International Orienteering Federation

Official results for 2005 Yunnan Orienteering Festival

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: 2005 Yunnan Orienteering Festival
Organiser: China
Date: 10 November 2005

Men

56 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1David Brickhill-JonesAustraliaAustralia15:12
2Mats HaldinFinlandFinland15:44+0:32
3Martin JohanssonSwedenSweden16:10+0:58
4Anders HolmbergSwedenSweden16:22+1:10
5Yuriy OmelchenkoUkraineUkraine16:30+1:18
6Oystein  Osterbo Kvaal NorwayNorway16:33+1:21
7Claus  Bloch Hallingdal DenmarkDenmark17:33+2:21
7Felix BreitschadelAustriaAustria17:33+2:21
9Ewan McCarthyUnited KingdomGreat Britain17:42+2:30
10Toni LouhisolaFinlandFinland18:42+3:30
11Marco SeppiItalyItaly18:53+3:41
12Guilong LiChinaChina19:41+4:29
13Zhiming CaoChinaChina20:03+4:51
13Yoshinori TakahashiJapanJapan20:03+4:51
15Jianfei OuyangChinaChina20:43+5:31
16Bin CaoChinaChina20:47+5:35
17Zhaowei LiChinaChina20:51+5:39
17Dan MarstonUnited KingdomGreat Britain20:51+5:39
19Tomas DlabajaCzech RepublicCzech Republic20:53+5:41
20Xiantao GouChinaChina20:54+5:42
21Ilia SlepovRussian FederationRussian Federation20:58+5:46
22Qiangqiang ShiChinaChina21:41+6:29
23Wangyun ZhanChinaChina21:42+6:30
24Naigang ZhangChinaChina21:51+6:39
25Hongfa ZengChinaChina22:09+6:57
26Hua LiChinaChina22:44+7:32
27Andrew HillAustraliaAustralia23:00+7:48
28Shui JiangChinaChina23:37+8:25
29Siu Tung HuiHong KongHong Kong24:00+8:48
30Jian HuangChinaChina24:48+9:36
31Chengjin JinKorea, Democratic People's Republic ofKorea, Democratic People's Republic of24:54+9:42
32Yihuai CaoChinaChina24:57+9:45
33Zhengbo ZhangChinaChina25:03+9:51
34Meng WangChinaChina25:04+9:52
35Xiang XiaoChinaChina25:06+9:54
36Shuning ZhangChinaChina25:15+10:03
37Ming GaoChinaChina25:30+10:18
38Deliang ChenChinaChina25:45+10:33
39Chao ChenChinaChina27:20+12:08
40Huaping GaoChinaChina28:43+13:31
41Chi Hang LiangHong KongHong Kong29:00+13:48
42Wei Yeung TamHong KongHong Kong29:31+14:19
43Yue HeChinaChina29:35+14:23
44Guoliang ChenChinaChina30:41+15:29
45Xuejin LuKorea, Democratic People's Republic ofKorea, Democratic People's Republic of30:44+15:32
46Pinghui ZhuangChinaChina31:22+16:10
47Xinnian JiangChinaChina33:25+18:13
48Jian MaChinaChina35:21+20:09
49Kam Tat WongHong KongHong Kong37:41+22:29
50Guohui HuangChinaChina37:59+22:47
51Ming-Yen WuChinese TaipeiChinese Taipei51:11+35:59
Jaani LantelaFinlandFinlanddisqualified
Deming LiKorea, Democratic People's Republic ofKorea, Democratic People's Republic ofdisqualified
Ian MeyerAustraliaAustraliadisqualified
Jingxiong MoChinaChinadisqualified
Chris TerkelsenDenmarkDenmarkdisqualified

Women

40 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Tatyana RiabkinaRussian FederationRussian Federation16:27
2Riina KuuseloFinlandFinland17:07+0:40
3Ieva SargautyteLithuaniaLithuania17:25+0:58
4Brigitte Gruniger HuberSwitzerlandSwitzerland17:38+1:11
5Elise EgsethNorwayNorway17:45+1:18
6Dana BrozkovaCzech RepublicCzech Republic18:19+1:52
7Elin A. SkantzeSwedenSweden18:41+2:14
8Maria BergkvistSwedenSweden18:42+2:15
9Veronica MinoiuRomaniaRomania18:49+2:22
10Fei LiChinaChina20:12+3:45
11Lene BergersenNorwayNorway20:49+4:22
12Mingyue ZhuChinaChina20:54+4:27
13Line HagmannNorwayNorway21:22+4:55
14Sakiko MiyauchiJapanJapan21:35+5:08
15Livia SchochSwitzerlandSwitzerland21:54+5:27
16Shenghuan WenChinaChina22:08+5:41
17Wenjun ZhouChinaChina22:13+5:46
18Rong WuChinaChina23:24+6:57
19Danjuan DengChinaChina23:41+7:14
20Maureen Lo OlssonHong KongHong Kong23:45+7:18
21Wei DaiChinaChina23:53+7:26
22Zhaohong QiChinaChina24:01+7:34
23Michela GuizzardiItalyItaly24:44+8:17
23Chunlan WangChinaChina24:44+8:17
25Lijuan MengChinaChina24:52+8:25
26Yanxia QinChinaChina26:02+9:35
27Huanqun XiongChinaChina26:17+9:50
28Xunyan WenChinaChina26:38+10:11
29Shuying BaiKorea, Democratic People's Republic ofKorea, Democratic People's Republic of27:02+10:35
30Fanny FredrikssonSwedenSweden27:24+10:57
30Shuang LiangChinaChina27:24+10:57
32Can ZhangChinaChina29:02+12:35
33Yuen Ki Hilda ChengHong KongHong Kong29:06+12:39
34Lijuan ZengChinaChina31:45+15:18
35Liping CaoChinaChina31:51+15:24
36Fang WuChinaChina38:32+22:05
37Zongli HanChinaChina48:39+32:12
38Xiang JinKorea, Democratic People's Republic ofKorea, Democratic People's Republic of1:06:27+50:00
Dainora AlsauskaiteLithuaniaLithuaniadisqualified
Helena JanssonSwedenSwedendisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org