International Orienteering Federation

Official results for Australian Long Distance Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Australian Long Distance Championships
Organiser: Australia
Date: 1 October 2005

Men

28 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Grant BluettAustraliaAustralia1:33:25
2Rob PrestonAustraliaAustralia1:42:38+9:13
3Eric MorrisAustraliaAustralia1:44:22+10:57
4Ben RattrayAustraliaAustralia1:44:58+11:33
5Rune OlsenDenmarkDenmark1:47:24+13:59
6Craig DuftyAustraliaAustralia1:48:46+15:21
7Kerrin RattrayAustraliaAustralia1:52:41+19:16
8Andy HoggAustraliaAustralia1:53:27+20:02
9Lachlan HallettAustraliaAustralia1:53:37+20:12
10Peter PrestonAustraliaAustralia1:53:49+20:24
11Warren KeyAustraliaAustralia1:54:35+21:10
12Blair TrewinAustraliaAustralia1:56:33+23:08
13Lorenzo CalabroAustraliaAustralia1:57:02+23:37
14Bruce ArthurAustraliaAustralia1:57:37+24:12
15Nino CalabroAustraliaAustralia1:59:55+26:30
16Adrian JacksonAustraliaAustralia2:01:01+27:36
17Mark LawsonNew ZealandNew Zealand2:03:33+30:08
18Anthony ScottAustraliaAustralia2:03:41+30:16
19Glenn MeyerAustraliaAustralia2:04:49+31:24
20Scott SimsonAustraliaAustralia2:05:43+32:18
21Robert MolnarHungaryHungary2:14:57+41:32
22Matthew PattenAustraliaAustralia2:19:51+46:26
23Adam ScammellAustraliaAustralia2:20:56+47:31
24Ian AndersonAustraliaAustralia2:22:21+48:56
25John ToomeyAustraliaAustralia3:04:53+1:31:28
Gareth CandyAustraliaAustraliadisqualified
Dane CavanaghAustraliaAustraliadisqualified
Rob JessopNew ZealandNew Zealanddisqualified

Women

27 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Hanny AllstonAustraliaAustralia1:09:14
2Grace CraneAustraliaAustralia1:14:10+4:56
3Clare HawthorneAustraliaAustralia1:21:09+11:55
4Zoe RadfordAustraliaAustralia1:26:06+16:52
5Danielle WinslowAustraliaAustralia1:28:37+19:23
6Cath ChalmersAustraliaAustralia1:29:51+20:37
7Julia DaviesAustraliaAustralia1:30:56+21:42
8Wendy ReadAustraliaAustralia1:31:21+22:07
9Briohny SeamanAustraliaAustralia1:31:34+22:20
10Hania LadaAustraliaAustralia1:31:36+22:22
11Rachel WestAustraliaAustralia1:32:11+22:57
12Kirsten FairfaxAustraliaAustralia1:33:36+24:22
13Thorlene EgertonAustraliaAustralia1:34:19+25:05
14Catherine MurphyAustraliaAustralia1:35:43+26:29
15Felicity BrownAustraliaAustralia1:37:34+28:20
16Tracy Marsh BluettAustraliaAustralia1:38:39+29:25
17Kathryn Preston EwelsAustraliaAustralia1:38:47+29:33
18Lara PrinceNew ZealandNew Zealand1:39:38+30:24
19Moira GoddardAustraliaAustralia1:40:59+31:45
20Phoebe DentAustraliaAustralia1:47:29+38:15
21Anthea BarrowAustraliaAustralia1:49:18+40:04
22Anna QuayleSwedenSweden1:54:57+45:43
23Emelie AgnedalSwedenSweden1:57:08+47:54
Kate BodgerNew ZealandNew Zealanddisqualified
Louise FairfaxAustraliaAustraliadisqualified
Vigdis HolomNorwayNorwaydisqualified
Nicki TawsAustraliaAustraliadisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org