International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 10

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 10
Organiser: Italy
Date: 5 October 2005

Men

51 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Daniel HubmannSwitzerlandSwitzerland13:29
2Matthew CraneUnited KingdomAustralia14:12+0:43
3Thierry GueorgiouFranceFrance14:16+0:47
4Jorgen WickholmFinlandFinland14:19+0:50
5Etienne Van GasseBelgiumBelgium14:31+1:02
6Damien RenardFranceFrance14:33+1:04
7Tomas DlabajaCzech RepublicCzech Republic14:49+1:20
7Matthias LeonhardtSwitzerlandSwitzerland14:49+1:20
9Matthias MerzSwitzerlandSwitzerland14:53+1:24
10Chris TerkelsenDenmarkDenmark14:55+1:26
11Oystein  Osterbo Kvaal NorwayNorway14:56+1:27
12Holger HottNorwayNorway15:06+1:37
13Jonne LakanenFinlandFinland15:19+1:50
14Mats TroengSwedenSweden15:35+2:06
15David Brickhill-JonesAustraliaAustralia15:40+2:11
15Michal SmolaCzech RepublicCzech Republic15:40+2:11
17Mikhail MamleevItalyItaly15:56+2:27
18Roger Casal FernandezSpainSpain15:58+2:29
19Jarkko HuovilaFinlandFinland15:59+2:30
20Benno SchulerSwitzerlandSwitzerland16:06+2:37
21Nick BarrableUnited KingdomGreat Britain16:09+2:40
21Alexander LubinaGermanyGermany16:09+2:40
23Michele TavernaroItalyItaly16:12+2:43
24Martin PongratzAustriaAustria16:21+2:52
24David SchneiderSwitzerlandSwitzerland16:21+2:52
26Philippe AdamskiFranceFrance16:22+2:53
27Mats HaldinFinlandFinland16:29+3:00
28Ralph KornerGermanyGermany16:35+3:06
29Francois GononFranceFrance16:48+3:19
30Alessio TenaniItalyItaly16:53+3:24
31Marc LauensteinSwitzerlandSwitzerland16:58+3:29
32Nicolas SillienBelgiumBelgium17:02+3:33
33Olle KarnerEstoniaEstonia17:04+3:35
33Ewan McCarthyUnited KingdomGreat Britain17:04+3:35
35Johan ModigSwedenSweden17:11+3:42
36Troels NielsenDenmarkDenmark17:13+3:44
37Leif BaderGermanyGermany17:39+4:10
37Niclas JonassonSwedenSweden17:39+4:10
39Pierre KaltenbacherAustriaAustria17:46+4:17
40Mikkel LundDenmarkDenmark17:48+4:19
41Christoph HofmeisterGermanyGermany18:02+4:33
42Jani LakanenFinlandFinland18:04+4:35
43Marco SeppiItalyItaly18:14+4:45
44Audun WeltzienNorwayNorway18:24+4:55
45Eric MorrisAustraliaAustralia18:26+4:57
46Tero FohrFinlandFinland18:36+5:07
47Petr LosmanCzech RepublicCzech Republic18:52+5:23
48Gabor ForraiHungaryHungary19:07+5:38
49Shigeyuki KoizumiJapanJapan19:40+6:11
50David AnderssonSwedenSweden20:03+6:34
Mattias Karlsson  Vagnis SwedenSwedendisqualified

Women

51 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Simone Niggli-LuderSwitzerlandSwitzerland15:48
2Martina FritschySwitzerlandSwitzerland15:52+0:04
3Helen WinskillUnited KingdomGreat Britain16:17+0:29
4Zdenka StaraCzech RepublicCzech Republic16:51+1:03
5Paula HaapakoskiFinlandFinland16:57+1:09
6Dana BrozkovaCzech RepublicCzech Republic17:07+1:19
7Marianne AndersenNorwayNorway17:13+1:25
7Brigitte Gruniger HuberSwitzerlandSwitzerland17:13+1:25
9Vendula Haldin KlechovaCzech RepublicCzech Republic17:25+1:37
10Helena JanssonSwedenSweden17:26+1:38
11Lea MullerSwitzerlandSwitzerland17:36+1:48
12Hanna PalmSwedenSweden17:53+2:05
13Bodil HolmstromFinlandFinland17:57+2:09
14Anais GoffreFranceFrance18:11+2:23
15Laura ScaravonatiItalyItaly18:31+2:43
16Anne Margrethe  Hausken NordbergNorwayNorway18:32+2:44
17Amelie ChataingFranceFrance18:44+2:56
18Esther Gil BrotonsSpainSpain18:56+3:08
19Anna MarsellSwedenSweden19:23+3:35
20Emma Claesson EngstrandSwedenSweden19:30+3:42
21Melanie D'HarrevilleFranceFrance19:31+3:43
21Annabel Fernandez ValledorSpainSpain19:31+3:43
23Sara GemperleSwitzerlandSwitzerland19:34+3:46
24Signe SoesDenmarkDenmark19:36+3:48
25Anne  Larsen Konring OlesenDenmarkDenmark19:47+3:59
26Annika BillstamSwedenSweden19:56+4:08
27Vroni Koenig-SalmiSwitzerlandSwitzerland19:59+4:11
28Heather MonroUnited KingdomGreat Britain20:00+4:12
29Marika DobkeGermanyGermany20:09+4:21
30Aline HermansBelgiumBelgium20:28+4:40
31Christine KirchlechnerItalyItaly20:32+4:44
32Meike JaegerGermanyGermany20:46+4:58
33Lena EliassonSwedenSweden21:10+5:22
34Yaroslava TrygubyakUkraineUkraine21:22+5:34
35Bernadett KelemenHungaryHungary21:50+6:02
36Pippa ArcherUnited KingdomGreat Britain21:55+6:07
37Helga BertoldiItalyItaly22:07+6:19
38Lene MoeNorwayNorway22:20+6:32
39Nataliya PotopalskaUkraineUkraine22:54+7:06
40Renate FaunerItalyItaly22:55+7:07
41Cindy BecuFranceFrance23:05+7:17
42Mariya SpasyukUkraineUkraine23:30+7:42
43Celine DodinFranceFrance23:31+7:43
44Karen WilliamsUnited StatesUnited States23:49+8:01
45Sandra Lauenstein ZurcherUnited StatesUnited States24:29+8:41
46Mikiko MinagawaJapanJapan24:59+9:11
47Irina MaiorescuRomaniaRomania25:24+9:36
48Sarah RollinsUnited KingdomGreat Britain25:57+10:09
Sakiko MiyauchiJapanJapandisqualified
Rachael Rothman ElderUnited KingdomGreat Britaindisqualified
Martina ZverinovaCzech RepublicCzech Republicdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org