International Orienteering Federation

Official results for WAOC UK Cup Race

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: WAOC UK Cup Race
Organiser: Great Britain
Date: 21 May 2006

Men

59 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Neil NorthropUnited KingdomGreat Britain35:12
2Graham GristwoodUnited KingdomGreat Britain35:23+0:11
3Nick BarrableUnited KingdomGreat Britain35:49+0:37
4Rob BakerUnited KingdomGreat Britain35:55+0:43
5Duncan ArcherUnited KingdomGreat Britain36:23+1:11
6Michael SprotUnited KingdomGreat Britain37:05+1:53
7Andrew PrestonUnited KingdomGreat Britain38:03+2:51
8Tuomas TalaFinlandFinland38:12+3:00
9Neil ConwayUnited KingdomGreat Britain39:03+3:51
10Tim TettUnited KingdomGreat Britain39:35+4:23
11Alan ElderUnited KingdomGreat Britain40:17+5:05
11Richard RobinsonUnited KingdomGreat Britain40:17+5:05
13Richard BarrettUnited KingdomGreat Britain40:42+5:30
14Stewart CaithnessIrelandGreat Britain41:39+6:27
15Pete ForesterUnited KingdomGreat Britain41:52+6:40
16David RollinsUnited KingdomGreat Britain42:13+7:01
17Ed NicholasUnited KingdomGreat Britain42:24+7:12
18Geoff EllisUnited KingdomGreat Britain42:30+7:18
19Richard GuillaumeUnited KingdomGreat Britain43:17+8:05
19Paul NixonUnited KingdomGreat Britain43:17+8:05
21Joe MercerUnited KingdomGreat Britain44:16+9:04
22Rob PalmerUnited KingdomGreat Britain44:21+9:09
23Andrew PowellUnited KingdomGreat Britain44:47+9:35
24Alastair BruntonUnited KingdomGreat Britain44:59+9:47
25John RockeUnited KingdomGreat Britain45:02+9:50
26Alex RothmanUnited KingdomGreat Britain45:33+10:21
27Iain BotheroydUnited KingdomGreat Britain45:43+10:31
28Jon CrossUnited KingdomGreat Britain46:03+10:51
29James CrawfordUnited KingdomGreat Britain46:07+10:55
30Chris PooleUnited KingdomGreat Britain46:20+11:08
31Shane LynchIrelandIreland46:29+11:17
32Andrew BrownUnited KingdomGreat Britain46:57+11:45
33Steve LongUnited KingdomGreat Britain47:04+11:52
34Alex CopleyUnited KingdomGreat Britain47:41+12:29
35Daniel TettUnited KingdomGreat Britain48:45+13:33
36Niall BourkeIrelandIreland50:28+15:16
37Jon MarsdenUnited KingdomGreat Britain50:41+15:29
38Rolf CrookUnited KingdomGreat Britain51:39+16:27
39Lloyd BiddellUnited KingdomGreat Britain52:05+16:53
40Graham ParkesUnited KingdomGreat Britain53:13+18:01
41Stephen Granger-BevanUnited KingdomGreat Britain56:16+21:04
42Jacob SharpeUnited KingdomGreat Britain56:23+21:11
43Mike CapperUnited KingdomGreat Britain58:45+23:33
44Tim DentonUnited KingdomGreat Britain59:14+24:02
45Kvido StrisovskyUnited KingdomGreat Britain59:39+24:27
46Chris WroeUnited KingdomGreat Britain1:01:42+26:30
47Vaclav PotesilUnited KingdomGreat Britain1:02:47+27:35
48Edmund WardUnited KingdomGreat Britain1:04:13+29:01
49Simon BranfordUnited KingdomGreat Britain1:05:08+29:56
50Duncan EdmondsonUnited KingdomGreat Britain1:06:07+30:55
51Mark CollisUnited KingdomGreat Britain1:06:22+31:10
52Michael BickleUnited KingdomGreat Britain1:10:28+35:16
53Jonathan NelsonUnited KingdomGreat Britain1:18:08+42:56
54Roberto ZanchiUnited KingdomGreat Britain1:26:12+51:00
55Stephen BorrillUnited KingdomGreat Britain1:37:07+1:01:55
56Neil CarterUnited KingdomGreat Britain1:41:59+1:06:47
57David HealeUnited KingdomGreat Britain1:45:48+1:10:36
Jeff GreenUnited KingdomGreat Britaindisqualified
Glen RichardsonUnited KingdomGreat Britaindisqualified

Women

25 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Pippa ArcherUnited KingdomGreat Britain35:49
2Sarah RollinsUnited KingdomGreat Britain36:57+1:08
3Helen PalmerUnited KingdomNorway37:46+1:57
4Liis JohansonEstoniaEstonia38:51+3:02
5Rachael Rothman ElderUnited KingdomGreat Britain40:23+4:34
6Becky CarlyleUnited KingdomGreat Britain40:25+4:36
7Karen PooleUnited KingdomGreat Britain41:35+5:46
8Jenny PeelUnited KingdomGreat Britain42:44+6:55
9Ruth HolmesUnited KingdomGreat Britain43:39+7:50
10Eleanor WestUnited KingdomGreat Britain46:58+11:09
11Blanka Collis SengerovaCzech RepublicCzech Republic47:16+11:27
12Vicky WhaleyCanadaCanada49:07+13:18
13Ekaterina OrekhovaUnited StatesUnited States49:55+14:06
14Sian ChallacombeUnited KingdomGreat Britain50:25+14:36
15Aislinn KendallIrelandIreland50:29+14:40
16Jane ForrestUnited KingdomGreat Britain53:00+17:11
17Emily ParkinUnited KingdomGreat Britain53:35+17:46
18Hilary PalmerUnited KingdomGreat Britain58:36+22:47
19Liz CrossUnited KingdomGreat Britain58:37+22:48
20Sarah FrancisUnited KingdomGreat Britain59:02+23:13
21Julia CrookUnited KingdomGreat Britain1:07:19+31:30
22Catherine GalvinUnited KingdomGreat Britain1:12:06+36:17
23Louise GuillaumeUnited KingdomGreat Britain1:15:51+40:02
Annika RichardsonUnited KingdomGreat Britaindisqualified
Satu TalaFinlandFinlanddisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org