International Orienteering Federation

Official results for XVI Suunto Games and Euromeeting (day 1)

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: XVI Suunto Games and Euromeeting (day 1)
Organiser: Estonia
Date: 1 October 2005

Men

56 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Antti Harju Finland 1:11:10
2 Emil Wingstedt Sweden 1:12:48 +1:38
3 Erik Ohlund Sweden 1:13:29 +2:19
4 Baptiste Rollier Switzerland 1:13:39 +2:29
5 Erik Axelsson Sweden 1:13:53 +2:43
6 Simonas Krepsta Lithuania 1:13:54 +2:44
7 Tuomas Tervo Finland 1:15:07 +3:57
8 Kim Fagerudd Finland 1:15:15 +4:05
9 Fabian Hertner Switzerland 1:15:22 +4:12
10 Christian Ott Switzerland 1:15:33 +4:23
11 Peter Oberg Sweden 1:15:48 +4:38
12 Osvald Kozak Czech Republic 1:16:06 +4:56
13 Vesa Taanila Finland 1:16:54 +5:44
14 Lars Skjeset Norway 1:17:05 +5:55
15 Erik Andersson Sweden 1:17:07 +5:57
16 Claus  Bloch Hallingdal  Denmark 1:17:27 +6:17
17 Tue Lassen Denmark 1:17:31 +6:21
18 Jan Mrazek Czech Republic 1:17:35 +6:25
19 Tarvo Avaste Estonia 1:17:47 +6:37
20 Jan Sedivy Czech Republic 1:17:54 +6:44
21 Wojciech Dwojak Poland 1:18:08 +6:58
22 Urs Muller Switzerland 1:18:16 +7:06
23 Andreas Muller Switzerland 1:18:18 +7:08
24 Andreas Kraas Estonia 1:18:19 +7:09
25 Silver Eensaar Estonia 1:18:41 +7:31
26 Donatas Stulgys Lithuania 1:18:53 +7:43
27 Jan Prochazka Czech Republic 1:18:56 +7:46
28 Anders Tiltnes Norway 1:19:02 +7:52
29 Christian Christensen Denmark 1:19:07 +7:57
30 Andreas Ruedlinger Switzerland 1:19:10 +8:00
31 Rasmus Soes Denmark 1:19:15 +8:05
32 Mikael Olofsson Sweden 1:19:16 +8:06
32 Janusz Porzycz Poland 1:19:16 +8:06
34 Matthias Gilgien Switzerland 1:19:23 +8:13
35 Andreas J Johansson Sweden 1:20:32 +9:22
36 Topi Anjala Finland 1:20:52 +9:42
37 Christian Hansen Denmark 1:21:09 +9:59
38 Oystein Sorensen Norway 1:21:16 +10:06
39 Kristjan Trossmann Estonia 1:21:59 +10:49
40 Alar Abram Estonia 1:22:16 +11:06
41 Juha-Matti Huhtanen Finland 1:22:22 +11:12
42 Aleksander Bernaciak Poland 1:22:52 +11:42
43 Wojciech Kowalski Poland 1:23:12 +12:02
44 Rain Eensaar Estonia 1:23:41 +12:31
45 Markus Puusepp Estonia 1:24:01 +12:51
46 Mihkel Jarveoja Estonia 1:24:13 +13:03
47 Timmo Tammemae Estonia 1:27:11 +16:01
48 Jacek Kowalczyk Poland 1:27:33 +16:23
49 Zdenek Rajnosek Czech Republic 1:28:01 +16:51
50 Henrikas Pauzas Lithuania 1:28:12 +17:02
51 Oystein Kristiansen Norway 1:30:17 +19:07
52 Dariusz Konarczak Poland 1:30:43 +19:33
53 Carl Kaas Codager Norway 1:33:32 +22:22
Anders Holmberg Sweden disqualified
Peter Horstmann Denmark disqualified
Emil Lauri Sweden disqualified

Women

46 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Maria Rantala Finland 1:03:36
2 Maria Bergkvist Sweden 1:05:58 +2:22
3 Camilla Berglund Sweden 1:06:22 +2:46
4 Jenny Eriksson Sweden 1:06:35 +2:59
5 Yvonne Gunell Finland 1:06:53 +3:17
6 Line Hagmann Norway 1:07:14 +3:38
7 Asa Lindkvist Sweden 1:07:35 +3:59
8 Viivi-Anne Soots Estonia 1:07:39 +4:03
9 Emma Dahlstedt Sweden 1:07:54 +4:18
10 Jana Panchartkova Czech Republic 1:08:19 +4:43
11 Pinja Makinen Satri Finland 1:08:57 +5:21
12 Lina Backstrom Sweden 1:08:58 +5:22
13 Katri Kerkola Finland 1:09:24 +5:48
14 Merja Rantanen Finland 1:09:52 +6:16
15 Betty Ann Bjerkreim Nilsen Norway 1:10:10 +6:34
16 Sofia Forsgren Sweden 1:10:14 +6:38
17 Marianne Riddervold Norway 1:11:00 +7:24
18 Linda Take Sweden 1:11:23 +7:47
19 Mari Fasting Norway 1:11:34 +7:58
20 Sandra Pauzaite Lithuania 1:11:41 +8:05
21 Franziska Wolleb Switzerland 1:12:01 +8:25
22 Kirti Rebane Estonia 1:12:24 +8:48
23 Merike Vanjuk Estonia 1:12:50 +9:14
24 Jolanta Razaitiene Lithuania 1:13:08 +9:32
25 Johanna Pietila Finland 1:13:10 +9:34
26 Ines Brodmann Switzerland 1:13:24 +9:48
27 Elise Egseth Norway 1:13:25 +9:49
28 Maret Vaher Estonia 1:14:14 +10:38
29 Marta Florkowska Poland 1:15:28 +11:52
30 Caroline Cejka Switzerland 1:15:31 +11:55
31 Radka Brozkova Czech Republic 1:16:28 +12:52
32 Ane Linde Denmark 1:16:48 +13:12
33 Noemi Cerny Switzerland 1:20:45 +17:09
34 Ingunn  Weltzien Hultgreen  Norway 1:21:41 +18:05
35 Iva Rufferova Czech Republic 1:22:02 +18:26
36 Piret Klade Estonia 1:24:22 +20:46
37 Dorota Kosinska Poland 1:24:39 +21:03
38 Baiba Ozola Latvia 1:25:22 +21:46
39 Angela Wild Switzerland 1:25:36 +22:00
40 Iwona Wicha Poland 1:26:43 +23:07
41 Jurate Rukaite Lithuania 1:28:51 +25:15
42 Karina  Knudsen Boen Denmark 1:28:56 +25:20
43 Elo Saue Estonia 1:32:41 +29:05
44 Maria  Olesen Konring Denmark 1:33:17 +29:41
45 Gunta Lebedoka Latvia 2:21:38 +1:18:02
Anu Akerman Annus Estonia disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
BML Print
Guangdong Historical Road 2018
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org