International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 8 & EOC

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 8 & EOC
Organiser: Russian Federation
Date: 23 February 2006

Men

65 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Tomas LofgrenSwedenSweden1:40:10
2Tobias AslundSwedenSweden1:40:45+0:35
3Johan GranathSwedenSweden1:40:46+0:36
4Peter ArnessonSwedenSweden1:40:47+0:37
5Eduard KhrennikovRussian FederationRussian Federation1:40:55+0:45
6Teemu KongasFinlandFinland1:41:40+1:30
7Eivind TonnaNorwayNorway1:42:06+1:56
8Ruslan GritsanRussian FederationRussian Federation1:42:18+2:08
9Arto LiljaFinlandFinland1:44:51+4:41
9Sergey OsipovRussian FederationRussian Federation1:44:51+4:41
9Vadim TolstopyatovRussian FederationRussian Federation1:44:51+4:41
12Jukka LankiFinlandFinland1:45:14+5:04
13Andrei GruzdevRussian FederationRussian Federation1:45:20+5:10
14Kiril VeselovRussian FederationRussian Federation1:45:38+5:28
15Erik RostSwedenSweden1:45:51+5:41
16Egor SorokinRussian FederationRussian Federation1:46:02+5:52
17Staffan TunisFinlandFinland1:46:03+5:53
18Pavel UtkinRussian FederationRussian Federation1:47:14+7:04
19Matti KeskinarkausFinlandFinland1:47:34+7:24
20Bengt LeanderssonSwedenSweden1:49:15+9:05
21Jan LauermanCzech RepublicCzech Republic1:49:17+9:07
22Ondrej VodrazkaCzech RepublicCzech Republic1:50:51+10:41
23Oyvind LundNorwayNorway1:51:03+10:53
24Petri KiiskinenFinlandFinland1:51:21+11:11
25Tommy OlsenNorwayNorway1:51:48+11:38
26Nerijus SulcysLithuaniaLithuania1:52:31+12:21
27Lars Hol MoholdtNorwayNorway1:53:53+13:43
28Jan SedivyCzech RepublicCzech Republic1:54:19+14:09
29Tonis ErmEstoniaEstonia1:54:21+14:11
30Stefan SurganSlovakiaSlovakia1:54:26+14:16
31Arsen ZhuravelUkraineUkraine1:54:31+14:21
32Regimantas KavaliauskasLithuaniaLithuania1:58:30+18:20
33Vitalijus PetrulisLithuaniaLithuania1:58:38+18:28
34Pascal MessikommerSwitzerlandSwitzerland1:58:45+18:35
35Andriy BorisUkraineUkraine1:58:47+18:37
35Boris FischerSwitzerlandSwitzerland1:58:47+18:37
37Eirik WatterdalNorwayNorway1:58:58+18:48
38Morihiro HorieJapanJapan1:59:04+18:54
39Dmitrijs AndrejevsLatviaLatvia1:59:39+19:29
39Stefan VargaAustriaAustria1:59:39+19:29
41Tomas RauchCzech RepublicCzech Republic2:00:03+19:53
42Bernd KohlschmidtGermanyGermany2:00:15+20:05
43Egidijus PilybasLithuaniaLithuania2:02:02+21:52
44Lars Christian UngerNorwayNorway2:02:30+22:20
45Hans-Heiri SpoerrySwitzerlandSwitzerland2:04:03+23:53
46Igor ZvontsovBelarusBelarus2:05:41+25:31
47Oleksiy UfimtsevUkraineUkraine2:06:22+26:12
48Viktors ─╗escovsLatviaLatvia2:10:33+30:23
49Toms VeitsLatviaLatvia2:10:37+30:27
50Taavi NurmEstoniaEstonia2:10:52+30:42
51Christian SpoerrySwitzerlandSwitzerland2:11:21+31:11
52Reinis PutninsLatviaLatvia2:13:06+32:56
53Nicola PradelItalyItaly2:18:03+37:53
54Pavel TchernyBelarusBelarus2:18:30+38:20
55Carl FeyUnited StatesUnited States2:19:26+39:16
56Andrey EvsikovBelarusBelarus2:20:45+40:35
57Edgars PeilansLatviaLatvia2:22:06+41:56
58Daniel MarosffyHungaryHungary2:23:04+42:54
59Ruslan ProkofevBelarusBelarus2:28:14+48:04
60Maksim LapekinBelarusBelarus2:33:59+53:49
61Pavel EvsikauBelarusBelarus2:49:29+1:09:19
62Gabor HarangozoHungaryHungary2:50:36+1:10:26
63Vladimir ArkhipovKazakhstanKazakhstan3:17:48+1:37:38
Oleksandr KalinkinUkraineUkrainedisqualified
Thomas ZanonerItalyItalydisqualified

Women

34 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Stine Hjermstad KirkevikNorwayNorway1:13:30
2Tatiana VlasovaRussian FederationRussian Federation1:14:04+0:34
3Hannele Tonna ValkonenFinlandFinland1:14:26+0:56
4Elena DergachRussian FederationRussian Federation1:15:46+2:16
5Liisa AnttilaFinlandFinland1:17:07+3:37
6Natalya TomilovaRussian FederationRussian Federation1:17:14+3:44
7Elena BondarRussian FederationRussian Federation1:17:15+3:45
8Natalia NaumovaRussian FederationRussian Federation1:17:16+3:46
9Stina GrenholmSwedenSweden1:18:04+4:34
10Svetlana ShvetsovaRussian FederationRussian Federation1:18:53+5:23
11Kirsi Kiiskinen VanhalakkaFinlandFinland1:19:01+5:31
12Valentina LebedevaRussian FederationRussian Federation1:19:33+6:03
13Erja JokinenFinlandFinland1:19:45+6:15
14Marie LundSwedenSweden1:19:55+6:25
15Hanna-Maija MakelaFinlandFinland1:20:33+7:03
15Kjersti ReenaasNorwayNorway1:20:33+7:03
17Erica JohanssonSwedenSweden1:20:39+7:09
18Katja RajaniemiFinlandFinland1:20:44+7:14
19Ramune ArlauskieneLithuaniaLithuania1:21:50+8:20
20Asa Zetterberg-ErikssonSwedenSweden1:23:21+9:51
21Yvonne GantenbeinSwitzerlandSwitzerland1:24:41+11:11
22Lenka HruskovaCzech RepublicCzech Republic1:26:48+13:18
23Zuzana StehnovaCzech RepublicCzech Republic1:30:06+16:36
24Iliana Ilieva ShandurkovaBulgariaBulgaria1:30:38+17:08
25Svitlana RybachukUkraineUkraine1:31:29+17:59
26Stefania Dimitrova BelonazhevaBulgariaBulgaria1:33:18+19:48
27Barbora ChudikovaCzech RepublicCzech Republic1:36:01+22:31
28Maryna KuzniatsovaBelarusBelarus1:38:21+24:51
29Irina PoshelyukBelarusBelarus1:42:36+29:06
30Olga ShevchenkoRussian FederationRussian Federation1:46:45+33:15
31Theres KlasiSwitzerlandSwitzerland1:50:05+36:35
32Inna GogorevaBelarusBelarus1:52:23+38:53
33Agnes SimonHungaryHungary1:57:12+43:42
34Alesya ZyatevaBelarusBelarus2:06:35+53:05

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 Banner 2
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org