International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 3 & EOC

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 3 & EOC
Organiser: Estonia
Date: 12 May 2006

Classes: Show all | Men | Women

Men

50 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Jani LakanenFinlandFinland1:35:22
2Daniel HubmannSwitzerlandSwitzerland1:37:22+2:00
3Olle KarnerEstoniaEstonia1:39:14+3:52
4Valentin NovikovRussian FederationRussian Federation1:39:32+4:10
5Mats HaldinFinlandFinland1:39:37+4:15
6Holger HottNorwayNorway1:40:53+5:31
7Mats TroengSwedenSweden1:41:04+5:42
8Anders NordbergNorwayNorway1:41:22+6:00
9Fredrik LowegrenSwedenSweden1:41:54+6:32
10Francois GononFranceFrance1:41:57+6:35
11Chris TerkelsenDenmarkDenmark1:42:07+6:45
12Vyacheslav MukhidinovUkraineNorway1:43:01+7:39
13Kalle DalinSwedenSweden1:43:10+7:48
14Michal SmolaCzech RepublicCzech Republic1:43:18+7:56
15Alexey BortnikRussian FederationRussian Federation1:43:27+8:05
16Marian DavidikSlovakiaSlovakia1:43:46+8:24
17Audun WeltzienNorwayNorway1:45:36+10:14
18Jarkko HuovilaFinlandFinland1:45:42+10:20
19Tomas DlabajaCzech RepublicCzech Republic1:45:45+10:23
20Carsten JorgensenDenmarkDenmark1:45:50+10:28
21Jamie StevensonUnited KingdomGreat Britain1:46:12+10:50
22Oli JohnsonUnited KingdomGreat Britain1:46:14+10:52
23Baptiste RollierSwitzerlandSwitzerland1:47:00+11:38
24Marius MazulisLithuaniaLithuania1:47:52+12:30
24Jonn Are MyhrenNetherlandsNetherlands1:47:52+12:30
26Rene RokkjaerDenmarkDenmark1:48:10+12:48
27Fabian HertnerSwitzerlandSwitzerland1:48:11+12:49
28Petteri MuukkonenFinlandFinland1:48:34+13:12
29Erkki AadliEstoniaEstonia1:48:55+13:33
30Jonas PilbladSwedenSweden1:49:03+13:41
31Lukas BartakSlovakiaSlovakia1:49:22+14:00
32Matthias LeonhardtSwitzerlandSwitzerland1:49:27+14:05
33Kristaps JaudzemsLatviaLatvia1:50:12+14:50
34Kiril NikolovBulgariaBulgaria1:50:40+15:18
35Graham GristwoodUnited KingdomGreat Britain1:50:59+15:37
36Petr LosmanCzech RepublicCzech Republic1:51:47+16:25
37Yuriy OmelchenkoUkraineUkraine1:51:54+16:32
38Gernot KerschbaumerAustriaAustria1:52:20+16:58
39Robert BanachPolandPoland1:52:51+17:29
40Matthew CraneUnited KingdomAustralia1:54:37+19:15
41Claus  Bloch Hallingdal DenmarkDenmark1:54:41+19:19
42David SchneiderSwitzerlandSwitzerland1:54:55+19:33
43Tuomas TervoFinlandFinland1:55:41+20:19
44Roger Casal FernandezSpainSpain1:56:38+21:16
45Klaus SchgagulerItalyItaly2:00:44+25:22
46Henrikas PauzasLithuaniaLithuania2:08:30+33:08
Edgars BertuksLatviaLatviadisqualified
Jon DuncanUnited KingdomGreat Britaindisqualified
Evgeny FadeevRussian FederationRussian Federationdisqualified
Martins SirmaisLatviaLatviadisqualified

Women

49 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Simone Niggli-LuderSwitzerlandSwitzerland1:12:04
2Heli JukkolaFinlandFinland1:17:41+5:37
3Minna KauppiFinlandFinland1:20:54+8:50
4Karolina Arewang-HojsgaardSwedenSweden1:21:48+9:44
5Vroni Koenig-SalmiSwitzerlandSwitzerland1:21:55+9:51
6Dana BrozkovaCzech RepublicCzech Republic1:22:51+10:47
7Marianne AndersenNorwayNorway1:23:56+11:52
8Marianne RiddervoldNorwayNorway1:24:00+11:56
9Karin SchmalfeldGermanyGermany1:24:11+12:07
10Nataliya PotopalskaUkraineUkraine1:24:32+12:28
11Sandra PauzaiteLithuaniaLithuania1:24:40+12:36
12Paula HaapakoskiFinlandFinland1:26:20+14:16
13Pinja Makinen SatriFinlandFinland1:27:01+14:57
14Sara GemperleSwitzerlandSwitzerland1:27:46+15:42
15Emma Claesson EngstrandSwedenSweden1:28:02+15:58
16Anne  Larsen Konring OlesenDenmarkDenmark1:28:16+16:12
17Brigitte Gruniger HuberSwitzerlandSwitzerland1:28:41+16:37
18Lea MullerSwitzerlandSwitzerland1:29:15+17:11
19Katri KerkolaFinlandFinland1:29:28+17:24
20Maria BergkvistSwedenSweden1:30:56+18:52
21Signe SoesDenmarkDenmark1:31:14+19:10
22Tone WigemyrNorwayNorway1:31:19+19:15
23Sarah RollinsUnited KingdomGreat Britain1:31:36+19:32
24Lina BackstromSwedenSweden1:31:58+19:54
25Natalia EfimovaRussian FederationRussian Federation1:32:04+20:00
26Inga DambeLatviaLatvia1:32:56+20:52
27Zanda AbzaloneLatviaLatvia1:34:19+22:15
28Maret VaherEstoniaEstonia1:34:22+22:18
29Diana VosyliuteLithuaniaLithuania1:35:40+23:36
30Esther Gil BrotonsSpainSpain1:36:23+24:19
31Monika DeptaGermanyGermany1:36:24+24:20
32Tania LarsenNew ZealandNew Zealand1:37:00+24:56
33Merja RantanenFinlandFinland1:37:20+25:16
33Indre ValaiteLithuaniaLithuania1:37:20+25:16
35Juliette SoulardFranceFrance1:40:41+28:37
36Radka BrozkovaCzech RepublicCzech Republic1:43:09+31:05
37Seline StalderSwitzerlandSwitzerland1:43:13+31:09
38Anu Akerman AnnusEstoniaEstonia1:46:06+34:02
39Galina VinogradovaRussian FederationRussian Federation1:46:20+34:16
40Yoko BambaJapanJapan1:46:23+34:19
41Nadiya VolynskaUkraineUkraine1:46:48+34:44
42Jenni AdamsNew ZealandNew Zealand1:48:04+36:00
43Meike JaegerGermanyGermany1:55:44+43:40
44Annika RihmaEstoniaEstonia2:00:38+48:34
Kristine Bertuka KokinaLatviaLatviadisqualified
Mari FastingNorwayNorwaydisqualified
Irina MikchalkoRussian FederationRussian Federationdisqualified
Julia NovikovaRussian FederationRussian Federationdisqualified
Ingunn  Weltzien Hultgreen NorwayNorwaydisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World