Official results for World Cup Event 2 & EOC

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 2 & EOC
Organiser: Estonia
Date: 9 May 2006

Men

51 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Thierry Gueorgiou France 34:04
2 Martins Sirmais Latvia 34:11 +0:07
3 Valentin Novikov Russian Federation 34:18 +0:14
4 Damien Renard France 34:26 +0:22
5 Peter Oberg Sweden 34:38 +0:34
6 Emil Wingstedt Sweden 34:42 +0:38
7 David Andersson Sweden 34:43 +0:39
8 Jarkko Huovila Finland 34:44 +0:40
9 Matthias Merz Switzerland 34:54 +0:50
10 Daniel Hubmann Switzerland 34:55 +0:51
11 Jani Lakanen Finland 35:01 +0:57
12 Chris Terkelsen Denmark 35:14 +1:10
13 Olle Karner Estonia 35:23 +1:19
14 Niclas Jonasson Sweden 35:33 +1:29
15 Holger Hott Norway 35:40 +1:36
16 Rene Rokkjaer Denmark 35:47 +1:43
17 Michal Smola Czech Republic 35:48 +1:44
18 Mats Troeng Sweden 35:50 +1:46
19 Anders Nordberg Norway 35:52 +1:48
20 Francois Gonon France 36:22 +2:18
21 Jonn Are Myhren Netherlands 36:27 +2:23
22 Fabian Hertner Switzerland 36:29 +2:25
23 Leonid Novikov Russian Federation 36:30 +2:26
24 Jan Prochazka Czech Republic 36:33 +2:29
25 Fredrik Lowegren Sweden 36:38 +2:34
26 Oystein  Osterbo Kvaal  Norway 36:50 +2:46
27 Christian Nielsen Denmark 37:19 +3:15
28 Vladimir Lucan Czech Republic 37:21 +3:17
29 Oli Johnson United Kingdom 37:27 +3:23
30 Robert Banach Poland 37:36 +3:32
30 Matthias Leonhardt Switzerland 37:36 +3:32
32 Pavlo Ushkvarok Ukraine 37:45 +3:41
33 Alexey Bortnik Russian Federation 37:50 +3:46
33 Marek Nomm Estonia 37:50 +3:46
35 Graham Gristwood United Kingdom 37:57 +3:53
36 Oystein Kristiansen Norway 38:06 +4:02
37 Jamie Stevenson United Kingdom 38:11 +4:07
38 Janis Krumins Latvia 38:21 +4:17
39 Markus Puusepp Estonia 38:25 +4:21
40 Modestas Bacys Lithuania 38:30 +4:26
41 Tero Fohr Finland 38:36 +4:32
41 Simonas Krepsta Lithuania 38:36 +4:32
43 Oleksandr Kratov Ukraine 39:18 +5:14
44 Roman Ryapolov Russian Federation 39:36 +5:32
45 Wojciech Kowalski Poland 39:38 +5:34
46 Erkki Aadli Estonia 39:41 +5:37
47 Tomas Dlabaja Czech Republic 39:42 +5:38
48 Klaus Schgaguler Italy 39:45 +5:41
49 Tuomas Tervo Finland 42:07 +8:03
50 Christian Teich Germany 44:30 +10:26
Kiril Nikolov Bulgaria disqualified

Women

50 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Minna Kauppi Finland 33:41
2 Marianne Andersen Norway 34:16 +0:35
3 Heli Jukkola Finland 34:55 +1:14
4 Tatyana Riabkina Russian Federation 35:10 +1:29
5 Simone Niggli-Luder Switzerland 35:18 +1:37
6 Emma Claesson Engstrand Sweden 36:18 +2:37
7 Vroni Koenig-Salmi Switzerland 36:22 +2:41
8 Helena Jansson Sweden 36:33 +2:52
9 Karin Schmalfeld Germany 36:49 +3:08
10 Birte Riddervold Norway 37:14 +3:33
11 Riina Kuuselo Finland 37:33 +3:52
12 Karolina Arewang-Hojsgaard Sweden 37:44 +4:03
13 Maret Vaher Estonia 38:13 +4:32
14 Jenny Johansson Sweden 38:15 +4:34
15 Paula Haapakoski Finland 38:16 +4:35
15 Nataliya Potopalska Ukraine 38:16 +4:35
17 Sara Gemperle Switzerland 38:33 +4:52
18 Sandra Pauzaite Lithuania 38:49 +5:08
19 Signe Soes Denmark 39:01 +5:20
20 Lina Backstrom Sweden 39:03 +5:22
20 Julia Novikova Russian Federation 39:03 +5:22
22 Irina Mikchalko Russian Federation 39:28 +5:47
23 Seline Stalder Switzerland 39:40 +5:59
24 Lea Muller Switzerland 40:15 +6:34
25 Radka Brozkova Czech Republic 40:19 +6:38
26 Marianne Riddervold Norway 40:27 +6:46
27 Zdenka Stara Czech Republic 40:34 +6:53
28 Brigitte Gruniger Huber Switzerland 40:35 +6:54
29 Jenny Johnson United Kingdom 40:54 +7:13
30 Tania Larsen New Zealand 41:06 +7:25
31 Dana Brozkova Czech Republic 41:14 +7:33
32 Claire Ward United Kingdom 41:19 +7:38
33 Esther Gil Brotons Spain 41:31 +7:50
34 Viivi-Anne Soots Estonia 42:12 +8:31
35 Line Hagmann Norway 42:18 +8:37
36 Marta Sterbova Czech Republic 42:36 +8:55
37 Natalia Efimova Russian Federation 42:37 +8:56
38 Zanda Abzalone Latvia 43:32 +9:51
39 Inga Dambe Latvia 43:34 +9:53
40 Melanie D'Harreville France 43:46 +10:05
41 Kristina Rybakovaite Lithuania 44:18 +10:37
42 Rachael Rothman Elder United Kingdom 44:53 +11:12
43 Celine Dodin France 45:09 +11:28
44 Nadiya Volynska Ukraine 45:14 +11:33
45 Vendula Haldin Klechova Czech Republic 45:37 +11:56
46 Helene Hausner Denmark 46:34 +12:53
47 Juliette Soulard France 47:17 +13:36
48 Indre Valaite Lithuania 47:30 +13:49
49 Dace Gaigala Latvia 55:48 +22:07
Satu Tahvonen Finland disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org