International Orienteering Federation

Official results for NoM/Svenska Cupen

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: NoM/Svenska Cupen
Organiser: Sweden
Date: 8 January 2005

Men

42 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Bertil Nordqvist Sweden 1:39:41
2 Staffan Tunis Finland 1:39:42 +0:01
3 Tommy Olsen Norway 1:40:00 +0:19
4 Jarkko Urpalainen Finland 1:40:51 +1:10
5 Peter Arnesson Sweden 1:41:06 +1:25
6 Andrei Gruzdev Russian Federation 1:41:12 +1:31
7 Matti Keskinarkaus Finland 1:41:20 +1:39
8 Tobias Aslund Sweden 1:41:31 +1:50
9 Jukka Lanki Finland 1:42:32 +2:51
10 Johan Granath Sweden 1:43:15 +3:34
11 Pasi Kiiskinen Finland 1:44:13 +4:32
12 Anders Hauge Norway 1:44:15 +4:34
13 Petri Kiiskinen Finland 1:44:32 +4:51
14 Eivind Tonna Norway 1:44:44 +5:03
15 David Andersson Sweden 1:45:13 +5:32
16 Arto Lilja Finland 1:45:19 +5:38
17 Teemu Kongas Finland 1:45:39 +5:58
18 Magnus Lindmark Sweden 1:45:46 +6:05
19 Martin Johansson Sweden 1:46:58 +7:17
20 Topi Suomalainen Finland 1:48:59 +9:18
21 Bengt Leandersson Sweden 1:49:38 +9:57
22 Victor Korchagin Russian Federation 1:49:39 +9:58
23 Johan Nordlund Sweden 1:49:52 +10:11
24 Mikko Salmela Finland 1:52:06 +12:25
25 Tuukka Turkka Finland 1:52:41 +13:00
26 Hannu-Pekka Pukema Finland 1:53:47 +14:06
27 Martin Hammarberg Sweden 1:56:55 +17:14
28 Erik Nilsson Sweden 1:57:30 +17:49
29 Mikael Hallmans Sweden 2:01:06 +21:25
30 Conny Nilimaa Sweden 2:02:18 +22:37
31 Marcus Andersson Sweden 2:03:28 +23:47
32 Erik Engvall Sweden 2:05:44 +26:03
33 Anders Ohls Sweden 2:05:52 +26:11
34 Eirik Watterdal Norway 2:07:20 +27:39
35 Hans-Heiri Spoerry Switzerland 2:08:13 +28:32
36 Morihiro Horie Japan 2:12:25 +32:44
37 Joakim Hederskog Sweden 2:17:35 +37:54
Per Akesson Sweden disqualified
Anders Hansson Sweden disqualified
Jorgen Johansson Sweden disqualified
Tomas Lofgren Sweden disqualified
Jari Sipila Finland disqualified

Women

29 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Stine Hjermstad Kirkevik Norway 1:16:07
2 Marie Lund Sweden 1:17:13 +1:06
3 Katja Rajaniemi Finland 1:17:40 +1:33
4 Erja Jokinen Finland 1:17:46 +1:39
5 Terhi Hamalainen Finland 1:19:23 +3:16
6 Ingela Jonsson Sweden 1:20:09 +4:02
7 Natalia Naumova Russian Federation 1:20:11 +4:04
8 Liisa Anttila Finland 1:20:15 +4:08
9 Stina Grenholm Sweden 1:21:05 +4:58
10 Ida Wikstrom Holmgren Sweden 1:22:18 +6:11
11 Hannele Tonna Valkonen Finland 1:22:48 +6:41
12 Kjersti Reenaas Norway 1:23:45 +7:38
13 Heli Urpalainen Pallonen Finland 1:24:52 +8:45
14 Hanna-Maija Makela Finland 1:25:52 +9:45
15 Eeva-Liisa Oikarinen Finland 1:26:05 +9:58
16 Lena Hermansson Sweden 1:26:49 +10:42
17 Emelie Eklof Sweden 1:27:12 +11:05
18 Hanna Kosonen Finland 1:27:45 +11:38
19 Lena Eliasson Sweden 1:31:10 +15:03
20 Johanna Maxen Sweden 1:33:59 +17:52
21 Lina Gustafsson Sweden 1:35:03 +18:56
22 Malin Stovling Sweden 1:35:41 +19:34
23 Una  Jansson Glende Norway 1:39:35 +23:28
24 Camilla Moris Sweden 1:45:21 +29:14
25 Vibeke S. Norstebo Norway 1:50:22 +34:15
26 Ingela Hagfalk Sweden 2:02:24 +46:17
Anne Overoyen Norway disqualified
Marte Reenaas Norway disqualified
Asa Zetterberg-Eriksson Sweden disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Bryzos
WOC 2019 banner
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org