International Orienteering Federation

Official results for 2005 Yunnan Orienteering Festival

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: 2005 Yunnan Orienteering Festival
Organiser: China
Date: 11 November 2005

Men

56 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Yuriy OmelchenkoUkraineUkraine32:53
2David Brickhill-JonesAustraliaAustralia33:15+0:22
3Martin JohanssonSwedenSweden33:43+0:50
4Tomas DlabajaCzech RepublicCzech Republic34:17+1:24
5Chris TerkelsenDenmarkDenmark34:21+1:28
6Toni LouhisolaFinlandFinland34:50+1:57
7Oystein  Osterbo Kvaal NorwayNorway34:58+2:05
8Claus  Bloch Hallingdal DenmarkDenmark35:48+2:55
9Ewan McCarthyUnited KingdomGreat Britain37:48+4:55
10Marco SeppiItalyItaly37:52+4:59
11Felix BreitschadelAustriaAustria38:32+5:39
12Mats HaldinFinlandFinland38:39+5:46
13Dan MarstonUnited KingdomGreat Britain38:58+6:05
14Qiangqiang ShiChinaChina41:17+8:24
15Jaani LantelaFinlandFinland41:18+8:25
16Guilong LiChinaChina41:55+9:02
17Ilia SlepovRussian FederationRussian Federation43:08+10:15
18Yoshinori TakahashiJapanJapan43:28+10:35
19Jorn SundbyNorwayNorway45:55+13:02
20Zhengbo ZhangChinaChina45:58+13:05
21Zhaowei LiChinaChina46:53+14:00
22Xiang XiaoChinaChina47:01+14:08
23Deliang ChenChinaChina47:43+14:50
24Xiantao GouChinaChina49:04+16:11
25Bin CaoChinaChina49:09+16:16
26Andrew HillAustraliaAustralia49:47+16:54
27Hongfa ZengChinaChina51:05+18:12
28Jianfei OuyangChinaChina51:08+18:15
29Chao ChenChinaChina51:37+18:44
30Jian HuangChinaChina51:56+19:03
31Siu Tung HuiHong KongHong Kong52:10+19:17
32Shui JiangChinaChina53:28+20:35
33Meng WangChinaChina53:45+20:52
34Xinnian JiangChinaChina53:49+20:56
35Chi Hang LiangHong KongHong Kong54:02+21:09
36Yue HeChinaChina54:03+21:10
37Shuning ZhangChinaChina54:27+21:34
38Xuejin LuKorea, Democratic People's Republic ofKorea, Democratic People's Republic of54:46+21:53
39Zhiming CaoChinaChina55:58+23:05
40Yihuai CaoChinaChina56:44+23:51
41Ming GaoChinaChina58:22+25:29
42Naigang ZhangChinaChina58:28+25:35
43Guohui HuangChinaChina1:01:25+28:32
44Wangyun ZhanChinaChina1:05:40+32:47
45Chengjin JinKorea, Democratic People's Republic ofKorea, Democratic People's Republic of1:07:17+34:24
46Xiaoming LiuChinaChina1:07:55+35:02
47Ming-Yen WuChinese TaipeiChinese Taipei1:08:05+35:12
48Kam Tat WongHong KongHong Kong1:08:25+35:32
49Wei Yeung TamHong KongHong Kong1:09:08+36:15
50Pinghui ZhuangChinaChina1:17:51+44:58
Guoliang ChenChinaChinadisqualified
Anders FriskSwedenSwedendisqualified
Deming LiKorea, Democratic People's Republic ofKorea, Democratic People's Republic ofdisqualified
Hua LiChinaChinadisqualified
Jianyong MaChinaChinadisqualified
Jingxiong MoChinaChinadisqualified

Women

41 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Elin A. SkantzeSwedenSweden33:34
2Dana BrozkovaCzech RepublicCzech Republic34:50+1:16
3Helena JanssonSwedenSweden34:54+1:20
4Ieva SargautyteLithuaniaLithuania35:05+1:31
5Line HagmannNorwayNorway35:08+1:34
6Riina KuuseloFinlandFinland35:22+1:48
7Maria BergkvistSwedenSweden35:23+1:49
8Elise EgsethNorwayNorway36:34+3:00
9Lene BergersenNorwayNorway39:06+5:32
10Brigitte Gruniger HuberSwitzerlandSwitzerland39:13+5:39
11Sakiko MiyauchiJapanJapan40:12+6:38
12Livia SchochSwitzerlandSwitzerland41:29+7:55
13Zongli HanChinaChina42:30+8:56
14Xunyan WenChinaChina42:45+9:11
15Xianhua RenKorea, Democratic People's Republic ofKorea, Democratic People's Republic of43:18+9:44
16Fanny FredrikssonSwedenSweden43:19+9:45
17Michela GuizzardiItalyItaly43:42+10:08
18Veronica MinoiuRomaniaRomania43:43+10:09
19Yanxia QinChinaChina44:04+10:30
20Huanqun XiongChinaChina45:57+12:23
21Tatyana RiabkinaRussian FederationRussian Federation46:47+13:13
22Dainora AlsauskaiteLithuaniaLithuania48:48+15:14
23Can ZhangChinaChina49:21+15:47
24Chunlan WangChinaChina49:41+16:07
25Liping CaoChinaChina49:53+16:19
26Lijuan MengChinaChina50:26+16:52
27Wenjun ZhouChinaChina50:37+17:03
28Danjuan DengChinaChina50:40+17:06
29Fei LiChinaChina51:09+17:35
30Maureen Lo OlssonHong KongHong Kong51:41+18:07
31Shuying BaiKorea, Democratic People's Republic ofKorea, Democratic People's Republic of51:56+18:22
32Zhaohong QiChinaChina52:03+18:29
33Yuen Ki Hilda ChengHong KongHong Kong1:08:40+35:06
34Wei DaiChinaChina1:09:40+36:06
35Rong WuChinaChina1:15:17+41:43
36Lijuan ZengChinaChina1:15:27+41:53
37Xiang JinKorea, Democratic People's Republic ofKorea, Democratic People's Republic of1:23:28+49:54
38Shenghuan WenChinaChina1:24:29+50:55
39Fang WuChinaChina2:01:04+1:27:30
Shuang LiangChinaChinadisqualified
Mingyue ZhuChinaChinadisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org