International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 1 & EOC

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 1 & EOC
Organiser: Estonia
Date: 7 May 2006

Men

50 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Emil Wingstedt Sweden 13:02
2 Jamie Stevenson United Kingdom 13:07 +0:05
3 Andrey Khramov Russian Federation 13:09 +0:07
4 Mikkel Lund Denmark 13:10 +0:08
5 David Schneider Switzerland 13:11 +0:08
6 Martins Sirmais Latvia 13:11 +0:09
7 Daniel Hubmann Switzerland 13:19 +0:16
8 Oystein  Osterbo Kvaal  Norway 13:22 +0:19
9 Fabian Hertner Switzerland 13:22 +0:20
10 Matthias Merz Switzerland 13:22 +0:20
11 Lars Skjeset Norway 13:25 +0:23
12 Mats Haldin Finland 13:25 +0:23
13 Christian Nielsen Denmark 13:26 +0:23
14 Carl Kaas Codager Norway 13:27 +0:25
15 Niclas Jonasson Sweden 13:31 +0:29
16 Damien Renard France 13:31 +0:29
17 Matthias Leonhardt Switzerland 13:33 +0:31
18 Rene Rokkjaer Denmark 13:34 +0:32
19 Thierry Gueorgiou France 13:37 +0:35
19 Mats Troeng Sweden 13:37 +0:35
21 Pasi Ikonen Finland 13:38 +0:36
22 Jonas Pilblad Sweden 13:39 +0:37
23 Lukas Bartak Slovakia 13:40 +0:38
24 David Andersson Sweden 13:41 +0:39
25 Roman Ryapolov Russian Federation 13:41 +0:39
26 Petr Losman Czech Republic 13:42 +0:40
27 Simonas Krepsta Lithuania 13:43 +0:40
28 Holger Hott Norway 13:49 +0:47
29 Kiril Nikolov Bulgaria 13:50 +0:48
30 Peter Oberg Sweden 13:52 +0:50
31 Tero Fohr Finland 13:52 +0:50
32 Nicolas Girsch France 13:53 +0:51
33 Jan Zazgornik Austria 13:53 +0:51
34 Claus  Bloch Hallingdal  Denmark 13:53 +0:51
35 Baptiste Rollier Switzerland 13:55 +0:53
36 Petteri Muukkonen Finland 13:58 +0:56
37 Thibaut Magne France 14:02 +1:00
38 Jon Duncan United Kingdom 14:04 +1:02
39 Antti Harju Finland 14:06 +1:03
40 Audun Weltzien Norway 14:07 +1:05
41 Felix Breitschadel Austria 14:18 +1:15
42 Jan Prochazka Czech Republic 14:18 +1:16
43 Graham Gristwood United Kingdom 14:18 +1:16
44 Pavlo Ushkvarok Ukraine 14:22 +1:20
45 Jonas Vytautas Gvildys Lithuania 14:27 +1:24
46 Vyacheslav Mukhidinov Ukraine 14:32 +1:30
47 Alexey Bortnik Russian Federation 14:46 +1:44
48 Slawomir Wozniak Poland 14:54 +1:51
49 Edgars Bertuks Latvia 14:56 +1:54
Wojciech Kowalski Poland disqualified

Women

51 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Simone Niggli-Luder Switzerland 12:35
2 Marianne Andersen Norway 13:12 +0:37
3 Minna Kauppi Finland 13:14 +0:39
4 Kajsa Nilsson Sweden 13:22 +0:47
5 Ingunn  Weltzien Hultgreen  Norway 13:23 +0:48
6 Karolina Arewang-Hojsgaard Sweden 13:25 +0:50
7 Karin Schmalfeld Germany 13:27 +0:52
8 Anu Akerman Annus Estonia 13:37 +1:02
9 Dana Brozkova Czech Republic 13:37 +1:02
10 Emma Claesson Engstrand Sweden 13:44 +1:09
11 Helena Jansson Sweden 13:44 +1:09
12 Anne  Larsen Konring Olesen Denmark 13:46 +1:11
13 Lena Eliasson Sweden 13:48 +1:13
14 Brigitte Gruniger Huber Switzerland 13:51 +1:16
15 Seline Stalder Switzerland 13:56 +1:21
16 Julia Novikova Russian Federation 13:57 +1:22
17 Mari Fasting Norway 14:03 +1:28
18 Sarah Rollins United Kingdom 14:07 +1:32
19 Ingunn Fristad Norway 14:09 +1:34
20 Satu Tahvonen Finland 14:12 +1:37
21 Riina Kuuselo Finland 14:13 +1:38
22 Galina Vinogradova Russian Federation 14:13 +1:38
23 Katri Kerkola Finland 14:16 +1:41
24 Lea Muller Switzerland 14:16 +1:41
25 Birte Riddervold Norway 14:18 +1:43
26 Zdenka Stara Czech Republic 14:20 +1:45
27 Sara Gemperle Switzerland 14:22 +1:47
28 Veronica Minoiu Romania 14:23 +1:48
29 Vroni Koenig-Salmi Switzerland 14:26 +1:51
30 Line Hagmann Norway 14:38 +2:03
31 Iliana Ilieva Shandurkova Bulgaria 14:39 +2:04
32 Radka Brozkova Czech Republic 14:40 +2:05
33 Celine Dodin France 14:40 +2:05
34 Pinja Makinen Satri Finland 14:44 +2:09
35 Marta Florkowska Poland 14:46 +2:11
36 Anna Fadeeva Russian Federation 14:46 +2:11
37 Jenny Johnson United Kingdom 14:47 +2:12
38 Maria Bergkvist Sweden 14:51 +2:16
39 Rachael Rothman Elder United Kingdom 15:06 +2:31
40 Esther Gil Brotons Spain 15:07 +2:32
41 Kristina Rybakovaite Lithuania 15:16 +2:41
42 Inga Dambe Latvia 15:19 +2:44
43 Aija Skrastina Latvia 15:20 +2:45
44 Helen Bridle United Kingdom 15:26 +2:51
45 Natalia Efimova Russian Federation 15:34 +2:59
46 Liis Johanson Estonia 15:52 +3:17
47 Amelie Chataing France 15:57 +3:22
48 Sandra Pauzaite Lithuania 16:02 +3:27
49 Juliette Soulard France 16:05 +3:30
50 Merike Vanjuk Estonia 16:23 +3:48
51 Tatyana Voskobojnikova Belarus 16:26 +3:51

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Bryzos
WOC 2019 banner
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org