International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 9 & EOC

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 9 & EOC
Organiser: Russian Federation
Date: 25 February 2006

Men

67 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Tomas LofgrenSwedenSweden37:22
2Eduard KhrennikovRussian FederationRussian Federation37:27+0:05
3Tobias AslundSwedenSweden37:47+0:25
4Staffan TunisFinlandFinland38:02+0:40
5Ruslan GritsanRussian FederationRussian Federation38:17+0:55
6Sergey OsipovRussian FederationRussian Federation38:19+0:57
7Peter ArnessonSwedenSweden38:20+0:58
8Kiril VeselovRussian FederationRussian Federation38:42+1:20
9Eivind TonnaNorwayNorway38:47+1:25
10Teemu KongasFinlandFinland38:58+1:36
11Matti KeskinarkausFinlandFinland39:00+1:38
12Erik RostSwedenSweden39:03+1:41
13Johan GranathSwedenSweden39:05+1:43
14Andrei GruzdevRussian FederationRussian Federation39:07+1:45
15Petri KiiskinenFinlandFinland39:22+2:00
15Vadim TolstopyatovRussian FederationRussian Federation39:22+2:00
17Jukka LankiFinlandFinland39:23+2:01
18Arto LiljaFinlandFinland39:25+2:03
19Ondrej VodrazkaCzech RepublicCzech Republic39:33+2:11
20Egor SorokinRussian FederationRussian Federation39:58+2:36
21Nerijus SulcysLithuaniaLithuania40:02+2:40
22Pavel UtkinRussian FederationRussian Federation40:43+3:21
23Jan LauermanCzech RepublicCzech Republic40:52+3:30
24Tommy OlsenNorwayNorway40:59+3:37
25Oyvind LundNorwayNorway41:01+3:39
26Boris FischerSwitzerlandSwitzerland41:02+3:40
27Bengt LeanderssonSwedenSweden41:22+4:00
28Pascal MessikommerSwitzerlandSwitzerland41:42+4:20
29Lars Hol MoholdtNorwayNorway41:45+4:23
30Jan SedivyCzech RepublicCzech Republic41:51+4:29
31Tonis ErmEstoniaEstonia41:59+4:37
32Eirik WatterdalNorwayNorway42:14+4:52
33Arsen ZhuravelUkraineUkraine42:19+4:57
34Dmitrijs AndrejevsLatviaLatvia42:50+5:28
35Vitalijus PetrulisLithuaniaLithuania42:58+5:36
36Stefan SurganSlovakiaSlovakia42:59+5:37
37Andriy BorisUkraineUkraine43:05+5:43
38Bernd KohlschmidtGermanyGermany43:10+5:48
39Stefan VargaAustriaAustria43:16+5:54
40Regimantas KavaliauskasLithuaniaLithuania44:09+6:47
41Igor ZvontsovBelarusBelarus44:23+7:01
42Morihiro HorieJapanJapan44:31+7:09
43Andrey EvsikovBelarusBelarus45:26+8:04
44Tomas RauchCzech RepublicCzech Republic45:28+8:06
45Egidijus PilybasLithuaniaLithuania45:29+8:07
46Hans-Heiri SpoerrySwitzerlandSwitzerland45:50+8:28
47Toms VeitsLatviaLatvia45:55+8:33
48Oleksiy UfimtsevUkraineUkraine46:02+8:40
49Taavi NurmEstoniaEstonia46:20+8:58
50Edgars PeilansLatviaLatvia46:59+9:37
51Lars Christian UngerNorwayNorway47:39+10:17
52Nicola PradelItalyItaly48:04+10:42
53Maksim LapekinBelarusBelarus48:56+11:34
54Reinis PutninsLatviaLatvia49:02+11:40
55Viktors ─╗escovsLatviaLatvia49:07+11:45
56Pavel TchernyBelarusBelarus49:19+11:57
57Max HabenichtAustriaAustria50:57+13:35
58Thomas ZanonerItalyItaly51:06+13:44
59Gabor HarangozoHungaryHungary51:07+13:45
60Pavel EvsikauBelarusBelarus51:35+14:13
61Daniel MarosffyHungaryHungary52:10+14:48
62Ruslan ProkofevBelarusBelarus53:15+15:53
63Christian SpoerrySwitzerlandSwitzerland54:29+17:07
64Andras CsucsRomaniaRomania57:49+20:27
65Vladimir ArkhipovKazakhstanKazakhstan58:13+20:51
66Carl FeyUnited StatesUnited States1:00:06+22:44
Oleksandr KalinkinUkraineUkrainedisqualified

Women

34 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Tatiana VlasovaRussian FederationRussian Federation31:39
2Stine Hjermstad KirkevikNorwayNorway32:22+0:43
3Natalya TomilovaRussian FederationRussian Federation32:24+0:45
4Olga ShevchenkoRussian FederationRussian Federation32:47+1:08
5Hannele Tonna ValkonenFinlandFinland32:49+1:10
6Erja JokinenFinlandFinland33:19+1:40
7Valentina LebedevaRussian FederationRussian Federation33:28+1:49
8Elena BondarRussian FederationRussian Federation33:37+1:58
8Erica JohanssonSwedenSweden33:37+1:58
10Svetlana ShvetsovaRussian FederationRussian Federation33:46+2:07
11Marie LundSwedenSweden33:50+2:11
12Kjersti ReenaasNorwayNorway33:58+2:19
13Kirsi Kiiskinen VanhalakkaFinlandFinland34:08+2:29
14Stina GrenholmSwedenSweden34:18+2:39
15Natalia NaumovaRussian FederationRussian Federation34:24+2:45
16Liisa AnttilaFinlandFinland34:28+2:49
17Hanna-Maija MakelaFinlandFinland34:29+2:50
18Elena DergachRussian FederationRussian Federation34:32+2:53
19Ramune ArlauskieneLithuaniaLithuania34:39+3:00
20Asa Zetterberg-ErikssonSwedenSweden35:14+3:35
21Barbora ChudikovaCzech RepublicCzech Republic35:18+3:39
22Lenka HruskovaCzech RepublicCzech Republic36:52+5:13
23Theres KlasiSwitzerlandSwitzerland37:44+6:05
24Yvonne GantenbeinSwitzerlandSwitzerland38:10+6:31
25Iliana Ilieva ShandurkovaBulgariaBulgaria38:20+6:41
26Zuzana StehnovaCzech RepublicCzech Republic38:22+6:43
27Stefania Dimitrova BelonazhevaBulgariaBulgaria40:29+8:50
28Maryna KuzniatsovaBelarusBelarus40:37+8:58
29Irina PoshelyukBelarusBelarus41:08+9:29
30Agnes SimonHungaryHungary41:48+10:09
31Alesya ZyatevaBelarusBelarus41:54+10:15
32Inna GogorevaBelarusBelarus43:01+11:22
33Svitlana RybachukUkraineUkraine50:36+18:57
Katja RajaniemiFinlandFinlanddisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
WOC 2019 Banner 2
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org