNorwayNorway1:23:28+5:53
15Jostein MoeNorwayNorway1:23:32+5:57
16Thormod BergNorwayNorway1:23:46+6:11
17Anton BjartnesNorwayNorway1:24:02+6:27
18Jim Oystein NybratenNorwayNorway1:24:03+6:28
19Dan MarstonUnited KingdomGreat Britain1:24:16+6:41
20Jarl Magnus BergeNorwayNorway1:24:27+6:52
21Jon PedersenNorwayNorway1:24:51+7:16
22Sindre OsthagenNorwayNorway1:25:14+7:39
23Audun  Nilsen  BjerkreimNorwayNorway1:25:53+8:18
24Anders TiltnesNorwayNorway1:25:54+8:19
25Oyvind StoksethNorwayNorway1:26:00+8:25
26Henrik OttesenNorwayNorway1:26:22+8:47
27Rune NygaardNorwayNorway1:26:24+8:49
28Vidar SolbergNorwayNorway1:26:36+9:01
29Eirik WatterdalNorwayNorway1:27:05+9:30
30Oyvind HelgerudNorwayNorway1:27:45+10:10
31Gjermund GlesnesNorwayNorway1:27:46+10:11
32Oyvind LundNorwayNorway1:28:12+10:37
33Ulf BrennaNorwayNorway1:28:21+10:46
34Andreas HoyeNorwayNorway1:28:32+10:57
35Bent Olav AamodtNorwayNorway1:28:33+10:58
36Lars Oyvind AmundsenNorwayNorway1:29:37+12:02
37Martin  Soukup Grotle NorwayNorway1:30:07+12:32
38Dag Steinar RagvinNorwayNorway1:30:31+12:56
39Pekka ItavuoFinlandFinland1:31:17+13:42
40Bjorn EriksenNorwayNorway1:31:28+13:53
41Sindre SaksaetherNorwayNorway1:31:54+14:19
42Tor BrennaNorwayNorway1:32:40+15:05
43Kenneth BilstadNorwayNorway1:32:56+15:21
44Lars Christian UngerNorwayNorway1:32:58+15:23
45Havard HaagardNorwayNorway1:33:27+15:52
46Lars Hol MoholdtNorwayNorway1:34:05+16:30
47Kristian KullerudNorwayNorway1:34:08+16:33
48Per OlaussenNorwayNorway1:34:12+16:37
49Jorn SundbyNorwayNorway1:34:38+17:03
50Dag SolbergNorwayNorway1:34:57+17:22
51Vegard BroxNorwayNorway1:35:08+17:33
52Trygve TomtaNorwayNorway1:35:57+18:22
53Kristian RuudNorwayNorway1:36:12+18:37
54Erik ThorssonSwedenSweden1:38:05+20:30
55Kjell Arild KarlsenNorwayNorway1:38:15+20:40
56Simen SmestadNorwayNorway1:39:56+22:21
57Simen RustadNorwayNorway1:41:34+23:59
58Eivind LandeNorwayNorway1:42:16+24:41
59Oivin AarnesNorwayNorway1:42:22+24:47
60Kjell Erik RoislandNorwayNorway1:45:38+28:03
61Jon Arne SkroveNorwayNorway1:45:53+28:18
62Jan KocbachNorwayNorway1:54:33+36:58
Jostein AndersenNorwayNorwaydisqualified
Orjan RavndalNorwayNorwaydisqualified
Audun WeltzienNorwayNorwaydisqualified

Women

40 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Birte RiddervoldNorwayNorway56:37
2Elisabeth IngvaldsenNorwayNorway59:03+2:26
3Tone WigemyrNorwayNorway59:22+2:45
4Marianne RiddervoldNorwayNorway59:40+3:03
5Mari FastingNorwayNorway59:46+3:09
6Maria HoffmanFinlandFinland1:00:57+4:20
7Zsuzsa FeyRomaniaRomania1:01:15+4:38
8Ragnhild Bente AndersenNorwayNorway1:01:59+5:22
9Ellen MoenNorwayNorway1:02:56+6:19
10Lene MoeNorwayNorway1:02:57+6:20
11Ingvild GjessingNorwayNorway1:03:05+6:28
12Ingrid BronebakkNorwayNorway1:03:08+6:31
13Vendula Haldin KlechovaCzech RepublicCzech Republic1:04:34+7:57
14Line HagmannNorwayNorway1:06:14+9:37
15Marte BalchenNorwayNorway1:06:28+9:51
16Marte OstbyNorwayNorway1:06:55+10:18
17Karin SkedsmoNorwayNorway1:07:10+10:33
18Elin BjervaNorwayNorway1:07:14+10:37
19Hanne StaffNorwayNorway1:07:58+11:21
20Inga  Schjerve EkebergNorwayNorway1:08:44+12:07
21Heidi AckenhausenNorwayNorway1:09:55+13:18
22Christiane TrosseGermanyGermany1:10:07+13:30
23Irene Beate  Arnevik OhrnNorwayNorway1:11:13+14:36
24Helen MartinsenNorwayNorway1:15:36+18:59
25Line NybakkenNorwayNorway1:16:20+19:43
26Hege Ask-HenriksenNorwayNorway1:16:37+20:00
27Ragnhild UtstumoNorwayNorway1:16:50+20:13
28Linda AntonsenNorwayNorway1:18:20+21:43
29Annemarie B. MadsenNorwayNorway1:24:23+27:46
30Katja Jahren  Ekroll NorwayNorway1:26:05+29:28
31Susanne LuscherSwitzerlandSwitzerland1:27:42+31:05
32Helen M S SkarpsnoNorwayNorway1:27:43+31:06
33Ingunn Elisabeth EdstromNorwayNorway1:28:00+31:23
34Selma Beate LysakerNorwayNorway1:32:29+35:52
Anne Marie BlekenNorwayNorwaydisqualified
Asa FranzenNorwayNorwaydisqualified
Cassie Nybraten TrewinAustraliaAustraliadisqualified
Johanna RingSwedenSwedendisqualified
Linn  Thon VerdeNorwayNorwaydisqualified
Marita WeierudNorwayNorwaydisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 Banner 2
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org